شركت ارتباطات بر استفاده بيشتر از تجهيزات بومي تاكيد دارد

تهران-ايرنا- سالي كه گذشت براي شركت زيرساخت سال بسيار خوبي بود. آن‌ها توانستند كنار ليست اهدافي كه براي انجام دادن داشتند، «تيك» بزنند، هسته شبكه ملي را تا سه برابر توسعه دهند و به واسطه تمام اين‌ها چرخ اقتصاد را بيش از پيش بچرخانند. ايجاد شبكه سراسري انتقال با استفاده از تجهيزات بومي، از اهداف مهمي است كه شركت ارتباطات زيرساخت در سال جديد آن را دنبال مي‌كند.

«حميد فتاحي» رييس هيات مديره شركت ارتباطات زيرساخت روز چهارشنبه در گفت‌و‌گوي اختصاصي با ايرنا از عملكرد يك ساله اين مجموعه صحبت كرد. او اعتقاد دارد، سال 97 براي شركت ارتباطات زيرساخت، سال نكويي بود.

**توسعه سه برابري هسته شبكه ملي
مهم‌ترين فعاليت زيرساختي شركت زيرساخت در سالي كه گذشت توسعه سه برابري هسته شبكه ملي بود. فتاحي با اشاره به اين مسئله مي‌گويد: با اجراي پروژه توسعه IP، سرعت انتقال شبكه IP از 6.5 مگابيت بر ثانيه به بيش از 18ترابيت ثانيه رسيد و ظرفيت انتقال در لايه IP در هسته شبكه ملي اطلاعات بيش از سه برابر افزايش پيدا كرد. اين اتفاق، براي كسب و كارها و اپراتورهايي كه از بستر IP استفاده مي‌كنند، ظرفيت بسيار خوبي ايجاد مي‌كند.
وي در ادامه از پروژه توسعه شبكه ديتاي بين المللي (IGW) گفت و اظهار داشت: اين پروژه براي ايجاد دسترسي و تقسيم بهتر اينترنت و افزايش تعداد نقاط ورودي اينترنت به كشور اجرا شد. در گذشته فقط از دو نقطه كشور اينترنت توزيع مي‌شد كه اين تعداد در حال حاضر به پنج نقطه افزايش پيدا كرده است. اين پروژه همچنين، باعث افزايش كيفيت و پايداري اينترنت شد.

**سه برابر شدن نقاط ورودي اينترنت
حميد فتاحي در ادامه با اشاره به اقدامات برون مرزي شركت زيرساخت و افزايش نقاط ورود اينترنت به كشور گفت: در حال حاضر اينترنت از 4مرز شمالي و 3 مرز جنوبي وارد كشور مي‌شود در حالي كه در گذشته، اينترنت ما از يك سوم اين تعداد نقطه وارد كشور مي‌شد.
مسئله بعدي كه فتاحي به عنوان عملكرد سال قبل شركت زيرساخت به آن اشاره كرد، بحث پيرينگ و ارتباط متقابل با محتواهايي است كه در كشورهاي همسايه «هاست» شدند و در اين باره گفت: ما در گذشته براي دستيابي به محتواي مفيد و مناسبي كه در دنيا توليد مي‌شد، مجبور بوديم به ديتاسنترهاي دور دست برويم، اما با قراردادهاي جديد و ايجاد پيرينگ مخصوصا با CDN هاي معتبر (شبكه انتقال محتوا) شرايطي فراهم شد كه به انواع محتواهاي معتبر دنيا مانند گوگل، Cloudflare وگيم دسترسي پيدا كنيم و آن را با سرعت و كيفيت بهتر و تاخير كمتر در اختيار مشتركين قرار بدهيم.
«امسال شركت زيرساخت در دو برهه مصوبات زيادي در حوزه رگولاتري قيمت‌گذاري و تخفيف بسته‌هاي حمايتي از حوزه خدمات ابري انجام داد كه اين تخفيف‌ها شرايطي را مهيا كرد كه صاحبان مراكز ديتا سنتر و ارائه‌كنندگان خدمات ابري از ظرفيت انتقال و ظرفيت هم‌مكاني با 95 درصد تخفيف استفاده كنند.»
گامي كه شركت زيرساخت در اين ميان برداشت، موجب شد تمركز توزيع‌يافتگي از تهران برداشته شود و در استان‌هاي ديگر نيز مركز تبادل ترافيك داده‌هاي اينترنتي (IXP) داشته باشيم. مراكزي كه از نظر اقتصادي براي صاحبان مراكز ديتا سنتر و ارائه كنندگان خدمات در حوزه ابري به صرفه است.
به كارگيري تجهيزات لايه انتقال بومي موجب بالا رفتن خروجي فيبرهاي نوري بود. فتاحي در اين خصوص مي‌گويد: با استفاده از تكنولوژي هاي جديد 100 و 200گيگ در لاندا و به موازات آن استفاده از تجهيزات لايه انتقال بومي داخلي، امكان افزايش بهره‌برداري از فيبرهاي نوري را بالاتر برديم كه اين مسئله توسعه دانش فني داخلي را نيز رقم زد.
استفاده از خدمات بومي موجب شد، بازار فروش سازندگان تجهيزات داخل كشور رونق خوبي پيدا كند و علاوه بر آن در شرايط تحريمي نيز حسابي به كار بيايند.

