۳۱ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱:۱۶
کد خبر: 83284675
۰ نفر
شهردار تهران از طاق كسرا دیدن كرد

بغداد - ایرنا - 'پیروز حناچی' شهردار تهران و 'شهربانو امانی' عضو شورای اسلامی شهر تهران از ایوان مدائن یا طاق كسرا در جنوب شرقی بغداد پایتخت عراق بازدید كردند.

به گزارش ایرنا، پیروز حناچی شهردار تهران و شهربانو امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران روز جمعه از طاق كسرا یا ایوان مدائن بعنوان برجسته‌ترین آثار تاریخی عراق مربوط به دوران پادشاهان ساسانی بازدید بعمل آوردند.
حناچی و هیات همراه پس از زیارت مرقد سلمان فارسی صحابی جلیل پیامبر اسلام (ع) در ایوان مدائن حضور یافتند.
در این بازدید كه مسئولان عتبه مرقد سلمان فارسی نیز حضور داشتند، توضیحاتی در خصوص آخرین وضعیت این اثر تاریخی برجسته و اقدامات دولت عراق برای حفظ، نگهداری و مرمت آن ارائه شد.
حناچی هم آمادگی شهرداری و شركت های ایرانی را برای همكاری در زمینه مرمت آثار تاریخی عراق بویژه ایوان مدائن اعلام كرد.
شهردار تهران پیشتر نیز در دیدار خود با مقامات عراقی از جمله شورای استان، استاندار و شهردار بغداد با اشاره به مسئولیت شهرداری تهران در مرمت آثار تاریخی و میراث فرهنگی این شهر، آمادگی این شهرداری و سایر مجموعه های ذیربط در ایران برای همكاری با عراق در این زمینه را اعلام كرده بود.
حناچی و هیات همراه چهارشنبه شب به دعوت رسمی 'ذكری علوش' همتای بغدادی خود برای گسترش همكاری ها بین بغداد و تهران به پایتخت عراق سفر كرده است.
وی روز پنجشنبه در نخستین روز سفر خود به بغداد علاوه بر شهردار این شهر، جداگانه با استاندار، رئیس و اعضای شورای استان بغداد نیز دیدار و گفتگو كرد.
حناچی در این دیدارها پیشنهاداتی در خصوص همكاری در حوزه های مختلف شهری ارائه كرد كه مورد استقبال طرف های عراقی قرار گرفت و مقرر شد در دیدارهای بعدی از جمله سفر آتی شهردار بغداد به تهران و نیز كمیسیون مشترك دو كشور پیگیری و تكمیل شود.
ایوان مدائن یا طاق كسرا برغم اهمیت بی نظیر تاریخی اما در سالهای اخیر بدلایل عمدتا امنیتی مورد بی توجهی قرار گرفته و به گفته 'كاظم الشمّری' نماینده ائتلاف الوطنیه در پارلمان عراق بدلیل بی توجهی و عدم مرمت، در معرض تخریب كامل قرار دارد.
در پی انتشار اخباری مبنی بر تخریب بخشی از طاق كسرا یا ایوان مدائن، وزیر فرهنگ و گردشگری عراق اواخر اسفندماه گذشته ضمن بازدید از این منطقه تاریخی دستور رسیدگی به وضعیت آن را صادر كرد.
خاورم*2**380*

سرخط اخبار جهان