رئیس مجلس سوریه: روابط مستحكم با ایران مایه افتخار است

بغداد - ایرنا - رئیس مجلس ملی سوریه گفت: ملت ایران، ملتی بزرگ و پر افتخار است و ما از داشتن روابط مستحكم و حسنه با جمهوری اسلامی ایران بسیار خرسند و مفتخریم.

به گزارش ایرنا، 'حموده الصباغ' رئیس مجلس ملی سوریه جمعه شب در بغداد پایتخت عراق در دیدار 'علاء الدین بروجردی' نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: سوریه و ایران در مبارزه با تروریسم شریك هم بودند و حالا هم امیدواریم در مرحله بازسازی خرابی های ناشی از تروریسم نیز شریك هم باشیم.
رئیس مجلس ملی سوریه افزود: امیدواریم ایران در بازسازی سوریه نیز مانند مرحله مبارزه با تروریسم، نقش مهمی ایفا كند.
الصباغ، اعمال تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران را از نظر دولت و ملت سوریه بی ارزش و بی اعتبار دانست و گفت: ما بر داشتن روابط مستحكم و نزدیك با ایران اصرار داریم.
وی با اشاره به دیگر اقدامات یكجانبه آمریكا گفت: گویی تاریخ تكرار می شود، دیروز انگلستان، فلسطین را به رژیم صهیونیستی بخشید امروز آمریكا می خواهد جولان را جزیی از اسرائیل قرار دهد.
الصباغ افزود: برغم این اقدامات، جهان بداند هم فلسطین روزی به آغوش جهان اسلام بر می گردد و هم جولان را به خاك سوریه باز خواهیم گرداند.
وی در بخش دیگری از سخنانش، روابط سوریه با ایران را بسیار ارزشمند دانست و گفت: هیچ كشوری مانند ایران به ما كمك نكرد و ما رهبر انقلاب و ملت ایران كه همیشه در كنار ما هستند سپاسگزاریم.
رئیس مجلس ملی سوریه ابراز امیدواری كرد كه بزودی علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی را در دمشق ملاقات كند.
وی گفت: بی صبرانه منتظر آقای لاریجانی هستیم چون او نماینده یك ملت بزرگ و پر افتخار است و مایه افتخار ما است كه همیشه روابطمان با جمهوری اسلامی ایران در بالاترین سطح است.
رئیس مجلس ملی سوریه خطاب به بروجردی كه به نمایندگی از لاریجانی قرار است در نشست بین المجالس همسایگان عراق روز شنبه در بغداد شركت كند، ابراز امیدواری كرد دو طرف در این نشست بتوانند مهمترین موضوعات و دغدغه های جهان اسلام و منطقه را مطرح كنند.
بروجردی نیز در این دیدار با تبریك پیروزی ملت و دولت سوریه بر تروریسم، اقدام آمریكا در برسمیت شناختن حاكمیت جعلی رژیم صهیونیستی بر جولان سوریه را محكوم كرد.
وی گفت: اقدام ترامپ در مورد جولان اشغالی نشان داد توطئه هایی كه علیه سوریه انجام می شود با مدیریت سرویس های امنیتی رژیم صهیونیستی و آمریكا است.
بروجردی افزود: جمهوری اسلامی ایران از ابتكار 'محمد الحلبوسی' رئیس پارلمان عراق برای برگزاری نشست بین المجالس كشورهای همسایگان عراق استقبال و آن را گام مهمی برای همبستگی بین كشورهای منطقه می داند.
'علاء الدین بروجردی' به نمایندگی از 'علی لاریجانی' رئیس مجلس شورای اسلامی برای شركت در كنفرانس بین المجالس همسایگان عراق به بغداد سفر كرده است.
وی جمعه شب در دفتر مجلس اعلای اسلامی عراق با شیخ 'همام حمودی' رئیس این تشكل عراقی دیدار و گفتگو كرد.
در این دیدار كه 'هادی العامری' دبیركل سازمان بدر و رئیس ائتلاف الفتح نیز در آن حضور داشت، حاضران در خصوص آخرین تحولات روابط دو كشور و مسائل منطقه گفت و گو كردند.
كنفرانس بین المجالس كشورهای همسایه عراق قرار است روز شنبه با حضور روسای مجالس همسایگان عراق شامل ایران، كویت، سعودی، اردن، سوریه و تركیه برگزار شود.
خبرنگار ایرنا پیشتر از یك منبع مطلع كسب اطلاع كرد كه علی لاریجانی پیشتر قرار بود در این نشست شركت كند اما پاره ای برنامه های كاری مانع حضور وی در بغداد شد.
خاورم*2**380*