۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۶
کد خبر 83284871
۰ نفر
سیل، پرده محرومیت از چهره گمیشان كنار زد

گمیشان- ایرنا- با اینكه گفته می شد، خسارات سیل در گمیشان نسبت به آق قلا بسیار كمتر است اما با گشت در شهر متوجه می شوید كه سیل پرده فقر را از چهره شهر كنار زده است، جایی كه حالا نیكوكاران و داوطلبان گمنام در حال كمك به مردم آن هستند.

به گزارش ایرنا، شهرستان گمیشان به مركزیت گمیش تپه اساسا شهری تركمن نشین در حاشیه دریای خزر و در فاصله ای حدودا 50 كیلومتری از گرگان مركز استان گلستان است كه در جریان سیل اخیر مردمانش تلاش زیادی كردند با كمك نیروهای امدادی و با ایجاد سیل بندها جلو ورود آب به شهرشان را بگیرند اما سرانجام پس از روزها مقاومت، سیل وارد محلاتی از شهر شد و به خانه های مردم زد.
اتفاقا سیل هم محله هایی را انتخاب كرد كه عمدتا قشر ضعیف این شهر در آن ساكن هستند؛ محله هایی در شمال شرق شهر گمیش تپه كه میزبان یك كانال بزرگ آب به سمت تالاب است.
هنگامی كه وارد گمیشان شدیم ابتدا به فرمانداری رفتیم تا فرماندار شهر را كه طی این روزها مانند سایر مسوولان استان بطور تمام وقت درگیر سیل بوده ملاقات كنیم اما متوجه شدیم كه وی برای جلسه با چند مقام كشوری كه این روزها بطور پیوسته برای بازدید از سیل و سیلزدگان به استان سفر می كنند، به گرگان رفته است.
سید علی رضا حسینی معاون فرماندار را اما یافتیم كه در خصوص وضعیت شهر ابتدا گفت گمیشان اكنون به وضعیت عادی برگشته است و سپس ادامه داد: از هزار و 844 واحد مسكونی متاثر از سیل در این شهر كه مورد ارزیابی قرار گرفته 399 واحد تخریبی است كه باید از نو ساخته شود و 445 واحد نیز تعمیری است و در بخش روستایی هم هزار و 302 واحد مورد ارزیابی قرار گرفته كه از این میان 188 واحد تخریبی تشخیص داده شد و بقیه نیاز به تعمیر دارند.
وقتی صحبت به وضعیت سازه های شهری در گمیشان رسید، یاد راننده ای افتادم كه ما را از بندر تركمن به گمیشان آورده بود و می گفت، این شهر كلا محروم است و اساسا برخوردار ندارد.
حسینی هم گفت بیشتر خانه های گمیشان هنگام ساخت ضوابط فنی را رعایت نكرده اند. با اینحال از یك مسوول دیگر محلی شنیدیم كه می گفت بیش از 90 درصد ساختمان های شهر سازه هایی نامطمئن دارند، برخی هاشان هم كه خیلی قدیمی ساز هستند، بدون سیل هم خطرناك هستند!
به گفته مسوولان محلی، كشاورزی گمیشان هم خسارات زیادی از سیل دیده است، بطوری كه گفته می شود تا 90 درصد زمین های زراعی شهرستان دچار آبگرفتگی شده و میزان تخریبی این اراضی نیز كه عمدتا زیر كشت گندم و جو است، به 70 درصد می رسد.
خسارات به بخش كشاورزی گمیشان كم نیست بطوری كه برآوردهای بعمل آمده از خسارات 390 میلیارد تومانی حكایت دارد.
در بخش دامپروری نیز اگرچه خسارات به میزان آق قلا نیست، اما كم هم نیست، چنانچه برآوردها نشان می دهد كه حدود 61 میلیارد تومان خسارات دامی به منطقه وارد شده است.
خسارات به بخش های طیور، جاده های بین مزارع و نیز شیلات و آبزیان هم كم نیست تا جایی كه تنها در بخش طیور حدود 100 هزار لاشه جمع آوری و دفن بهداشتی شده است.
اما وضعیت بهداشتی گمیشان به نظر بهتر از سایر نقاط سیلزده است، حسینی معاون فرماندار هم گفت؛ خوشبختانه بیماری های مسری در منطقه گزارش نشده و مسوولان بهداشتی منطقه بطور دائم در حال رصد وضعیت بهداشتی هستند و افرادی هم كه تاكنون به مراكز بهداشتی و درمانی مراجعه كرده اند، مشكلاتشان عمدتا مربوط به بیماری های اسهال ، گال و شپش بوده كه با قبل از سیل تفاوت چندانی نشان نمی دهد.
با این همه یكی از دغدغه های مسوولان و مردم منطقه مساله بهداشت محیط است كه با گرم تر شدن هوا بیم آن می رود كه بهداشت منطقه دستخوش مشكلاتی شود، بویژه حشرات موذی كه این روزها در قالب ستون هایی انبوه بطور عمودی به سوی آسمان شكل گرفته اند.
