دو مقام پیشین آمریكا: اقدامات ترامپ راه های گفت وگو با ایران را می بندد

نیویورك - ایرنا - دو مقام پیشین آمریكا، اقدام كاخ سفید علیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را تلاشی در راستای جنگ روانی و افزایش فشار سیاسی بر سپاه دانسته و تصریح كردند، دولت 'دونالد ترامپ' با اتخاذ چنین سیاست های، راه های گفت وگو و دیپلماسی را با ایران می بندد.

'جیمز دابینز' مشاور بین الملل 'بیل كلینتون' و 'جرج بوش' روسای جمهوری پیشین آمریكا و 'فرانك ویزنر' معاون وزیر خارجه پیشین آمریكا در امور امنیت بین المللی روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی جداگانه با ایرنا بر این مطلب تاكید كردند.
دونالد ترامپ روز دوشنبه 19 فروردین ماه در اقدامی مغایر قوانین بین المللی با انتشار بیانیه ای، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را به عنوان بخشی از نیروهای رسمی و دفاعی جمهوری اسلامی ایران در فهرست سازمان های تروریستی قرار داد.
جمهوری اسلامی ایران نیز متعاقب این اقدام، فرماندهی آمریكا در غرب آسیا موسوم به 'سنتكام' را تروریست نامید.
دابینز افزود: روشن است كه این اقدام در راستای جنگ روانی و برای افزایش فشار روانی و اقتصادی به ایران انجام شده و شاید پیامدهای اقتصادی در پی داشته باشد.
وی تاكید كرد: بعید است كه ارتش آمریكا بدنبال درگیری با نیروهای سپاه در سوریه و عراق باشد و بخواهند این نیروها را هدف قرار دهند.
مشاور روسای جمهوری پیشین آمریكا در پاسخ به این سئوال كه برخی معتقدند این اقدام خصمانه كاخ سفید زمینه ای قانونی برای هدف قرار دادن سپاه به بهانه تروریسم است، اظهار كرد: فكر نمی كنم كه این كار تاثیری بر قوانین بین المللی داشته باشد. اگر واقعا ایالات متحده می خواست كه به نیروهای سپاه حمله كند، این كار را سال ها پیش در عراق انجام می داد.
دابینز با تكرار ادعا و اتهام هدف قرار گرفتن نیروهای آمریكایی از سوی توابع نیروهای ایران در عراق اظهار كرد: در آن زمان، ایالات متحده دست به اقدام نزد و از كاربرد روش های دیگر خودداری كرد. بنابراین بعید است كه ما شاهد افزایش تنش ها در عرصه منطقه ای باشیم.
وی كه سال های طولانی سمت معاونت وزارت خارجه آمریكا را نیز بر عهده داشته، ادامه داد: البته همیشه خطر اشتباه محاسباتی از سوی دو طرف وجود دارد. این خطر زمانی كه این نوع فشارها افزایش پیدا می كند دو چندان است. با این حال معتقدم ایالات متحده بدنبال طرح ریزی برای برخورد و درگیری با نظامیان ایرانی نیست.

** لزوم تداوم كانال ارتباطی
معاون پیشین وزیر خارجه و عضو تیم سابق مذاكره هسته ای آمریكا با ایران نیز دیدگاهی مشابه را درباره اقدام خصمانه كاخ سفید علیه سپاه مطرح كرد.
'فرانك ویزنر' كه در گذشته سفیر آمریكا در كشورهای مصر، هند و فیلیپین بوده، تصریح كرد: این اقدامی بسیار خطرناك و تحریك آمیز بود و با پاسخ تندی از جانب ایران روبرو شده كه قابل انتظار هم بود. با این وجود تصور نمی كنم كه دولت ترامپ بدنبال درگیری نظامی با ایران باشد.
این دیپلمات پیشین آمریكا با بیان اینكه این ارزیابی بر اساس تحلیل های جدی است، اظهار كرد: هدف دولت ترامپ افزایش فشار سیاسی برای انزوای هر چه بیشتر ایران است. هدف این است كه موجودیت نظام ایران را به چالش بكشد. هدف ورود به درگیری نظامی با ایران نیست.
ویزنر خاطرنشان كرد: دولت ترامپ شعار می دهد كه این قدر فشار وارد خواهد كرد تا حكومت ایران به فعالیت های خود در منطقه پایان دهد. برای همین تاكید می كنم كه هدف از تروریستی اعلام كردن سپاه، درگیری نظامی با ایران نیست.
وی كه در دوران ریاست جمهوری بیل كلینتون معاون وزارت دفاع آمریكا بود، هشدار داد: در عین حال ابعاد خطرناك این تصمیم را نباید دست كم گرفت. زیرا كه سررشته امور ممكن است از دست دو طرف خارج شده و درگیری ناخواسته ای رخ دهد. یك تصادف میان نیروهای دو طرف می تواند جرقه ای خطرناك برای شعله ور شدن درگیری نظامی شود.
ویزنر افزود: امیدوارم كه دو طرف خویشتنداری كرده و راه هایی برای ارتباط موثر داشته باشند تا مانع از برخورد تصادفی شود. در سال های گذشته دو طرف كانال های ارتباطی در خلیج فارس داشته اند كه مانع از درگیری اشتباهی شوند. امیدورام این كانال ها دچار اختلال نشود.
اروپام ** م.ع ** 1429 ** 1071