تهدید باسیل و عون به خاطر حمایت از حزب الله

بیروت - ایرنا - روزنامه 'الاخبار' لبنان امروز (جمعه) نوشت: ایمیل های سری از سفارت لبنان در واشنگتن به وزارتخارجه این كشور، جزئیات دیدارهای مسوولان لبنانی با مسوولان آمریكایی را در 8 روز پیش نشان می دهند.

به گزارش ایرنا ، این روزنامه در سرمقاله روز جمعه خود نوشت: به دو ایمیل دست یافته كه اطلاعات دیدارهای «مارشال بیلینگزلی» دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریكا و غسان حاصبانی معاون نخست وزیر و منصور بطیش وزیر اقتصاد و تجارت لبنان را افشا می كند.
به نوشته این روزنامه در این پیام ها بیلینگزلی پیامی شبیه به تهدید برای جبران باسیل وزیر خارجه لبنان به منظور ضرورت دور شدن وی از حزب الله و تحمیل مسئولیت عدم تمدید دوباره ریاست سلامه رییس بانك مركزی لبنان به وی فرستاده است.
در این پیام ها همچنین میشل عون رییس جمهوری لبنان متهم به بزرگنمایی نقش حزب الله شده است.
مشروح گزارش الاخبار به شرح زیر است :
ویكیلیكس هشت سال پیش افشا كرد كه برخی از سیاسیون در لبنان هزاران كیلومتر را برای اجرایی كردن اوامر آمریكا در این كشور طی كردند و اطلاعات این كشور را روی میز آمریكا قرار دادند.
امروز نیز ایمیل های سری از سفارت لبنان در واشنگتن به وزارتخارجه این كشور، جزئیات دیدارهای مسوولان لبنانی با مسوولان آمریكایی در 8 روز پیش را نشان می دهند.
به تازگی دو ایمیل منتشر شده است كه اطلاعات دیدارهای « مارشال بیلینگزلی » دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریكا و غسان حاصبانی معاون نخست وزیر و منصور بطیش وزیر اقتصاد و تجارت لبنان را افشا می كند.
دیكته های آمریكا از كشیدن خط قرمز برای حمایت از ریاض سلامه رییس بانك مركزی لبنان و محمد بعاصیری معاون وی شروع می شود.

