۳۰ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
کد خبر 83284175
۰ نفر
چین: آمریكا در نشست «یك كمربند - یك جاده» پكن شركت نمی كند

تهران - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه چین اعلام كرد كه به رغم دعوت انجام شده برای شركت كشورهای جهان در نشست بین المللی طرح «یك كمربند- یك جاده» كه قرار است هفته آینده در پكن برگزار شود، انتظار نمی رود هیچ یك از مقامات آمریكایی در این جلسه شركت كنند.

به گزارش تارنمای اسپوتنیك به نقل از «ژانگ هان هوی» وزیر امور خارجه چین، این دومین اجلاس طرح « یك كمربند- یك جاده» است كه در مقایسه با اجلاس پیشین در سطح بالاتری با حضور كشورهای بیشتر برگزار خواهد شد.
بر اساس این گزارش اهمیت نشست آتی این است كه سران بسیاری از كشورها و دولت ها به غیر از آمریكا در آن خواهند كرد.
به گفته هان هوی «هیچ نماینده ای از آمریكا در این اجلاس حضور نخواهد داشت.»
به نوشته تارنمای اسپوتنیك، چین خواستار پیوستن آمریكا و كشورهای اروپایی به طرح یك كمربند - یك جاده شد و از تمایلش برای افزایش همكاری با این كشورها در زمینه سرمایه گذاری ها در این طرح خبر داد.
به گفته «ژو شیائوفی» معاون دبیركل كمیته ملی توسعه و اصلاحات چین، در واقع چین می خواهد دانش فنی ساخت و ساز خود را با فناوری پیشرفته شركت های غربی در برنامه تجارت و زیرساخت جهانی هماهنگ سازد.
اسپوتنیك نوشت، این نشست برای روزهای 25 تا 27 آوریل (5 تا 7 اردیبهشت) به منظور بررسی نتایج به دست آمده از پروژه كمربند و جاده و تشخیص مراحل بعدی در چارچوب ابتكار عمل برای سال های آینده، برنامه ریزی شده است.
چین سال 2017 در نشست انجمن كمربند و جاده میزبان بیش از 100 كشور بود.
این طرح كه نخستین بار سال 2013 میلادی توسط «شی جین پینگ» رئیس جمهوری چین عنوان شد ، بیشتر بر روی مسیر دریایی جاده ابریشم كه چین و اروپا را متصل می كند و كمربند اقتصادی زمینی جاده ابریشم كه شامل آسیای مركزی، روسیه و خاورمیانه است، متمركز است.
به نوشته اسپوتنیك، اواخر سال گذشته میلادی، كمیسیون بازنگری روابط اقتصادی و امنیتی آمریكا و چین در كنگره آمریكا كه مسئولیت نظارت و بررسی روابط و همكاری های امنیتی و تجاری دو كشور را بر عهده دارد، با انتشار گزارش جدیدی چین را متهم به ایجاد پایگاه های نظامی در سایر كشورها به وسیله توسعه طرح یك كمربند - یك جاده كرد.
اما راهبرد چین برای اجرای طرح كمربند و جاده در سال 2013 میلادی اعلام شد و هدف اصلی از اجرای این طرح سرمایه گذاری پنج تریلیون دلاری در زیرساخت های كشورهای آسیایی، آفریقایی خاورمیانه و اروپا است.
**آساق**9470**1104**