۳۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۵۱
کد خبر: 83284535
۰ نفر
طاووس دروازه قرآن با گذر از سيلاب و آتش بازگشت

شيراز-ايرنا- تنديس طاووس دروازه قرآن شيراز كه در سيل پنجم فروردين 98 اين شهر به آن آسيب نرسيد اما 10 روز بعد از سرگذراندن سيل به آتش كشيده شد، پس از بهسازي و ترميم، امروز (سي ام فروردين) دو باره در اين مكان نصب و از آن رونمايي شد.

به گزارش ايرنا تنديس طاووس قديمي كه حالت نشسته داشت در سال 70 كه دروازه قرآن و مقبره خواجوي كرماني بهسازي شد، در ميدان مقابل دروازه قرآن نصب و در سال 96 بهسازي شد.
اين طاووس در يازدهم اسفند 97 از جا كنده و بار كاميون شد و روز بعد از آن طاووسي به حالت ايستاده به جاي آن قرار گرفت.
تنديس طاووس جديد دروازه قرآن شيراز در سيل پنجم فروردين 98 كه موجب جان باختن 21 نفر از هموطنانمان در اين شهر شد، با وجودي كه مكان قرار گرفتن اين تنديس از كانون هاي اصلي سيل بود اما اين رخداد طبيعي را از سر گذراند و آسيبي به آن نرسيد ليكن شامگاه پانزدهم فروردين عامل انساني، اين نماد شهر شيراز را به آتش كشيد.


**رونمايي از طاووس ترميم شده
معاون خدمات شهري شهرداري شيراز، جمعه در حاشيه رونمايي از اين تنديس در گفت و گو با ايرنا با بيان اينكه هزينه هاي بهسازي اين طاووس هنوز جمع بندي نشده است، اظهار داشت: نوع چمن مصنوعي استفاده شده در ساخت اين نماد شهري از كارخانه اي در كرمان تهيه شده و به دليل صدمه ديدن بخشي از اين سازه، بايد براي ترميم آن از همان جنس چمن مصنوعي استفاده مي شد كه سفارش و تامين اين مصالح، زمان بر شد.
محمد رضا محمد حسن پور اضافه كرد: اين طاووس يكي از نمادهاي شيراز است و انتظار داريم كه مردم در حفظ اموال عمومي اين شهر بيش از گذشته تلاش كنند.
وي گفت: بي شك ديدگاه عموم مردم شيراز بر مبناي حفظ و حفاظت از نمادهاي شهري و اموال عمومي است و ما نيز همانند ساير شهروندان منتظر تصميم مقامات قضايي در رسيدگي به پرونده فردي كه اقدام به آتش زدن اين طاووس كه نماد شهر شيراز است، هستيم.
معاون خدمات شهري شهرداري شيراز دوازدهم اسفند 97 نيز در گفت و گو با ايرنا گفت: طاووس قديمي از زيبايي بصري و فرم درستي برخوردار نبود و زياد به طاووس شباهت نداشت.
محمدحسن‌ پور افزود: براي ساخت طاووس جديد در ميدان دروازه قرآن، استادان دانشگاه و طراحان برجسته اي به كار گرفته شدند تا نمادي در خور نام شيراز طراحي و ساخته شود.
وي ادامه داد: ابعاد طاووس قبلي كه در ميدان دروازه قرآن قرار داشت، سه و نيم متر طول داشت و ارتفاع آن چهار متر بود اما طاووس جديد در ابعاد، هشت متر طول در پنج و نيم مترارتفاع و دو نيم متر عرض ساخته شده و گلكاري دم طاووس جديد نيز 50 متر در 30 متر طراحي شده است.
معاون خدمات شهري شهرداري شيراز بيان كرد: شايد طاووس جديد نقص هايي هم داشته باشد اما به لحاظ زيبايي و فرم قابل قياس با طاووس قديمي نيست بلكه بسيار زيباتر است.
اين طاووس در شامگاه پانزدهم فروردين 98 آتش گرفت و لحظاتي بعد ماموران آتش نشاني شيراز موفق به فرونشاندن اين حريق شدند تا اين نماد شهري به طور كامل در آتش نسوزد.

**دستگيري عامل آتش زدن طاووس
دو روز بعد از آتش زدن طاووس دروازه قرآن شيراز و در هفدهم فروردين 98 فرمانده انتظامي استان فارس خبر از دستگيري عامل آن داد.
سردارسرتيپ دوم احمد علي گودرزي با اشاره به اينكه اين فرد خاطي در اطراف پارك كوهپايه (نزديك دروازه قرآن)دستگير شد گفت: متهم همزمان با آتش زدن مجسمه طاووس اقدام به فيلمبرداري و انتشار آن در فضاي مجازي كرده بود.
9873 /6118