۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۷
کد خبر 83284827
۰ نفر
بهار اردبیل رنگ زمستان به خود گرفت

اردبیل - ایرنا - همزمان با آخرین روز از نخستین ماه سال بیشتر مناطق استان اردبیل چهره زمستانی بخود گرفته و سبزینگی بهار زیر سپیدی برف پنهان شد.

به گزارش ایرنا ، بارش برف در بخش زیادی از مناطق مركزی و جنوب استان اردبیل از عصر روز جمعه آغاز شده و هم اكنون (شنبه) در شهرهای اردبیل ، سرعین ، نیر ، نمین ، مشگین شهر و خلخال بارش برف و در منطقه مغان نیز بارش باران به صورت پراكنده ادامه دارد.
در شهر اردبیل ارتفاع برف به حدود 10 سانتیمتر و در مناطق كوهستانی نیز به بیش از 20 سانتمیتر رسیده است.
برف همچنین شكوفه ها و شاخ و برگ درختان را پوشانده و با تداوم سرمای هوا احتمال سرمازدگی درختان میوه در مناطق كوهستانی استان زیاد است.
مدیركل مدیریت بحران استانداری اردبیل هم گفت كه بر اساس‌ اخطاریه اداره كل هواشناسی این استان احتمال بارش باران و برف و كاهش دمای هوا بین 8 تا 12 درجه تا روز چهارشنبه در بیشتر مناطق استان پیش بینی شده است.
فرهاد عبدالعلی ‌پور روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به عموم تولید كنندگان بخش كشاورزی اعم از باغداران، مرغداران، زنبورداران و دامداران توصیه می شود به هشدارها و‌ پیش آگاهی‌ های هواشناسی و توصیه های فنی كارشناسان سازمان جهاد كشاورزی برای محافظت از كندوها ، نهال های جوان ، درختان شكوفه دار و پوشش گلخانه ها و ایجاد سیستم گرمایشی در باغ ها اهمیت دهند.
وی بیان كرد: از شهروندان استان انتظار می رود كه نسبت به سالم بودن تاسیسات گرمایشی مرغداری ‌ها و دامداری‌ ها دقت كرده و در صورت نیاز با مسئولان و یا كارشناسان مراكز خدمات و یا مدیریت جهاد كشاورزی محل سكونت خود مشاوره كنند.
مركز مدیریت راه های اداره كل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان اردبیل هم اعلام كرد كه در جاده های استان برف و باران به صورت پراكنده در حال بارش بوده و رانندگان در گذر از آنها با احتیاط رانندگی كنند.
این مركز اعلام كرد كه هم اكنون تمام جاده های استان باز بوده و آمد و شد در آنها جریان دارد.
علی رحمتی ، مدیركل راهداری و حمل و نقل استان اردبیل هم گفت كه طی شب گذشته راهداران با تلاش خستگی ناپذیر جاده های كوهستانی را برفروبی و نمك پاشی كرده اند و اكنون مشكلی در تردد وسایط نقلیه وجود ندارد.
سیاوش محمدی ، سرپرست اداره كل هواشناسی استان اردبیل هم گفت: با توجه به تقویت سامانه ناپایدار و نفوذ زبانه‌های پرفشار هوا به استان تغییرات جوی محسوسی را در اردبیل شاهد خواهیم بود.
وی اظهار داشت: بارش در مناطق مركزی و جوی استان به صورت باران و برف بوده اما تا فردا به ویژه در شهرستان‌های خلخال، نیر، سرعین، اردبیل و بخش‌ هایی از مشگین‌ شهر و همچنین فرودگاه اردبیل به صورت برف پیش ‌بینی می ‌شود.
محمدی بیان كرد: مقدار بارش برای مناطق مركزی و جنوبی استان بین 8 تا 10 میلیمتر و بارش باران در مناطق شمالی استان نیز بین 5 تا 8 درجه میلیمتر خواهد بود.
سرپرست اداره كل هواشناسی استان اردبیل به كاهش 8 تا 12 درجه سلسیوس تا روز چهارشنبه هفته پیش رو در استان اشاره كرد و گفت: در مناطق مركزی و جنوبی استان در طول شب و اوایل صبح‌ ها بویژه در روزهای سه شنبه و صبح چهارشنبه دمای هوا به زیر صفر درجه سلسیوس خواهد رفت.
6016/7110