«جایزه بزرگ» دهمین دوسالانه عكس مستند بلغارستان به ایران رسید

تهران-ایرنا- عكاس مستند و خبری ایرانی با روایتی از فضای كانون اصلاح و تربیت موفق به دریافت جایزه بزرگ «GRAND PRIZE» دهمین دوسالانه عكس مستند هنری بلغارستان شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، «عادل پازیار» از ایران با مجموعه عكسی از كانون اصلاح و تربیت كه پیش از این با همین مجموعه تندیس هفتمین دوره جایزه مستند عكس «شید» را از آن خود كرده بود، موفق به دریافت جایزه بزرگ این جشنواره شد و به ترتیب «آندری لوماكین» (Andrey Lomakin) عكاس اوكراینی با موضوع افزایش خرید اسلحه پس از تنش های كریمه به همراه «آلفیو توماسینی» (Alfio Tommasini) عكاس سوییسی كه با ارایه مجموعه عكسی از اهالی روستایی در منطقه كوهستانی سوییس كه بزرگترین تحمل لاكتوز در جهان را دارند، به صورت مشترك جوایز اول دهمین دوسالانه عكس مستند هنری بلغارستان را دریافت كردند.
این جشنواره مجموعه عكسی را حائز دریافت جایزه دوم ندانست و در نهایت «امانوئل آمیگتی» (Emanuele Amigetti) با مجموعه عكسی از جستجوی مین های به جا مانده در زمین های كشاورزی از جنگ كوزوو موفق به دریافت جایزه سوم این رویداد شد.
همچنین «فرانچسكو پیستیلی» (Francesco Pistilli) عكاس ایتالیایی با روایت مصائب زندگی مهاجرانی كه در حاشیه بلگراد، زمستان را سپری می كنند، موفق به دریافت جایزه «بشریت» (Humanistic Photography) شده است.
«عبدالله حیدری» عكاس مستند و خبری ایرانی هم با مجموعه عكسی از زندگی روزمره كودكان مبتلا به اوتیسم موفق به دریافت دیپلم افتخار این رویداد شده است. این مجموعه پیشتر نیز، در نمایشگاه مستركلاس بنیاد جهانی عكس خبری (world press photo) به نمایش درآمده بود.
«آندرا» (Andrea) و «مگدا» (Magda) عكاسان فرانسوی و ایتالیایی به صورت مشترك از پشت صحنه فیلم های سینمایی جهان به همراه (Karolina Wojtasik) عكاس لهستانی با مجموعه عكس پرتره محیطی از عشایر و كولی های آرژانتین، موفق به دریافت دیپلم افتخار شدند.
در بخش نمایشگاهی 49 مجموعه عكس به این رویداد راه پیدا كرده است كه نام «جاوید تفضلی»، «سید محمود حسینی»، «شهاب ناصری» و «آریز قادری» در میان منتخبان به چشم می خورد.
فضای عكاسی شرق اروپا تحت تاثیر سینما و ادبیات این جغرافیا یك هویت مستقل از فضای عكاسی ژورنالیستی درغرب دارد و در تجربه بیست سال برگزاری این رویداد ما شاهد كشف نگاه مستقل عكاسان، فارغ از مرزبندی ها و كلیشه های موجود هستیم.
دوسالانه عكس «فودار» (PHODAR) معتبرترین جایزه عكس مستند و هنری شرق اروپا شناخته می شود كه اولین دوره خود را در سال 1999برگزار كرد و اكنون به مدت 20 سال است كه در بلغارستان برگزار می شود و توانسته است با تمركز بر مجموعه عكس های روایی توجه عكاس های بین المللی مستند را به خود جلب كند.
مراسم اختتامیه دهمین دوسالانه عكس مستند بلغارستان 29 فروردین ماه با حضور برگزیدگان این رویداد در صوفیه برگزار شد.
فراهنگ** ٩٠٥٣*2021**