۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۳۰
کد خبر 83284844
۰ نفر
رونق اقتصادي در روستاي هدف گردشگري « مرور» ميبد

يزد - ايرنا - در آستانه 15 شعبان سالروز ميلاد امام مهدي ( عج) متولد سال 255 هجري قمري، اعضاي يك گروه فرهنگي ميبد، ديروز جمعه به عنوان يك تشكل مردمي نهاد در سي امين سفر روستايي خود « مرور(marvar)» را به عنوان يكي از مناطق هدف گردشگري برگزيد و سفري چهار ساعته به روستا انجام دادند.

به گزارش ايرنا ، اين روستاي زيبا و ديدني در 21 كيلومتري ميبد و در انتهاي جاده خاكي و در كوه هاي غرب اين شهر قرار دارد كه هر سال به ويژه در ايام نوروز و تابستان پذيراي مردم محلي و گردشگران ساير نقاط استان يزد است.
مدير گروه فرهنگي، مذهبي و اجتماعي هلال غم ميبد در حاشيه اين سفر به ايرنا گفت: سفرهاي روستايي اين تشكل از سال 1393 به مناسبت شهادت حضرت فاطمه (س) با سفر به روستاي « هفتهر» در نزديكي شهر ندوشن شروع شد.
وي اضافه كرد: بعد از آن به مناسبت هاي مختلفي مانند شهادت امام جواد (ع) در « اشنيز» ، شهادت موسي بن جعفر (ع) در « درين» و ... سفرهاي به روستاهاي اطراف برگزار كرديم.
مهدي دهقاني افزود: هزينه هاي سفر از جمله كرايه حمل و نقل را مردم و هزينه هاي پذيرايي نيز از سوي خيرين و شوراي روستاها تامين و پرداخت شد.
وي با اشاره به ديگر فعاليت هاي اين تشكل مردمي مانند چاپ نشريه هلال غم به مناسبت حلول ماه محرم و با هدف بيان سنت هاي عزاداري در محلات مختلف، ساخت فيلم با موضوع محرم ، آموزش مداحي و... هدف از سفرهاي روستايي را كه با همكاري حدود 40 نفر و نيز با ثبت نام 500 تا 2 هزار نفر نفر انجام مي شود آشنايي مردم با روستاهاي هدف گردشگري و رونق بخشيدن به آن و نيز معرفي مداحان، هنرمندان و تعزيه خوانان شهر بيان كرد.
به گفته معتمد مرور، 6 خانوار ساكن دائمي روستا هستند و در فصل تابستان جمعيت 40 نفري به حدود 400 نفر مي رسد.
جليل فلاح افزود: در روستا علاوه بر يك واحد بومگردي، رستوران سنتي ، باغ ، فروشگاه و يك واحد پرورش بز نژاد « سانن» ، يك واحد پرورش مرغ و نيز يك كلني زنبور عسل و ... وجود دارد كه مردم از اين طريق هزينه هاي زندگي خود را تامين مي كنند.
به گفته مدير بومگردي روستاي مرور، فعاليت هاي اين واحد از اواسط سال 94 شروع شد و پس از بازسازي خانه قديمي آبا و اجدادي به احترام يكي از بانوان روستا كه بزرگ فاميل هست به عمه رباب نامگذاري شد.
به گفته ابوالفضل طاهرنيا، در اين بومگردي به عنوان جاذبه تاريخي، طبيعي، فرهنگي و حتي اجتماعي از ميهمانان با غداهاي سنتي مانند اشكنه ، كالجوش، قرمه و ... پذيرايي مي شود و با داشتن امكانات رفاهي اقامتي و پذيرايي براي چند ساعته و چند روزه ويژه مسافرين و گردشگراني است كه مي خواهند از روستاهاي اطراف و شهرهاي استان يزد بازديد كند.
طاهرنيا ظرفيت بومگردي را كه داراي محيطي سنتي، دلنشين و اتاق هايي با سقف ضربي و نمادهاي يك زندگي سنتي است به صورت استاندارد 25 نفر عنوان كرد و افزود: گاهي با وسايل و امكانات بهداشتي و رفاهي موجود پذيراي حدود 40 نفر هم بوديم.
آوازهاي عمه رباب كه تمام عمر خود را به چوپاني در روستاي مرور سپري كرد و به دليل نگهداري از مادر پير بيمارش هرگز ازدواج نكرد، و از وقتي كه به ياد دارد، او را عمه صدا كردند زينت بخش و نوازش دهنده روح مسافران در اين واحد كه محل اقامت وي نيز مي باشد ، است.