***افزايش 4كيلومتري شبكه فيبر نوري
شبكه فيبر نوري كشور در سالي كه گذشت 4كيلومتر افزايش پيدا كرد و اين مقدار به 53هزار كيلومتر فيبرنوري كه در گذشته داشتيم، اضافه شد. رئيس هيات مديره شركت ارتباطات زيرساخت با اشاره به اين مسئله گفت: نكته بعدي كه سال قبل آن را دنبال كرديم و در سال جديد نيز ادامه خواهيم داد، كاهش تصدي‌گري حاكميتي در خدماتي در شركت ارتباطات زيرساخت است.
همانطور كه وزير ارتباطات وعده دادند، اواخر اسفند آزادسازي وويس(صدا) در كميسيون تنظيم مقررات نهايي شد و مصوبه به تصويب رسيد. بر اين اساس زيرساخت موضوع انحصاري كه در ورود و خروج وويس بين الملل داشت را كاملا به اپراتورها واگذار كرد و با اين اقدام گام نخست در حوزه انحصار زدايي را برداشت. در سال پيش رو نيز به شدت روي اين مسئله تاكيد خواهيم كرد.

**بالا بردن ترافيك داخلي
بحث حمايت از محتواي داخلي و اپراتورها در حوزه رشد و بالابردن ضريب نفوذ محتواهاي داخلي نيز از عملكردهاي قابل اعتنا شركت ارتباطات زيرساخت به حساب مي‌آيد: ارائه تخفيف‌هاي چندگانه، تصحيح مدل اقتصادي، حمايت از حضور توليدكنندگان محتوا و بالا بردن نقاط تبادل داده داخلي موجب شد ترافيك داخلي به هزار گيگابيت بر ثانيه برسد كه اين رقم بي‌نظير است. اين در حالي است كه در اوايل سال 97 اين عدد چيزي بين 250-260 گيگابيت بر ثانيه بود و 300 درصد در ماه رشد داشتيم.

**ايجاد يك بستر مناسب
تمام اقداماتي كه در شركت زيرساخت ارائه شده، به اين دليل است كه شبكه زيرساخت كشور كه هسته شبكه ملي اطلاعات و شبكه شبكه ها به حساب مي‌آيد به بستر مناسبي براي دسترسي خوب و آسان به لايه خدمات داخلي تبديل شود.
فتاحي با اشاره به اين كه سال 97 شاهد توسعه بيش از 250هزار اپليكيشن‌ جديد و افزايش كسب و كارهاي اينترنتي بوديم، گفت: شرط لازم و اساسي هر كدام از اين‌ها داشتن زيرساخت مناسب است كه سعي كرديم آن را مهيا كنيم. بر اساس آماري كه داريم سال 97 توانستيم به تمام اهداف تجاري‌مان دست پيدا كنيم. البته رسيدن به اهداف در حالي صورت گرفت كه ساير دوستان در وزارت ارتباطات نيز بر بستر زيرساخت‌هايي كه مهيا شد، به خوبي فعاليت كردند.
او در خصوص اهدافي كه براي سال جديد متصور است، گفت: در سال پيش‌رو از نظر توسعه‌اي كار جدي نداريم چرا كه نقاط حضور و پهناي باند افزايش پيدا كرده و بستر براي رونق اقتصادي آماده شده است.
وي در پايان به اين نكته اشاره كرد كه بخش عمده‌اي از هزينه‌هاي شركت زيرساخت ارزي است و گفت: يكي از اهدافي كه در سال جديد آن را دنبال خواهيم كرد، توسعه شبكه است. تصميم داريم با استفاده از تجهيزات داخلي يك شبكه سراسري انتقال به موازات شبكه انتقالي كه در حال حاضر موجود است، راه‌اندازي كنيم. اين دو در كنار يكديگر شرايطي را ايجاد مي‌كنند كه در حوزه اقتصاد، اشتغال و فناوري اطلاعات وضعيت رو به رشدي داشته باشيم.
تشكيل كارگروه براي روش‌هاي جديد خدمات و سرويس، انحصارزدايي و رفع تصدي‌گري دولتي و حاكميتي و سپردن مسائل تجاري به اپراتورها، از ديگر اقداماتي است كه شركت زيرساخت بنا دارد در سال جديد به شكل جدي به آن‌ها بپردازد.
علمي**9207**1485