** تهدید باسیل برای دور شدن از حزب الله
همچنین در این پیام ها بیلینگزلی پیامی شبیه به تهدید برای جبران باسیل وزیر خارجه لبنان به منظور ضرورت دور شدن وی از حزب الله و تحمیل مسولیت عدم تمدید دوباره ریاست سلامه رییس بانك مركزی لبنان به وی فرستاده است.
در این پیام ها همچنین میشل عون رییس جمهور لبنان متهم به بزرگنمایی نقش حزب الله شده است.
دیدار 'مارشال بیلینگزلی' دستیار بخش تامین مالی تروریسم وزارت خزانه‌ داری آمریكا و غسان حاصبانی معاون نخست وزیر لبنان در روز 10 آوریل (21 فروردین) در بیروت صورت گرفته است.
دو طرف در این دیدار درباره وضعیت مالی و اقتصادی لبنان و تقویت موسسات لبنانی و نقش حزب الله گفت و گو كردند.
بیلینگزلی گفته كه آمریكا تصمیم صحیحی درباره حزب الله كه مانند سرطانی در ساختار سیاسی و جامعه لبنان است، گرفته است.
وی ادامه داده تاسف بار است كه حزب الله قادر به ورود به نظام مالی لبنان و استفاده از این اموال از طریق حساب های بانكی باشد.
حاصبانی نیز در مقابل گفته چالش در چگونگی برخورد مسوولان لبنانی با بحران اقتصادی و مالی در سایه امكانات محدود و ابزارهای تاثیر گذار و توازن میان دموكراسی و قدرت واقعی است.
طبق این گزارش بیلینگزلی در پاسخ به وی، طایفه مارونی و سیاسیون مارونی از جمله میشل عون و جبران باسیل را متهم به بزرگنمایی نقش حزب الله كرده است.
این مسوول آمریكایی همچنین اعلام كرد كه آمریكا قصد ندارد نبیه بری رییس پارلمان لبنان را تحریم كند.
معاون نخست وزیر لبنان هم در پاسخ به ادعای دستیار وزارت خرانه داری آمریكا درباره اینكه حزب الله یك غده سرطانی است ، گفته كه بیماری سرطان با روش درمان شیمیایی یا لیزر یا برداشتن توده معالجه می شود اما هر سه درمان به سلامتی بیمار صدمه خواهند زد بنابر این برقراری یك توازن مفیدتر خواهد بود و بهترین روش نیز پیشگیری است.
بیلینگزلی خاطر نشان كرده است كه آمریكا طایفه شیعه یا بانك های لبنانی را هدف قرار نداده اما قصد درمان شیمیایی دقیق و هدفمندی دارد و درباره عمل جراحی تحریم ها مقدم هستند.
وی همچنین به مساله تاخیر در تعیین روسای موسسات لبنانی همچون بانك مركزی لبنان انتقاد و تاكید كرده كه ریاض سلامه و محمد بعاصیری معاون وی برای ریاست بانك لبنان قابل اعتماد هستند.
حاصبانی در ادامه تاكید كه یكی دیگر از موسساتی كه باید از آن محافظت كرد، ارتش لبنان است چرا كه برخی عناصر آن با حزب الله در ارتباط هستند.
بیلینگزلی در پاسخ اعلام كرده كه وی با فرماندهی مركزی نیروهای سنتكام مذاكره كرده و آنها تاكید كرده اند كه حمایت از ارتش لبنان كاسته نخواهد شد. اما امریكا از تلاش حزب الله برای ایجاد راه هایی برای ورود به ارتش نگران است و حزب الله اشتباهاتی را در كشتن بسیاری از نیروهایی امریكایی داشته است.

**گفت و گو درباره پرونده برق و مخابرات
حاصبانی در این دیدار درباره پرونده برق و مخابرات با این مسوول آمریكایی نیز گفت و گو كرده است.
وی اعلام كرد كه بخش های خدماتی لبنان از جمله برق و مخابرات نیازمند توسعه بوده بخش مخابرات باید خصوص سازی شود و لبنان جز سه كشور جهان است كه بخش مخابرات آن هنوز خصوصی سازی نشده است.
بیلینگزلی همچنین مدعی شد كه بسیاری از كمك های بانك بین المللی به لبنان در طرح هایی كه همراه با فساد است، بكار گرفته می شود و پروژه ها با هزینه های چند برابری اعلام می شوند.
وی افزود: امریكا از وزیر خارجه یكی از كشورهای دوست خواسته كه یكی از پروژه ها را در یكی از مناطق شیعه نشین لبنان تامین مالی كنند اما وزیر خارجه مزبور اعلام كرد كه این امر غیرممكن است چرا كه همه اموال به جیب حزب الله خواهد رفت.
وی همچنین مدعی شد كه آمریكا كشورهای حاشیه خلیج فارس را به سرمایه گذاری در بانك مركزی لبنان تشویق خواهد كرد.

**وزیر بهداشت لبنان و نزدیكی آن به حزب الله
طبق گزارش روزنامه الاخبار بیلینگزلی نسبت به اینكه جمیل جبق وزیر بهداشت لبنان طبق اطلاعات به حزب الله نزدیك است ، ابراز نگرانی كرده است.
حاصبانی پاسخ داده كه جبق به حزب الله وابسته نیست و تمایل به حفظ استقلال خود دارد و تاكید كرد كه این وزارتخانه نمی تواند اقدام به تامین مالی حزب الله بكند چرا كه هنوز یك میلیون لبنانی بیمه تامین اجتماعی ندارند و وزارت بهداشت متحمل هزینه درمانی آنها است و سالانه 200 هزار تا 300 هزار شهروند لبنانی به بیمارستان ها مراجعه می كنند كه وزارت بهداشت هزینه درمانی آنها را تامین می كند.
در این میان بیمارانی با بیماری سرطان و مزمن وجود دارند و همه امور این وزارتخانه به جز پروژه كمك مالی بانك بین المللی در این زمینه تحت نظارت دولت است.