** پرورش بز سانن، مرغداري و زنبورداري
همچنين مدير واحد پرورش بز سانن، مرغداري و زنبورداري روستاي مرور ميبد در گفت و گو با ايرنا، اظهار داشت : از كودكي علاقه خاصي به دامداري و پرورش مرغ و زنبور عسل داشت و علاقه اش باعث شد كه آن را به عنوان حرفه انتخاب كند.
جمال اكبري پور، اين واحدهاي توليدي را كه با كمك فرزندانش تا دوره كارشناسي ارشد تحصيل كرد، اداره مي كند كه در بدو امر دامداري را به عنوان شغل دوم انتخاب كرد.
وي در ادامه به صورت تخصصي با 2 هزار جوجه كار خود را شروع كرد و مجوز يك واحدمرغداري به ظرفيت 15 هزار را اخذ كرد و در حال حاضر قادر به پرورش 18 هزار جوجه در هر دوره است.
وي در كنار مرغداري، پرورش زنبور عسل و بز سانن را ادامه داد و پرورش اين حيوان را از سال 91 با سه راس بزغاله ماده و يك بز نر شروع كرد و با تكثير آنها به رونق اين واحد زير نظر مديريت جهاد كشاورزي ميبد پرداخت.
وي تعداد كندوهاي زنبور عسل خود را نيز در حال حاضر 20 كلني عنوان كرد .
اكبري پور با سرمايه اي اندك و به مرور زمان با ساخت فضا و مهيا كردن امكانات واحدهاي تحت مديريت خود را توسعه داد و درصدد است در صورت حمايت مسئولا همچنان كارش را توسعه دهد.
محمدرضا فرزند آقاي اكبري پور كه فوق ليسانس رشته معماري است، به دليل علاقه زياد ، حرفه پدر را انتخاب كرد، از جمله مشكلات حوزه فعاليت خود را گراني و كميابي سويا ، به صرفه نبودن سود حاصل از كار با وجود خطر ريسكي كه دارد در صورت تلفات دام و مرغ ها عنوان كرد.
اين فعال صنعت مرغداري، از فعاليت دلالان به عنوان يك چالش در اين حوزه ياد كرد و يادآور شد: درآمد واسطه ها بيش از توليد كننده است و نظارت بيشتر بر شغل دامداري و مرغداري ضرروي است.
فرزند ديگر اكبري پور كه تا مقطع ديپلم تحصيل كرد، با تاييد اظهارات برادرش گفت: سالانه مي توان در هر واحد مرعداري، 6 دوره جوجه ريزي كرد، اما به دليل مشكلات يادشده، دوره جوجه ريزي كمتر شده است.
وي ادامه داد: رونق فعاليت هاي اقتصادي، مهاجران روستايي را تشويق به بازگشت به زادگاه و ماندن مي كند.
به گفته وي با حمايت مسئولان مي توان با كاهش هزينه ها مواد اوليه دامداري و مرغداري را فراهم كرد، راه روستا را آسفالت كرد و به دليل خاكي بودن جاده حمل مصالح و مواد غذايي به روستا را تسهيل كرد.
وي اضافه كرد: جاده روستا خاكي است، رانندگان كمتر حاضر به حمل بار هستند و در صورت حمايت مسئولان مي توان روستاها را آباد و اشتغال زايي كرد.
شهرستان ميبد حدود 25 روستا و آبادي داراي سكنه در بخش هاي مركزي، بفروئيه و ندوشن است.
اين شهرستان چهار روستاي هدف گردشگري مرور، مزرعه كلانتر،
ندوشن و بنستان دارد.
مركز شهرستان 104هزار نفري ميبد در 50 كيلومتري شمال غرب شهر يزد مركز اين استان قرار دارد.
9934/ 2047/