مهم ترين رويدادهاي خبري اصفهان در هفته اي كه گذشت

اصفهان- ايرنا- برنامه اي براي جمع آوري آبهاي سطحي در شهر اصفهان وجود ندارد، شرايط فعلي كشور، فرصت بي بديل براي نخبگان است و 98 درصد داروهاي دام و طيور در ايران توليد مي شود از مهم ترين رويدادهاي خبري اصفهان در هفته گذشته بود.

**عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اصفهان گفت: چنانچه مديريتي براي جمع آوري و استحصال رواناب ها در شهر اصفهان وجود داشته باشد به آساني مي توان آب مورد نياز فضاي سبز منطقه را تامين كرد.
ناصر حاجيان افزود: حدود پنج هزار متر فضاي سبز در شهر اصفهان وجود دارد و براي آبياري اين وسعت فضاي سبز در طول سال به حدود 50 ميليون متر مكعب آب نياز است.
وي با اشاره به نقش مهم فضاي سبز در كالبد كلانشهر اصفهان بيان كرد: متوسط بارندگي در اصفهان سالانه 130 ميلي متر است كه با احتساب تبخير 30 ميلي متر، حدود 100 ميلي متر آن به درون زمين فرو مي رود اما به سفره هاي دروني نفوذ نمي كند.
اين كارشناس امور آب با اشاره به مساحت 500 كيلومتري شهر اصفهان تصريح كرد : متاسفانه برنامه اي براي جمع آوري و استحصال آب هاي سطحي در شهر اصفهان وجود ندارد و اين مهم بايد در دستور كار مديران شهري قرار گيرد.

** پيمانكار تونل سوم كوهرنگ انتظارات را برآورده نكرده است
استاندار اصفهان تصريح كرد: پيمانكار تونل سوم كوهرنگ از توانايي لازم براي اجراي اين طرح برخوردار نبوده و انتظارات را برآورده نكرده است.
عباس رضايي در نخستين شوراي اداري استان اصفهان در سال جديد افزود: پيمانكار تونل سوم، آن چابكي كه مورد انتظار ماست، ندارد زيرا تونل و سد سوم كوهرنگ تنها طرحي است كه مشكل مالي ندارد.
وي در عين حال گفت: اما از آنجايي كه پيمانكار در حال فعاليت بر اساس فهرست هاي سال 88 است كارشناسان معتقدند كه تغيير پيمانكار به مصلحت نيست.
استاندار اصفهان افزود: در حال اتخاذ تمهيداتي هستيم تااين مشكلات بصورت اساسي حل و فصل شود زيرا آب اصفهان چيزي نيست كه مشكلاتش با چند جزوه برطرف شود.
وي با بيان اينكه 95 درصد از وقت خود را صرف حل مشكلات آب استان كرده ام، گفت: حتي قبل از تصدي استانداري، 27 ساعت كاري با كارشناسان، مسائل آب استان را بررسي كرده بودم.

** 88 درصد بودجه سال 97 شهرداري اصفهان جذب شد
شهردار اصفهان گفت: 88 درصد بودجه 30 هزار ميليارد ريالي اين شهرداري در سال گذشته جذب شد.
قدرت‌الله نوروزي در هفتاد و سومين جلسه علني شوراي اسلامي شهر اصفهان كه با حضور استاندار برگزار شد، افزود: براي امسال هم بودجه 41 هزار ميليارد ريالي پيشنهاد شده است.
وي با بيان اين كه اصفهان در جذب بودجه از همه كلانشهرها بهتر عمل كرده است افزود: شهرداري اصفهان در دوره گذشته با انبوهي از مسائل و مشكلات در حوزه مالي و اداري مواجه بود فعاليت‌هاي خدماتي و عمراني اين نهاد را تحت تاثير قرار داده بود اما وضعيت بدهي هاي امروز شهرداري اصفهان با برنامه هاي مديريت شهري روند كاهشي پيدا كرده است.
شهردار اصفهان بيان كرد: بدهي هاي گذشته ارائه فعاليت هاي عمراني و خدماتي را با چالش بزرگي مواجه كرده بود اما امروز بخش زيادي از آنها پرداخت شده است.