**قاچاق دارو از ایران و سعی در تزریق آن به بازارهای لبنان
بیلینگزلی همچنین ابراز نگرانی كرد كه احتمال دارد وزارت بهداشت اقدام به خریداری دارو از ایران یا قاچاق دارو به لبنان كند.
حاصبانی كه در دولت سابق لبنان وزیر بهداشت بود ، تاكید كرد: هیچ شركت ایرانی اجازه ثبت دارو در لبنان برای وارد كردن آن به این كشور ندارد چرا كه شركت های ایرانی فاكتورهای لازم را ندارند و حزب الله نیز اهتمامی به خرید دارو از ایران ندارد چرا كه حجم بازار داخلی نزدیك به 1.6 میلیارد دلار است.

**آوارگان سوریه
صاحبانی در دیدار با این مسوول آمریكایی به مساله آوارگان سوریه نیز پرداخته و گفته است كه لبنان نمی تواند بیش از این در انتظار راه حل سیاسی سوریه باشد در حالی كه بسیار به تاخیر افتاده است و آوارگان سوریه هزینه های بسیاری برای دولت لبنان دارند و باید روند بازگشت آنها فراهم شده چرا كه حمایت از آنها در خاك سوریه كم هزینه تر نیز خواهد بود.

**دیدار وزیر اقتصاد و تجارت لبنان با بیلینگزلی
طبق اطلاعات روزنامه الاخبار در 10 آوریل دستیار خزانه داری آمریكا با منصور بطیش وزیر اقتصاد و تجارت لبنان دیدار كرد كه در این دیدار مشاور سیاسی وی اندرو گالاچی و وایل هاشم مستشار لبنانی نیز حضور داشته است.

**واردات آهن از ایران علی رغم تحریم ها
براساس اسناد منتشره بیلینگزلی اعلام كرد كه باید از واردات آهن از ایران ممانعت به عمل آید چرا كه مخالف تحریم های آمریكا علیه ایران است.
بطیش وزیر اقتصاد لبنان نیز تصریح كرد كه با مدیر گورك در این خصوص گفت و گو خواهد كرد.
وی افزود كه برخی از اسناد مربوط به واردات آهن از تركیه و مصر هستند و وزارت اقتصاد و تجارت و گمرك نمی تواند مانع وارد شدن آنها شود چرا كه در ایران بارگیری نشده اند.
بیلینگزلی گفته كه افسران گمرك می دانند كه چگونه اسناد مبدا بارگیری را تشخیص دهند و ما در امریكا همین رویه را داریم باید میان گمرك لبنان و تركیه در این زمینه هماهنگی شود.
بطیش درباره میزان تاثیر واردات آهن بر اقتصاد ایران گفت:كل آنچه از ایران وارد شده دو كشتی حامل آهن بوده كه از طریق بندر طرابلس وارد شده است.
بیلینگزلی در این دیدار نیز تاكید كرد كه آمریكا به ریاض سلامه و معاون وی برای ریاست بانك مركزی لبنان برای تبادل اطلاعات سری و حساس در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی اطمینان دارد.
بطیش به وی اطمینان داد كه با وجود اختلاف میان آنها اما ریاست سلامه تا چهار سال آینده تضمین شده است.
بیلینگزلی باسیل وزیر خارجه لبنان را مسبب تعیین نشدن آنها دانست و افزود كه باسیل می داند كه آمریكا از نزدیك اظهارات جبران باسیل درباره حزب الله را دنبال می كند او باید از حسن نصرالله و حزب الله دور شود .
شبد*9366*1436*

سرخط اخبار جهان