دعوت از دانشگاه ها برای بررسی محیط زیستی كارخانه «كاوه سودا»

تبریز-ایرنا- اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی روز شنبه در اطلاعیه ای از دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی برای برررسی و تحلیل مجدد احتمال آلودگی كارخانه «كاوه سودا» در مراغه دعوت كرد.

به گزارش ایرنا، در اطلاعیه اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی آمده است: به منظور پاسخ به دغدغه های دوستداران و علاقمندان محیط زیست و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی در زمینه احتمال آلودگی آب های زیرزمینی به واسطه فعالیت كارخانه كاوه سودا، از دانشگاه تبریز و پارك علمی و فن آوری استان دعوت می كنیم به صورت مستقل این موضوع را بررسی و با تكیه بر آخرین روش های علمی و فنی نتایج آخرین بررسی ها را در اختیار اداره كل قرار دهند.
اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی اعلام كرده است كه در راستای شفافیت بیشتر، نتایج بررسی های مربوط به وضعیت كارخانه «كاوه سودا»ی مراغه از نظر آلایندگی را به اطلاع عموم شهروندان به خصوص دوستداران محیط زیست استان می رساند.
اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی در اطلاعیه خود ضمن قدردانی از همه علاقمندان و دوستداران محیط زیست و فعالان فضای مجازی، تاكید كرده است این اداره كل به دور از هرگونه جوسازی و حاشیه، حفاظت از محیط زیست را سرلوحه اقدامات خود قرار داده و با هرگونه آلودگی زیست محیطی و تخریب آن به شدت برخورد می كند.
در اطلاعیه اداره كل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی یادآوری شده است: برای تكمیل ظرفیت های نظارتی خود نیازمند مساعدت، همفكری و یاری همه مراجع علمی و دوستداران محیط زیست می باشیم و تلاش مجموعه كاركنان این مجموعه، فراهم آوردن شرایط مساعد و مناسب برای توسعه ای پایدار مبتنی بر شاخصهای محیط زیست خواهد بود.
به گزارش ایرنا، طی ماه های اخیر احتمال آلایندگی كارخانه كاوه سودای مراغه و انتقال پساب های آن به دریاچه ارومیه به یكی از مسایل مهم زیست محیطی آذربایجان شرقی تبدیل شده است.
این در حالی است كه به گفته حمید قاسمی، مدیركل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی، انتقال پساب های كارخانه كاوه سودا به دریاچه ارومیه، مصوبه شورای تامین استان در سال 1388 است كه در آن با بررسی همه جوانب، نسبت به انتقال پساب ها به طول 30 كیلومتر تا دریاچه ارومیه اجازه داده شده است.
قاسمی تصریح كرده است: طبق این تصمیم مقرر شد برای كنترل پساب های خروجی از این واحد صنعتی لاگون های تبخیری غیرقابل نفوذ تعبیه و سیستم كنترل آن بر همین مبنا تعریف شود.
به گفته وی در سال 1388 به دلیل تركیدن لاگون های كارخانه «كاوه سودا» كه منجر به تاثیرات منفی در آب های زیرزمینی و اراضی كشاورزی منطقه شد، شورای تامین آذربایجان شرقی با موافقت محیط زیست استان مجوز انتقال پساب ها به دریاچه ارومیه را صادر كرد.
به گزارش ایرنا، كارخانه «كاوه سودا»ی مراغه در سال 1383 با اشتغالزایی یكهزار نفر آغاز به كار كرد تا فراهم كننده بخشی از مواد اولیه مورد نیاز كارخانجات تولید شیشه، مواد شوینده و سایر واحدها باشد.
این واحد تولید مواد شیمیایی در سال 1389 به دلیل شكسته شدن لاگون های تبخیری آن برای تصفیه پساب و آلایندگی ناشی از نفوذ پساب آن به منابع آب زیرزمینی، مدتی تعطیل شد.
در آن زمان گفته شد كه500 هكتار از اراضی كشاورزی شهرستان بناب و 300 هكتار از اراضی كشاورزی مراغه به دلیل حادثه شكسته شدن لاگون های «كاوه سودا» آلوده شده است.
احتمال آلایندگی این واحد تولیدی در هفته های اخیر بار دیگر آن را در صدر اخبار رسانه های آذربایجان شرقی قرار داد.
نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر نیز در تازه ترین اظهارنظر خود درباره كارخانه كاوه سودا، خواستار تشكیل تیمی مستقل از سوی مراجع صلاحیت دار علمی برای بررسی بحران زیستی كاوه سودا در مراغه شد و گفت: ادامه فعالیت كاوه سودا غیر‌قانونی ‌است.
احمد علیرضا بیگی با بیان اینكه آلایندگی شدید زیست محیطی صنایع شیمیایی كاوه سودای مراغه در سكوت مسئولان حفاظت محیط زیست ادامه دارد، اظهار داشت: مجوزی كه سال 88 به كاوه سودا داده شد برای پیشگیری از گسترش بحران زیست محیطی پس از شكست لاگن‌ها بود تا دامنه خسارت به آب و خاك منطقه محدود شود و ادامه فعالیت این واحد آلاینده بر‌اساس مجوزی كه در شرایط بحرانی از سوی دستگاه‌های مسئول داده شده، غیر‌قانونی و نادرست است.
وی افزود: مجوزی كه برای كاوه سودا برای مدیریت پساب بسیار خطرناكش در لاگون داده شده نه تنها محل ایراد و سوال است، بلكه بركه‌های خاكی كه این شركت به عنوان لاگون عنوان می‌كند نیز محل اشكال است، چرا كه لاگون تعریف مخصوص خود را دارد و باید كاملا ایزوله و غیرقابل نفوذ باشد.
نماینده مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینكه در مجوزی كه سازمان حفاظت محیط زیست به این شركت داده، محل احداث لاگون‌ها در نقطه مشخص تعیین شده است، اظهار داشت: شركت كاوه سودا باید با رعایت استانداردهای لازم نسبت به احداث آن‌ها اقدام می‌كرد.
احمدعلیرضا بیگی، نماینده فعلی مردم تبریز، اسكو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، در زمان شكسته شدن لاگون های كارخانه كاوه سودا در سال 1388، استاندار آذربایجان شرقی و نماینده عالی دولت در این استان بود.
3038/518