** سيل پنج هزار و 200 ميليارد ريال به استان اصفهان خسارت زد
مديركل مديريت بحران استانداري اصفهان مجموع خسارت سيل به بخش هاي مسكن، راه، كشاورزي و تاسيسات زيربنايي اين استان را پنج هزار و 200 ميليارد ريال اعلام كرد.
منصور شيشه فروش اظهار داشت: در پي بارش هاي سنگين روزهاي پنجم تا دوازدهم فروردين امسال كه با وقوع طوفان در شرق اصفهان همراه بود،360 كيلومتر از راه هاي ارتباطي و 414 ابنيه فني دچار آسيب شد.
وي اضافه كرد: هشت هزار واحد مسكوني شهري و روستايي آسيب ديد كه از اين تعداد 2 هزار و 100 واحد نياز به بازسازي و پنج هزار و 900 واحد آن نياز به تعميرات دارد.
به گفته وي از اين تعداد 2 هزار و 500 واحد شهري و پنج هزار و 500 واحد روستايي است.
مديركل مديريت بحران استانداري اصفهان ادامه داد: جاري شدن سيل در روزهاي ياد شده، به چهار هزار و 800 هكتار از زمين هاي زراعي و باغي و حدود 830 رشته قنات استان اصفهان آسيب زد.
وي افزود: همچنين 829 مورد ادوات كشاورزي، 900 كلني زنبور عسل و يك هزار و 240 راس دام سبك و سنگين در استان اصفهان نابود شد و حدود چهار هزار تن محصولات باغي از بين رفت.

**بيشتر طرح هاي مديريت سبز دانشگاه ها در بخش آب است
مدير كارگروه مديريت سبز وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: بيشترين تعداد طرح هاي مديريت سبز در دانشگاه ها كه تاكنون به اين كارگروه معرفي و موفق به جذب بودجه شدند، در زمينه آب و پساب است.
مصطفي منفرد افزود: سياست وزارت علوم نيز با توجه به كمبود منابع آبي در بسياري از استان ها، اجراي طرح هاي تصفيه خانه و بازچرخاني پساب است.
وي با بيان اينكه سال 96 از ميان حدود 600 طرح رسيده به كارگروه مديريت سبز وزارت علوم، از 60 طرح حمايت مالي شد، خاطرنشان كرد: از ميان اين طرح ها، 40 مورد مربوط به مديريت آب و پساب، 13 مورد ارتقاي كيفي موتورخانه ها و بهينه سازي سامانه هاي تاسيساتي، 6 مورد انرژي هاي تجديد پذير و كنترل مصرف انرژي و يك مورد مديريت پسماند و حمل و نقل بود.

** شرايط فعلي كشور، فرصت بي بديل براي نخبگان است
معاون توسعه و مديريت منابع بنياد ملي نخبگان گفت: شرايط فعلي، فرصت بي بديلي براي نخبگان است زيرا با توجه به محدوديت هاي مالي، مديران بايد پاسخگو باشند و درست كار كنند.
محمد صالح تركستاني در آيين توديع و معارفه رييس بنياد نخبگان اصفهان در تالار شهروند با بيان اين كه به مدد شبكه هاي اجتماعي، درخواست مردم بطور شفاف و در چند ثانيه، مطرح مي شود، افزود: نخبگان بايد به ميدان بيايند و كار كنند و نشان دهند كه يك مدير يا كارشناس واقعي چگونه مي تواند، تفاوت ايجاد كند.
به گفته وي اصلاح اين وضعيت زمان بسياري نياز دارد.
وي با بيان اينكه بنياد ملي نخبگان ايران 14 سال گذشته بنا به تاكيد و پيگيري رهبري تشكيل شد، اظهار داشت: اميدوارم به سمتي حركت كنيم كه همه مديران دغدغه هميشگي رهبر انقلاب يعني ' نخبه باوري ' را داشته باشند.
معاون بنياد ملي نخبگان اضافه كرد: بايد به سمتي حركت كنيم كه مديران ما حتي حفظ عنوان سياسي خود از نخبگان استفاده كنند نه از افراد هم حزبي.

** بيش از 43 درصد از آهن اسفنجي كشور در گروه فولاد مباركه توليد شد
معاون بهره‌برداري مجتمع فولاد مباركه گفت: سال گذشته بيش از 43 درصد از آهن اسفنجي كشور معادل10 ميليون و 560 هزار تُن در گروه فولاد مباركه توليد شد.
مختار بخشيان افزود: مجموع آهن اسفنجي توليد شده در كل كشور بيش از 24 ميليون تُن است كه سهم گروه فولاد مباركه شامل فولاد مباركه، فولاد هرمزگان، فولاد سبا و شركت فولاد سفيددشت چهارمحال و بختياري از اين ميزان، بيش از10 ميليون و 560 هزار تن است.
وي اظهار داشت: از اين رقم، هفت ميليون و 15 هزار تن در واحدهاي احياي مستقيم يك و 2 شركت فولاد مباركه، بيش از يك‌ ميليون و 691 هزار تن در فولاد هرمزگان، يك‌ ميليون و 251 هزار تن در مجتمع فولاد سبا و بيش از 554 هزار تن در شركت فولاد سفيددشت چهارمحال و بختياري توليد شده است.

