۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۶
کد خبر 83284885
۰ نفر
هدیه ویژه دولت به سیل زدگان

پلدختر -ایرنا- حالا كه اوضاع و احوال پلدختر با كمك دستگاه های اجرایی و گروه های جهادی به سمت عادی شدن كامل می رود، ساخت خانه برای سیل زدگان در خانه های امن به دغدغه اصلی مسوولان تبدیل شده و دولت قرار است خانوارهای آسیب دیده در محدوده خطر طغیان و حاشیه رودخانه كشكان را به طور دایم در مناطق امن شهر اسكان دهد.

به گزارش ایرنا ، 19 روز از سیل لرستان و پلدختر می گذارد، حادثه تلخی كه خسارت های هنگفت فراوانی به بار آورد و بسیاری را بی خانمان كرد.
سیل 12 فروردین تاكنون بر اساس آخرین بررسی ها، بیش از 10 هزار میلیارد تومان به منازل، واحدهای تجاری، زیرساخت های حوزه راه و كشاورزی، مخابرات و ارتباطات و دیگر بخش های استان لرستان خسارت وارد كرده است.
یكی از مهمترین دغدغه های مسوولان ارشد استان و دولت در كنار تمركز و تاكید بر امدادرسانی و تامین نیازهای اولیه و اصلی سیل زده های پلدختری، ساماندهی و اسكان آنان است.
در این مدت تمركز اصلی و عمده خدمات رسانی و هم و غم و‌ كوشش مسوولان اجرایی و نیروهای جهادی ارتش، سپاه و بسیج مردمی معطوف به تخلیه و پاكسازی خانه ها و مكان های عمومی از آبگرفتگی و گل و لای و آورده های سیل بود.
كاری كه با بسیج و به كارگیری همه امكانات تجهیزاتی و ماشین آلات مخصوص لایروبی و گل روبی دستگاه های دولتی و نیروهای مسلح در كنار توان نیروی انسانی و گروه های جهادی و مردمی استان های مختلف با جدیت و تلاش بی وقفه آغاز شد و با توجه به گستردگی آسیب ها و خرابی های ناشی از سیل امدادرسانی همچنان ادامه دارد.
در این مدت تاكنون صدها خانه، مغازه و مكان عمومی و اداری شهری و روستایی پلدختر از گل و لای، رسوبات و آورده های سیل شست و شو و‌ پاكسازی شده است.
همچنین در كنار این اقدام ها، از پاكسازی و شست و شوی معابر، خیابان ها و كوچه های شهر نیز غفلت نشد و با تامین و به كارگیری امكانات ویژه خودرویی از جمله ماشین های آتش نشانی، مینی لودر، كارواش ها و تانكرهای سیار این مهم نیز اجرایی شد.
همه این اقدام ها با توجه به دامنه و ابعاد وسیع و خسارت های هنگفت حادثه بدون اغراق با مدیریت مثال زدنی و جهاد شبانه روزی همه اركان و نهادهای درگیر ماجرا از دولت و نیروهای مسلح تا گروه های جهادی و مردم اقصی نقاط كشور به بهترین شكل ممكن در حال انجام است و به مدد آنها اوضاع پلدختر رو به سمت عادی و طبیعی شدن است.
اكنون كه ماموریت و وظیفه اولیه مدیریت بحران در حال انجام و رو به پایان است مرحله دوم و‌ شاید اساسی ترین اقدام مسوولان كلید می خورد.
اقدام مهم و ماموریت اصلی تیم مدیریت بحران و دست اندركاران در این شرایط مقوله ‌ «اسكان دایمی» سیل زدگان پلدختری است كه برای انجام این مهم نیاز به مكان یابی و جانمایی زمین است.
با توجه به موقعیت قرارگیری و جغرافیای شهری، بخش عمده ای از پلدختر در حاشیه و مسیر رودخانه كشكان واقع است كه این سبب شده مناطق غربی شهر كه در امتداد رودخانه قرار دارند در معرض و كانون خطر طغیان و آبگرفتگی و سیل قرار گیرند.
در سیل بی سابقه اخیر كه ناشی از بارش های شدید و متعاقب آن بالا آمدن و پیشروی آب رودخانه بود، سراسر محدوده شمال غرب تا جنوب غرب شهر در حاشیه و امتداد كشكان زیر آب رفت و بسیاری از خانه ها و مغازه ها حتی سازه های دولتی تخریب شد.
سیل بی سابقه اخیر پلدختر بار دیگر ثابت كرد بی توجه به هشدارها حریم قانونی ساخت و سازها در حاشیه كشكان رعایت نشده و همین باعث شد پس از بالا آمدن آب سیل همه را به كام خود بكشد.
مسوولان و مدیریت بحران استان لرستان برای جلوگیری از تكرار حادثه و تخریب بخش عمده ای از شهر كه در محدوده خطر و حاشیه رودخانه قرار دارند اقدام به جا به جایی ساكنان این منطقه به مكان امن و بی خطر كنند.
نماینده ویژه استاندار لرستان در شهرستان سیل زده پلدختر در این مورد گفت: اكنون كه اوضاع شهر رو به بهبود و عادی شدن است مرحله دوم و مهم كار ما برای ساماندهی نهایی آسیب دیدگان سیل پلدختر آغاز شده است.
«احمد مرادپور» در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا اظهار كرد: اسكان سیل زدگان اكنون جزو اولویت های اصلی ما است و از بین چندین گزینه در جمع بندی نهایی هستیم.
او ادامه داد: چندین مكان شهر برای اسكان دایمی سیل زدگان پلدختری مطرح است كه از بین آنها با توجه به شرایط و در نظرگرفتن همه عوامل بهترین گزینه انتخاب خواهد شد.
معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار لرستان افزود: مهمترین بحث در زمینه اسكان سیل زدگان پلدختری زمین است كه در حال بررسی و جمع بندی هستیم.
مرادپور گفت: با توجه به اهمیت موضوع و به منظور پیشگیری و جلوگیری از وقوع سیل تلاش خواهیم كرد زمین و مكان اسكان سیل زدگان امن ترین محل شهر برای این كار در نظر گرفته شود.
فرماندار پلدختر نیز گفت: دغدغه اصلی مسوولان استان در مرحله دوم مدیریت بحران سیل، مقوله انتخاب زمین برای اسكان آسیب دیدگان است.
نعمت دستیاری افزود: مطالعات لازم برای تعیین و انتخاب محل دایم اسكان سیل زدگان در شهر پلدختر انجام شده كه پس از كارشناسی فنی و بررسی های لازم اعلام می شود.
150 هكتار از 400 هكتار گستره شهر پلدختر در سیل اخیر ویران شد.
سیل سه هزار خانه و مغازه را در پلدختر به طور كامل تخریب كرد و به هشت هزار ساختمان دیگر آسیب جدی زد.
حجم خسارت ها و زیان های ناشی از این حادثه طبیعی در پلدختر بیش از 30 هزار میلیارد ریال برآورد شده است.
6033/3093/1352