صالحي: اقتداري نقشي ماندگار در اشاعه نام خليج فارس ايفا كرد

تهران- ايرنا- وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در پيام تسليت درگذشت دكتر احمد اقتداري پژوهشگر برجسته گفت: اقتداري نقشي ماندگار در اشاعه نام خليج فارس ايفا كرد.

به گزارش روز شنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، دكتر احمد اقتداري متولد 1304، پژوهشگر حوزه خليج ‌فارس، تاريخ و فرهنگ محلي فارس و جغرافياي تاريخي مناطق جنوبي ايران، عضو شوراي علمي دانشنامه خليج ‌فارس در مركز دائرة‌المعارف بزرگ اسلامي بود كه روز سه‌شنبه ۲۷ فروروين‌ماه بدرود حيات گفت.
سيدعباس صالحي در پيامي با تسليت «فقدان اين چهره خدوم و فرهيخته به عموم علاقه‌مندان و خانواده» دكتر اقتداري، از درگذشت اين پژوهشگر برجسته، ابراز تاثر و تاسف كرد.
وي اظهار داشت: آن زنده ياد كه در طول عمر ارزشمند خود آثاري عميق و درخور در زمينه مردم شناسي، معماري، ادبيات و تاريخ ايران به ويژه حوزه جنوب ميهن عزيزمان پديد آورد، نقشي ماندگار در اشاعه فرهنگ غني اين مرزوبوم و نام خليج نيلگون فارس ايفا كرد.
زنده ياد اقتداري، از نوادگان فتحعلي خان بيگلربيگي گراشي، حاكم لارستان و بنادر خليج فارس در عصر قاجار، و اصالتا از گِراش، شهري نزديك لار در استان فارس بود.
مراسم تشييع پيكر دكتر اقتداري، دوشنبه دوم ارديبهشت‌ماه، ساعت 9 صبح در سرسراي مركز دائرة ‌المعارف بزرگ اسلامي برگزار مي‌شود.
مرحوم اقتداري حدود ۴۰ عنوان كتاب و بيش از يكصد مقاله علمي به چاپ رساند. در ميان آثار او از تصحيح ديوان اشعار شاعران، ترجمه آثار تحقيقي نويسندگان و پژوهشگران غيرايراني تا چاپ قصه‌هاي مثنوي، منطق‌الطير و هزار و يك شب و همچنين تحقيقات علمي در زمينه لهجه‌شناسي، زبان و فرهنگ مناطق مختلف كشور ديده مي‌شود.
از جمله آثار اقتداري كه در سال ۱۳۹۱ جايزه ويژه مركز موقوفات دكتر افشار با عنوان «جايزه تاريخي و ادبي دكتر محمود افشار براي زبان فارسي و وحدت ملي ايران» را دريافت كرد، مي‌توان به «خليج فارس از ديرباز تا كنون»، «بندرعباس و خليج فارس»، «صيد مرواريد در خليج فارس»، «تاريخ مسقط و عمان و بحرين و روابط آن با ايران» و «سرگذشت كشتيراني ايران» اشاره كرد.
فراهنگ**9012** 9053