** رشد اقتصادي نيازمند امنيت و آرامش است
ارشد نظامي ارتش در استان هاي اصفهان، يزد و چهارمحال و بختياري گفت: رشد اقتصادي نيازمند امنيت و آرامش است و ارتش امنيت را براي رونق توليد تامين مي كند.
امير سرتيپ محسن آذر افروز در نشست خبري افزود: نيروهاي مسلح از جمله ارتش نقش خود را با تامين امنيت داخلي براي رونق توليد و تحقق شعار سال انجام مي دهند.
وي بيان كرد: با تامين امنيت زميني، دريايي و هوايي فرصت هاي اشتغالزايي و فعاليت اقتصادي براي فعالان اين عرصه فراهم مي شود و ارتش جمهوري اسلامي مهمترين دغدغه اش تامين اين نياز اساسي است.
ارشد نظامي ارتش در استان هاي اصفهان، يزد و چهارمحال و بختياري تصريح كرد: خودكفايي در عرصه هاي نظامي، استفاده از ظرفيت هاي داخلي و دانش افراد براي توليد تجهيزات جنگي نقش بسزايي در رونق توليد دارد كه ارتش در سال هاي بعد از انقلاب در اين مسير حركت كرده است.

** 98 درصد داروهاي دام و طيور در ايران توليد مي شود
معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشكي كشور گفت: 98 درصد داروهاي دام و طيور، 95 درصد واكسن هاي مورد استفاده صنعت دام و 40 درصد طيور در كشور توليد مي شود.
قاسم رضاييان زاده در آيين افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه بين المللي صنعت دام، طيور، دامپزشكي و آبزيان با بيان اين كه با سياست و همت در بخش توليد مي توان به پايداري در توليد كمك كرد، افزود: اصفهان در بخش آمايش سرزمين و تامين غذا نقش آفريني مي كند.
وي ادامه داد: با توجه به مطالعات اقتصادي، اجتماعي و اقليمي محققان در دهه هاي آينده تا سال 2050 اصلي ترين مشكل تمام جهان تامين غذاست و به گونه اي شرايط پيش مي رود كه تمام جنگ ها برسر تامين غذا خواهد بود.
معاون تشخيص و درمان سازمان دامپزشكي كشور ادامه داد: بحث تامين غذا مساله مهمي است كه بايد جدي تر به آن پرداخته شود و اقدامات در جهت مديريت شرايط آتي صورت بگيرد.
وي با اشاره به فعاليت هاي سازمان دامپزشكي كشور و حمايت از توليد اضافه كرد: مهم ترين مقوله اي كه دامپزشكي به صورت روشن و شفاف در بحث توليد دارد بروز و شايع شدن بيماري ها و نقش در پيشگيري و كنترل و ورود اين بيماري ها و نيز مبارزه با آن است.

** واحد پلي اكريل ايران نيازمند حمايت است
رييس سازمان صنعت ، معدن و تجارت اصفهان با تاكيد بر ضرورت حمايت از واحد توليدي پلي اكريل ايران گفت : اين كارخانه با حمايت كارگران ، تلاش مديران مجموعه و با ارايه تسهيلات به چرخه توليد برگشته است.
اسرافيل احمديه در حاشيه بازديد از اين واحد توليدي استان اصفهان افزود: از زمان ورود هيات اجرايي جديد، اين كارخانه جان تازه گرفت به طور مثال بخش پلي استرما آن اكنون روزانه به حدود 95 تن توليد دست يافته است.
وي اظهارداشت: كارخانه به دست كارگران به مرحله توليد رسيد و در ادامه نيز به دست آنان استمرار خواهد داشت و اكنون خط و مشي شركت تغيير كرده و با مديريت بهتري پيش مي رود.
احمديه يادآور شد : هم اكنون در اين واحد توليدي هزار و 700 كارگر به صورت مستقيم و 2 هزار نفر غير مستقيم مشغول فعاليت هستند.

