۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۷
کد خبر 83284539
۰ نفر
طاووس دروازه قرآن با گذر از سیلاب و آتش بازگشت

شیراز-ایرنا- تندیس طاووس دروازه قرآن شیراز كه در سیل پنجم فروردین 98 این شهر به آن آسیب نرسید اما 10 روز بعد از سرگذراندن سیل به آتش كشیده شد، پس از بهسازی و ترمیم، امروز (سی ام فروردین) دو باره در این مكان نصب و از آن رونمایی شد.

به گزارش ایرنا تندیس طاووس قدیمی كه حالت نشسته داشت در سال 70 كه دروازه قرآن و مقبره خواجوی كرمانی بهسازی شد، در میدان مقابل دروازه قرآن نصب و در سال 96 بهسازی شد.
این طاووس در یازدهم اسفند 97 از جا كنده و بار كامیون شد و روز بعد از آن طاووسی به حالت ایستاده به جای آن قرار گرفت.
تندیس طاووس جدید دروازه قرآن شیراز در سیل پنجم فروردین 98 كه موجب جان باختن 21 نفر از هموطنانمان در این شهر شد، با وجودی كه مكان قرار گرفتن این تندیس از كانون های اصلی سیل بود اما این رخداد طبیعی را از سر گذراند و آسیبی به آن نرسید لیكن شامگاه پانزدهم فروردین عامل انسانی، این نماد شهر شیراز را به آتش كشید.

**رونمایی از طاووس ترمیم شده
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز، جمعه در حاشیه رونمایی از این تندیس در گفت و گو با ایرنا با بیان اینكه هزینه های بهسازی این طاووس هنوز جمع بندی نشده است، اظهار داشت: نوع چمن مصنوعی استفاده شده در ساخت این نماد شهری از كارخانه ای در كرمان تهیه شده و به دلیل صدمه دیدن بخشی از این سازه، باید برای ترمیم آن از همان جنس چمن مصنوعی استفاده می شد كه سفارش و تامین این مصالح، زمان بر شد.
محمد رضا محمد حسن پور اضافه كرد: این طاووس یكی از نمادهای شیراز است و انتظار داریم كه مردم در حفظ اموال عمومی این شهر بیش از گذشته تلاش كنند.
وی گفت: بی شك دیدگاه عموم مردم شیراز بر مبنای حفظ و حفاظت از نمادهای شهری و اموال عمومی است و ما نیز همانند سایر شهروندان منتظر تصمیم مقامات قضایی در رسیدگی به پرونده فردی كه اقدام به آتش زدن این طاووس كه نماد شهر شیراز است، هستیم.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز دوازدهم اسفند 97 نیز در گفت و گو با ایرنا گفت: طاووس قدیمی از زیبایی بصری و فرم درستی برخوردار نبود و زیاد به طاووس شباهت نداشت.
محمدحسن‌ پور افزود: برای ساخت طاووس جدید در میدان دروازه قرآن، استادان دانشگاه و طراحان برجسته ای به كار گرفته شدند تا نمادی در خور نام شیراز طراحی و ساخته شود.
وی ادامه داد: ابعاد طاووس قبلی كه در میدان دروازه قرآن قرار داشت، سه و نیم متر طول داشت و ارتفاع آن چهار متر بود اما طاووس جدید در ابعاد، هشت متر طول در پنج و نیم مترارتفاع و دو نیم متر عرض ساخته شده و گلكاری دم طاووس جدید نیز 50 متر در 30 متر طراحی شده است.
معاون خدمات شهری شهرداری شیراز بیان كرد: شاید طاووس جدید نقص هایی هم داشته باشد اما به لحاظ زیبایی و فرم قابل قیاس با طاووس قدیمی نیست بلكه بسیار زیباتر است.
این طاووس در شامگاه پانزدهم فروردین 98 آتش گرفت و لحظاتی بعد ماموران آتش نشانی شیراز موفق به فرونشاندن این حریق شدند تا این نماد شهری به طور كامل در آتش نسوزد.

**دستگیری عامل آتش زدن طاووس
دو روز بعد از آتش زدن طاووس دروازه قرآن شیراز و در هفدهم فروردین 98 فرمانده انتظامی استان فارس خبر از دستگیری عامل آن داد.
سردارسرتیپ دوم احمد علی گودرزی با اشاره به اینكه این فرد خاطی در اطراف پارك كوهپایه (نزدیك دروازه قرآن)دستگیر شد، گفت: متهم همزمان با آتش زدن مجسمه طاووس اقدام به فیلمبرداری و انتشار آن در فضای مجازی كرده بود.
9873 /6118 /2027