۳۱ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۱:۴۶
کد خبر 83284680
۰ نفر
نامزد ریاست جمهوری آمریكا خواستار استیضاح ترامپ شد

تهران- ایرنا- یكی از نامزدهای مطرح دمكرات ها برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریكا از مجلس نمایندگان این كشور خواست كه فرایند استیضاح ترامپ را آغاز كند.

به گزارش بامداد شنبه ایرنا، الیزابت وارن سناتور دمكرات ایالت ماساچوست و نامزد انتخابات سال 2020 از مجلس نمایندگان آمریكا خواست كه فرایند استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهوری این كشور را آغاز كند.
وی در صفحه رسمی خود در توئیتر با اشاره به گزارش رابرت مولر بازپرس ویژه پرونده دخالت روسیه در انتخابات آمریكا نوشت كه این گزارش نشان می دهد كه مسكو در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 دخالت كرد تا به ترامپ كمك كند و وی نیز این كمك را پذیرفت و پس از آن مقابل اجرای تحقیقات در این باره مانع تراشی كرد.
وارن سپس به بخشی از گزارش مولر اشاره كرد كه گفته 'كنگره اختیار جلوگیری از سوء استفاده رئیس جمهوری از قدرت را دارد' و افزود: فرایند صحیح برای اجرای این اختیارات «استیضاح» است.
این سناتور آمریكایی كه یكی از نامزدهای حزب دمكرات برای انتخابات بعدی ریاست جمهوری است، تاكید كرد كه چشم پوشی از تلاش های مكرر یك رئیس جمهوری برای پیشگیری از تحقیقات پیرامون شخص او باعث آسیب به كشور می شود.
وی سپس با دعوت از دو حزب دمكرات و جمهوریخواه برای كنار گذاشتن ملاحظات سیاسی، از مجلس نمایندگان آمریكا خواست كه فرایند استیضاح ترامپ را آغاز كند.
وزارت دادگستری آمریكا روز پنجشنبه سرانجام نسخه ای سانسورشده از گزارش «رابرت مولر» بازپرس ویژه تحقیقات دخالت ادعایی روسیه در انتخابات 2016 ایالات متحده را منتشر كرد.
این گزارش حاكی است كه به شواهد قطعی دال بر بی گناهی رئیس جمهوری در «كارشكنی در اجرای عدالت» دست نیافته اما او را تبرئه نیز خواهد كرد.
این گزارش در 448 صفحه منتشر شده و حاصل 22 ماه فعالیت تیم حقوقی مولر است. در گزارش آمده است: اگر پس از بررسی كامل حقایق اطمینان یافته بودیم كه رئیس جمهوری مرتكب كارشكنی در اجرای عدالت نشده است، آن را بیان می كردیم. اما با توجه به حقایق و استانداردهای حقوقی نتوانستیم به این نتیجه برسیم.
اما گزارشی كه وزارت دادگستری آمریكا منتشر كرده دمكرات ها را راضی نكرد و یك روز پس از آن رئیس كمیته قضای مجلس نمایندگان برای انتشار نسخه بدون سانسور مهلت تعیین كرد.
«جرالد ندلر» رئیس دمكرات كمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریكا در نامه ای به وزارت دادگستری این كشور خواستار انتشار متن كامل و بدون سانسور گزارش مولر تا اول ماه مه (11 اردیبهشت) شد.
با وجود آنكه گزارش مولر اتهام تبانی ستاد انتخاباتی ترامپ با روسیه را رد كرده و اتهام پیشگیری از اجرای عدالت نیز توسط وزیر دادگستری آمریكا رد شد، دمكرات ها همچنان به دنبال استیضاح ترامپ هستند.
به جز وارن برخی دیگر از اعضای كنگره آمریكا از جمله «ال گرین» و «الكساندریا اوكازیو كورتز» اعضای مجلس نمایندگان آشكارا خواستار پیگیری موضوع استیضاح ترامپ شده اند.
این در حالی است كه پیشتر «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریكا ضمن ابراز مخالفت با استیضاح رئیس جمهوری این كشور گفت كه این اقدام در كشور تفرقه می اندازد و ترامپ ارزش چنین هزینه ای را ندارد.
شبد**9416**9122