** سرعت جوان گرايي در وزارتخانه ها كند است
معاون امور تعاون وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي با بيان اينكه آقاي روحاني دستور داد كه از جوانان و زنان شايسته در بدنه معاونت ها و اداره هاي دولتي استفاده شود، گفت: سرعت اجراي اين كار كُند است.
محمدجعفر كبيري در همايش 'بيم و اميد' كه در تالار ميرزاخاني خانه رياضيات اصفهان ، افزود: هرچند برخي وزارتخانه ها مانند نفت و تعاون، كار و رفاه اجتماعي در جوان گرايي، پيشرو هستند.
معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي با اشاره به روندهاي انتخاباتي 92 و 96 ، گفت: در سال 96 جوان گرايي و اعتقاد به نسل جوان جزو اولويت هاي دولت آقاي روحاني قرار گرفت و اين اتفاق با تقديم لايحه احياي سازمان ملي جوانان و بكارگيري جوانان در دولت تحقق يافت.
كبيري با بيان اينكه امور جوانان در كشورمان در زمان حاضر در حد معاونت يك وزارتخانه است، افزود: اين در حالي است كه رسيدگي به امور جوانان نياز به يك سامانه بزرگتر دارد و قرار بود كه سازمان ملي جوانان احيا شود كه لايحه آن تقديم مجلس شد.

** دشمن هيچگاه به فكر حمله نظامي به ايران نمي افتد
نماينده ولي فقيه و امام جمعه اصفهان گفت: نيروهاي مسلح نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در دوران دفاع مقدس آنچنان سيلي محكمي به دشمن زدند كه هيچگاه به فكر حمله نظامي با اين كشور نمي افتد.
آيت الله سيد يوسف طباطبايي نژاد افزود: برخي دشمنان دانا و برخي دوستان نادان ابتداي انقلاب دم از انحلال ارتش مي زدند و برخي معتقد بودند ارتش نمي تواند همراه مردم باشد يا نبايد سلسله مراتب فرماندهي در ارتش رعايت شود و پيروي مرحله پايين از بالا معنا ندارد.
نماينده ولي فقيه در استان اصفهان اظهار كرد: امام خميني (ره) مي دانست پيكره ارتش فرزندان ملت هستند كه پدران و مادرانشان همراه با مردم قيام كردند و ارتشيان نيز دلشان براي دين مي تپيد.

** كنگره بين المللي ارتوز و پروتز ايران در اصفهان برگزار مي شود
دبير علمي كنگره بين المللي ارتوز و پروتز ايران گفت: سيزدهمين كنگره سراسري و دومين كنگره بين‌المللي ارتوز و پروتز ايران از چهارم تا ششم ارديبهشت امسال در اصفهان برگزار خواهد شد.
ابراهيم صادقي افزود: سخنراناني از كشورهاي آلمان، آمريكا، انگلستان، ايتاليا، اسپانيا، الجزاير، لبنان، سريلانكا، گينه و سيرالئون در اين رويداد علمي حضور مي يابند.
وي محورهاي اين كنگره را مداخلات ارتوز و پروتز در ضايعات ارتوپدي، نورولوژي، ديابت، سالمندي، آسيب هاي ورزشي و حوادث، فناوري يا نوآوري در ساخت يا توليد محصولات، مواد اوليه يا قطعات ارتوز و پروتز، آموزش، چشم اندازها و سياستگذاري در ارتوز و پروتز، همكاري بين بخشي، مسائل مرتبط با شاغلان حرفه و اخلاق حرفه اي اعلام كرد.
صادقي با بيان اينكه حدود 170 مقاله به دبيرخانه كنگره ارسال شد، اظهار داشت: از بين اين مقالات، 50 مقاله پذيرفته شد و در سه روز برگزاري كنگره، ارائه مي شود.

** كشاورزان مانع ادامه احداث كانال انتقال آب زاينده رود به ذوب آهن شدند
ادامه ساخت خط انتقال آب از درياچه قايقراني ذوب آهن واقع در شهرستان لنجان به كارخانه ذوب آهن، روز جمعه با اجتماع و حضور جمعي از كشاورزان اصفهان متوقف شد.
عضو هيات مديره نظام صنفي كشاورزي شهرستان اصفهان اظهارداشت: اين عده با يك دستگاه لودر بخشي از كانال عبوري خط لوله اين طرح را پر كردند.
بارگذاري غير اصولي به گفته كارشناسان يكي از معضلات اصلي رودخانه زاينده رود است كه حيات اين شاهرگ حياتي فلات مركزي ايران را با مشكل مواجه كرده است.
حسين محمدرضايي با بيان اينكه كشاورزان و حقابه داران خواهان رسيدگي مسوولان كشوري و استاني هستند، تصريح كرد: بر اساس قانون و طبق بند 2 مصوبه 9 ماده اي شوراي عالي آب كه در سال 1392 تصويب شد، هر گونه بارگذاري جديد بر زاينده ‌رود تا تعيين تكليف حقابه داران و جبران خسارات آنها، ممنوع است.
9913/6026/