۳۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۴
کد خبر: 83284198
۰ نفر
جوانان راه حل كشورند نه مشكل

پايگاه اطلاع رساني ديارميرزا در استان گيلان، مطلبي در قسمت يادداشت با عنوان جوانان راه حل كشورند نه مشكل ؛ انتصاب جوانان رانتي و نورچشمي جوانگرايي نيست به قلم سينا هوشمند گورابي منتشر كرده است.

انقلاب اسلامي ايران چهلمين سالگرد پيروزي خود را درحالي سپري كرده است كه جوانان اين مرز و بوم در موفقيتهاي اين نظام همواره نقشي بي بديل و غيرقابل انكار داشته اند و در هر مقطعي كه به جوانان اعتماد شده آنها روسفيد بيرون آمده اند. از همين رو است كه مقام معظم رهبري در بيانيه گام دوم، جوانان را ميدان دار اصلي اين بيانيه معرفي كرده و بخش اعظم بار دومين مرحله‌ي خودسازي، جامعه‌پردازي و تمدن‌سازي ايران اسلامي بر دوش جوانان قرار گرفته است.
استفاده از ظرفيت جوانان و همچنين بانوان به عنوان نيمي از جمعيت كشور همواره يكي از شعارهاي مسئولان بوده است و همچنين بارها شاهد تاكيدات رهبر معظم انقلاب مبني بر ضرورت استفاده از جوانان در عرصه‌هاي مختلف اداره كشور بوده ايم. تا جايي‌كه رهبر معظم انقلاب در اجتماع عظيم بسيجيان كه در ورزشگاه آزادي برگزار شده بود، بر اين نكته تاكيد داشته اند كه «جوانان راه حل كشورند نه مشكل كشور»
اما با وجود جمعيت جوان و تحصيلكرده ايران و تاكيدات هميشگي مقام معظم رهبري، متاسفانه همچنان كشور از بي‌توجهي به ظرفيت عظيم جوانان رنج مي برد و جوان گرايي و استفاده از ظرفيت بانوان در حد شعار باقي مانده و آن گونه كه بايد و شايد از اين ظرفيت در اداره كشور، برنامه ريزي، سياستگذاري و تصميم‌گيري بهره گرفته نشده است.
نگاهي به كابينه دولتهاي پيشين و همچنين دولت فعلي نيز خود گوياي همين امر است. تا جايي كه نه تنها هيچ وزير زني در دو دوره اخير منصوب نشده است بلكه علي رغم تاكيدات رئيس جمهور تنها يك وزير جوان منصوب شده كه اتفاقا شجاع ترين، فعالترين و پاسخگوترين ترين عضو دولت نيز بوده است.
شعار درباره جوان گرايي در چند دهه اخير درحالي‌كه به وعده‌اي تبليغاتي و توخالي تبديل شده است كه از يك سو شاهد خيلي عظيمي از جوانان بيكار هستيم و از سوي ديگر طي ساليان گذشته فرزندان و اقوام مسئولان با سفارش و رانت جذب دستگاه‌هاي اجرايي شده‌اند.
در اين ميان قوه مقننه با تصويب قانون منع بكارگيري بازنشستگان تلاش كرد پيش از حضرت عزرائيل وارد عمل شود تا كه به زور هم شده برخي از مديران خسته، بعضا ناكارآمد و بي‌انگيزه را از سيستم مديريتي كشور حذف كند تا بلكه راهي براي حضور بيشتر جوانان در عرصه هاي مديريتي فراهم شود اما استثنائات و ضعفهاي اجرايي اين قانون به حدي بود كه بازنشستگان بعدها در قالب معاون وزير و رئيس سازمان بار ديگر براي خود شغل جديدي دست و پا كردند و از سوي ديگر همين قانون خود تبديل به محلي براي انتصابات فاميلي و رانتي در مناصب دولتي و خصولتي شد تا جاييكه پسر فلان وزير، داماد فلان امام جمعه و استاندار به بهانه جوان گيري و شايسته سالاري به عنوان مشاور و مدير انتخاب شدند و به قول يكي از نمايندگان مجلس «آقايان رفتند و آقازاده‌ها آمدند».
در استان گيلان نيز با بخشنامه استاندار گيلان اگرچه كورسوي اميدي در حوزه استفاده از ظرفيت جوانان و بانوان در مناصب مديريتي در دل جوانان ايجاد شد اما به تدريج، نگاه سياسي بر شور و شوق ابتدايي جوانگرايي فائق آمد. هرچند با همين وضعيت نيز هم اكنون گيلان از وضعيت بهترين نسبت به كل كشور برخودار است.
اما زماني ميتوان از حضور جوانان و بانوان در عرصه هاي مديريتي كشور خوشحال شد كه در انتصابات بدون توجه به رفيق بازي و فاميل‌سالاري، به جاي توجه به پيشينيه سياسي و وابستگي حزبي، شايسته سالاري و تخصص گرايي ملاك عمل قرار بگيرد و ميزان اطاعت پذيري، چاپلوسي، بله قربانگو بودن و يا رويكرد فكري و سياسي ملاك و معيار عمل نباشد.
پر واضح است كه انتصاب جوانان رانتي با چنين رويكردي نه تنها خدمت به جوانان نيست بلكه عملا با اين كار سبب مي شويم كه اعتماد عمومي به جوانان نيز خدشه دار شود. بايد از جوان‌هايي در جايگاه‌هاي مديريتي استفاده كرد كه آنها با توجه به شايستگي‌ يا تخصص در آن جايگاه قرار بگيرند و مدارج و مراحل مديريتي را طي كرده باشند.
بنابراين دولت مي‌بايست در روند انتصابات خود تجديدنظر جدي داشته باشد و براي خدمت رساني شايسته تر به مردم از مديراني استفاده كند كه علاوه بر عنصر جواني، باانگيزه و متخصص هم باشند وگرنه گره‌اي از مشكلات مردم با يك دولت پير، خسته و ناتوان، مديران ضعيف و اطاعت پذير چه پير باشند و چه جوان باز نخواهد شد. اينكه در انتصابات صرفا بخشدار و فرمانداري از يك شهرستان به شهرستان ديگر، مديري از يك اداره كل به اداره كلي ديگر نقل مكان كند، چاره كار نيست.
همچنين فراموش نكنيم بخش اعظمي از معضلات امروز كشور ناشي از ناديده گرفته شدن نيروهاي جوان و استفاده از مديراني است كه بارها امتحان خود را پس داده و ثابت كرده اند كه چيزي در چنته ندارند البته تا زماني كه به جوان به جاي راه حل مشكلات به مثابه عنوان يك مشكل نگريسته شود همچنان سر نقطه اول خواهيم ايستاد.
7296/2007/