قیمت طلا ٤٠ هزار تومان ارزان شد

تهران- ایرنا- رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران گفت: قیمت طلاي ١٨ عیار در نخستین روز هفته ٤٧٠ هزار تومان بود اما تا پایان هفته با كاهش حدود ٤٠ هزار توماني همراه شد و به قیمت ٤٣٠ هزار تومان رسید كه امیدواریم این كاهش قیمت ادامه دار باشد و ثبات دوباره به بازار بازگردد.

«آیت محمدولي» روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به روند معاملات طلا و سكه در هفته اي كه گذشت اشاره كرد و افزود: بازار طلا و سكه در هفته اي كه گذشت نسبت به دو هفته نخست سال جاري نوسانات شدیدي را تجربه كرد.
وي با بیان اینكه این نوسان زمینه ساز سردرگمي سرمایه گذاران در این بازار شد، گفت: از روز چهارشنبه قیمت ها در این بازار در مسیر كاهشي قرار گرفت كه امیدواریم با درایت مسئولان اقتصادي و بانك مركزي این روند ادامه دار باشد و آرامش به بازار بازگردد.
محمدولي با اعلام اینكه به دنبال آن هستیم تا با ایجاد آرامش در بازار زمینه سرمایه گذاري و نیز رونق تولید را فراهم كنیم، اظهار داشت: تنها با ایجاد شرایط خرید و فروش مي توان شاهد رونق كسب و كار طلا و سكه و معامله بیشتر از سوي سرمایه گذاران باشیم.
رئیس اتحادیه طلا و سكه تهران میزان حباب موجود در قیمت سكه را بیش از ٥٠٠ هزار تومان اعلام كرد و افزود: قیمت یك مثقال طلاي آب شده (١٧ عیار) روز پنج شنبه یك میلیون و ٨٥٢ هزار تومان، یك گرم طلاي ١٨ عیار ٤٢٩ هزار و ٥٠٠ تومان، سكه طرح جدید چهار میلیون و ٧٥٠ هزار تومان، نیم سكه دو میلیون و ٥٥٠ هزار تومان، ربع سكه یك میلیون و ٥٥٠ هزار تومان و سكه گرمي ٩٥٠ هزار تومان بود.
محمدولي به دلایل كاهش قیمت ها در بازار اشاره كرد و گفت: كاهش نرخ ارز و همچنین میزان تقاضا بي تاثیر بر روند قیمت ها نیست، اما قیمت طلا و سكه در بازار بیشتر متاثر از قیمت ارز است.
رئیس اتحادیه طلا و سكه تهران اواخر سال ٩٧ و ٢٠ روز نخست فروردین ماه را بهترین زمان براي خرید طلا دانست و گفت: فعالان بازار در صورت سرمایه گذاري در بازار طلا متضرر نخواهند شد و امیدواریم كه سرمایه گذاران از خرید طلاي آب شده و خام بپرهیزند و به سمت خرید مصنوعات طلا پیش روند.
وي وضعیت معاملات در بازار هفته آینده را مورد پیش بیني قرار داد و اعلام كرد: با وجود وضعیت كنوني، پیش بیني بازار سخت است اما با توجه به وضعیت بازار در دو روز آخر هفته، احتمال ادامه همین روند در بازار هفته آینده بسیار زیاد است كه با چنین اتفاقي رونق به بازار باز خواهد گشت.
اقتصام* ٩٢٠٦*٩١٨٩ **2021**