10 واحد مسكوني در تكاب بر اثر فعال شدن چشمه دچار آبگرفتگي شد

مهاباد - ايرنا - رييس ايستگاه آتش نشاني تكاب گفت: 10 واحد مسكوني و اماكن دامي در روستاي دورافتاده « عربشاه اوريات » بخش تخت سليمان اين شهرستان بر اثر فعال شدن چشمه هاي كور و پنهان اين منطقه دچار آبگرفتگي شد.

رسول شاداب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ماموران آتش نشاني تكاب پس از اطلاع از آبگرفتگي خانه هاي روستايي و اماكن نگهداري دام بلافاصله به اين روستا كه در 65 كيلومتري تكاب قرار دارد، اعزام شدند و پس از هشت ساعت تلاش، آبگرفتگي آنها را رفع كردند.
وي بيان كرد: آبگرفتگي واحدهاي مسكوني و اماكن دامي موجب خساراتي به ساكنان اين روستا شده و ماموران آتش نشاني با استفاده از پمپ هاي كفكش آب داخل منازل و ساير بناها را تخليه كردند.
رييس ايستگاه آتش نشاني تكاب اظهار داشت: چشمه هاي كور و پنهان در زير ساختمان ها و بناهاي روستاي عربشاه اوريات بر اثر بارش هاي شديد و مستمر برف و باران در چند ماه گذشته و ذوب شدن برف در ارتفاعات فعال شده و آبگرفتگي منازل و جاري شدن آب در داخل معابر اين روستا را به دنبال داشته است.
شاداب با بيان اينكه محل فعال شدن اين چشمه ها به طور دقيق مشخص نيست، ادامه داد: مجاري نفوذ آب از اين چشمه هاي پنهان در روستاي عربشاه اوريات تكاب مسدود و خطر آبگرفتگي دوباره منازل مسكوني اين روستا رفع شد.
وي از ساكنان روستاها به ويژه روستاي سخت گذر و پايين دست كوهها و ارتفاعات خواست موارد فعال شدن چشمه هاي آب قديمي و پنهان و آبگرفتگي منازل را به ماموران آتش نشاني اطلاع دهند.
به گزارش ايرنا، بارش هاي شديد برف و باران در هفته هاي اخير در تكاب، آبگرفتگي منازل مسكوني و تخريب بناهاي فرسوده و خشتي را به دنبال داشته و موجب فعال شدن برخي از چشمه هاي پنهان، پرآب شدن رودخانه هاي فصلي و جاري شدن سيلاب در رودخانه هاي اصلي اين شهرستان شده است.
بارش شديد همچنين موجب فروريختن سقف برخي منازل مسكوني و محل نگهداري دام ها در برخي روستاهاي اين شهرستان و علاوه بر اتلاف دام ها موجب بروز خسارت مادي نيز به روستاييان شده است.
تكاب در منطقه اي سردسير و كوهستاني در جنوب آذربايجان غربي واقع شده و بيش از 90 روستاي داراي سكنه دارد.
7514/6185/2093