معاون وزیر خارجه سودان بخاطر دیدار با قطری ها بركنار شد

تهران - ایرنا - شورای نظامی انتقالی سودان كه از حمایت های عربستان و امارات برخوردار است، روز جمعه از بركناری معاون وزیر امورخارجه دولت خارطوم به خاطر تمایل وی برای دیدار با هیات قطری خبر داد.

به گزارش ایرنا، منابع سودانی در این باره اعلام كردند: «بدرالدین عبدالله» به دنبال صدور بیانیه ای كه در آن بر دیدار با هیات قطری و بدون رایزنی با شورا تاكید می كرد، از معاون وزیر امورخارجه بركنار شده است.
بركناری مقام وزارت امورخارجه سودان چند ساعت، پس از آن روی می دهد، كه سفیر عربستان در سودان از دیدار یك هیات بلندپایه سعودی و اماراتی با «عبدالرحمن البرهان» رئیس شورای نظامی انتقالی سودان خبر داد.
«علی بن حسن جعفر» سفیر عربستان در خارطوم صراحتا با اعلام كمك كشورش به شورای انتقالی گفت: كمك های سعودی در روزهای آینده و با دستور پادشاه برای كمك به مردم سودان ارسال خواهد شد.
وی اظهار كرد كه عربستان حامی كامل برنامه های شورای نظامی سودان است.
سودان به لحاظ استراتژیك در سال‌های اخیر برای كشورهای حاشیه خلیج فارس اهمیت بسزایی داشته است و پس از سرنگونی دولت «عمر البشیر» در 22 فروردین و روی كارآمدن نظامیان، این كشورها بویژه امارات و عربستان تلاش كردند، با مقام های جدید این شورا نزدیك شوند.
قطر به عنوان رقیب عربستان و امارات، پیش از این روابط خوبی با دولت البشیر داشت و سرنگونی وی فرصت را به ریاض و ابوظبی داده است تا مانع از نفوذ دوباره دوحه در سودان شوند.
در پی اعتراض های مردمی در سودان كه بیش از چهار ماه ادامه داشت، سرانجام ارتش این كشور در تاریخ 22 فروردین با صدور بیانیه ای بركناری البشیر را پس از 30 سال حكومت، تأیید و سه ماه حالت فوق العاده و یك ماه ممنوعیت رفت وآمد در این كشور را اعلام كرد.
شبس**9363**1211