مسوولان امدادی و محلی هم معتقدند؛ مهمترین اولویت های گمیشان بازسازی و تعمیر خانه های متاثر از سیل، تامین لوازم خانگی ، ساخت خانه های تخریبی و راه اندازی هرچه سریعتر مدارس و مراكز آموزشی است.
در این خصوص یكی از افرادی كه داوطلبانه در حال خدمت رسانی است، می گفت: به وضعیت معیشت باید توجه جدی شود چرا كه منطقه واقعا محروم است و سطح درآمدها پایین و به همین دلیل هم بهتر است نیكوكارانی كه قصد كمك دارند، در بخش مسكن و بازسازی و نوسازی منازل وارد شوند كه همزمان با رفع مشكل مسكن مردم، اشتغال زا هم هست.
در ادامه گشتی در شهر زدیم. به محلات شمال شرقی رفتیم ؛ جایی كه برخی كوچه ها و خیابان هایش نامگذاری شده اند و تابلو دارند و برخی دیگر نه! و یا شاید بود و ما ندیدیم.
در همین محله دركوچه ای به نام عدالت واقع در خیابان نواب صفوی، به خانه ای سرزدیم كه مردش بر اثر سانحه در تهران پایش از سه نقطه شكسته و در بستر است و زن با خیاطی خرج خانه را تامین می كند. زن، زیلوها و فرش اتاقی را كه همسرش در آن خوابیده را كنار زد تا نشست كف خانه را ببینیم و نیز رد رطوبتی را كه به دلیل حضور تقریبا 15 - 20 روزه آب بر دیوار اتاق ها نقش بسته ، نشان مان داد و همچنین آثار آبی كه تا پای سكوی خانه بالا آمده بود.
زن می گوید، از طرف كمیته ارزیابی خسارات آمده اند و بازدید كرده اند و او و خانواده 4 نفری شان همچنان منتظر.
مرد هم از فرصت استفاده كرد و گفت، برای كار به تهران رفته بود كه با یك خودرو تصادم كرد و حالا 3 ماهی است كه بیكار است و بیمه هم می گوید هزینه های مختلف ناشی از این خسارت را آخر سر می دهد و این درحالیست كه هنوز پای مرد به وزنه وصل است.
ماجرای مرد خانه هم شده قوز بالای قوز اما زن، در همین لحظات كوتاه از گرفتاری ها و استرس هایش هم گفت؛ از اینكه رسانه ها هر روز با خبرهای باران و احتمال سیل دوباره توی دلشان را خالی می كنند. همین چند روز پیش بود كه اعلام شد باران هایی به میزان 100 میلی متر خواهد بارید كه نبارید. یا اینكه شب و روز در اضطراب و نگرانی است؛ نگرانی از اینكه سقف بریزد، كف خالی كند و یا دیوار پایین بیاید.
در ادامه به كوچه و خیابان منتهی به كانال زه كشی كه آب در آن همچنان بالاست و هنوز از منفذها به داخل كوچه ها سرریز می شود، رفتیم. عده ای از كاركنان آب و فاضلاب آنجا سرگرم تخلیه آب از طریق پمپ های در اختیارشان بودند، اینطور كه مشخص بود تا آب كانال ها كه با كندی در حال حركت به سمت دریاست، پایین نكشد باز هم آب به داخل كوچه ها نفوذ می كند هرچند دیگر از آن قدرت و فشار آب كاسته شده است.
گروهی از امدادگران هلال احمر هم با فهرستی از سوی كمیته ارزیاب ، چادرهای امدادی را میان خانه هایی كه تشخیص داده شده بودند نیاز به چادر دارند، توزیع می كردند. اهالی محله هم با چای از آنها پذیرایی می كردند. امدادگرها خودشان داخل حیاط خانه چادرها را برپا كرده و موكت ها را برایشان پهن می كردند و پتوهای نو را تحویل می دادند. این بخشی ازمرحله موقت اسكان ایمن است كه نهادهای متولی برای سیلزدگان تدارك دیده اند.
گروه های داوطلب و نیكوكار نیز در سطح شهر حضور دارند و حتی به گفته اهالی، كار مدیریت عبور از بحران سیل به خوبی در گمیشان پیش می رود.
غروب هنگامی كه گمیشان را ترك كردیم هنوز راه زیادی نرفته بودیم كه متوجه شدیم جاده بسته است و راننده گفت كه این جاده به دلیل خرابی های ناشی از سیل و پل های موقت ایجاد شده ، زوج و فرد شده است، به این ترتیب كه ساعت های زوج برای ورود به سمت گمیشان در نظر گرفته شده و ساعت های فرد برای خروج، اما تعیین یك ساعت توقف برای جاده ای كه خیلی شلوغ نیست، موضوعی بود كه مایه انتقاد مردم شده بود. بعضا صدها خودرو در طول جاده منتظر بودند و ازآن سو هر چند دقیقه یكی دو خودرو از مقابل می آمد. رانندگان این مسیر معتقد بودند كه 15 دقیقه هم كافی است.
1770//2729