یك سال به خداحافظی فكر می كردم

تهران- ایرنا- كاپیتان سابق تیم ملی بسكتبال زنان كه قبل از شروع اردوها از تیم ملی خداحافظی كرد، گفت: من یك سال به این تصمیم فكر و به دلایل مختلف تصمیم خود را عملی كردم.

به گزارش ایرنا، با اینكه فعالیت های تیم ملی بسكتبال زنان ایران به تازگی شروع شده، «سعیده علی» كاپیتان تیم ملی قبل از شروع فعالیت ها به طور رسمی از تیم ملی خداحافظی و اعلام كرد تمایل دارد تمركزش را بر روی بسكتبال سه نفره بگذارد.
او یكی از ستاره های بسكتبال زنان شناخته می شود كه در پُست خود بهترین است اما تصمیم گرفت تا جایش را به جوان تر ها بدهد. سعیده علی در گفت و گویی تفصیلی با خبرنگار ورزشی ایرنا، درباره این تصمیم و اوضاع كنونی بسكتبال زنان صحبت كرد كه در ادامه متن كامل آن را می خوانید:
ایرنا: اردوهای تیم ملی سه نفره برگزار شد و به طور كامل در این اردو حضور داشتی. وضعیت تیم ملی را چه طور دیدی؟
علی: اردوی خیلی خوبی داشتیم و بچه ها با شرایط بسیار خوبی تمرین كردند. برنامه ریزی خوبی داریم و قرار است در كاپ آسیا شركت كنیم. فكر می كنم در این تورنمنت گروه خوبی داریم و به نظرم با برنامه ریزی مناسب و تلاش خوب می توانیم از گروه هم صعود كنیم. البته تركمنستان و مالزی هم در سه نفره خیلی خوب هستند و نباید حریفان را دست كم بگیریم.

ایرنا: جام جهانی را چه طور ارزیابی می كنی؟
علی: شرایط جام جهانی فرق دارد و حریفان قدرتمندی هم در گروه داریم. به نظرم اتفاق خوب، بازی كردن با حریفان صاحب نام است زیرا كه تجربه خوبی بدست می آوریم اما برای كسب نتیجه، باید تمركز ویژه ای روی كاپ آسیا داشته باشیم. به نظر نسبت به سال گذشته پیشرفت خوبی داشته ایم و می توانیم در این دو رویداد محك خوبی بخوریم.

ایرنا: برنامه های تیم ملی پنج نفره به تازگی شروع شده. چرا تصمیم گرفتی كه خداحافظی كنی؟
علی: نزدیك به یك سال است كه به این موضوع فكر می كنم. كسی در جریان نبود اما پیش خودم فكر می كردم و این تصمیم را به یك باره نگرفتم. من 15 سال در تیم ملی بودم و در اردو شركت می كردم اما هیچ مسابقه ای نداشتیم. انگیزه ای نبود و ما فقط در اردوی داخلی بودیم و بازی نداشتیم. حالا كه همه چیز درست شده، بسكتبال 5 نفره را یك رشته نو پا در ایران می بینم.

ایرنا: اما بسكتبال سه نفره هم این شرایط را دارد.
علی: بسكتبال سه نفره یك سال و نیم است كه فعالیت دارد، در كل دنیا به تازگی فعال شده و رنك بالایی داریم اما شرایط بسكتبال پنج نفره تفاوت دارد و فكر می كنم كه برای من یك مقدار دیر است كه بخواهم تازه در بسكتبال 5 نفره استارت بزنم. اینكه 2، 3 سال تلاش كنم و بعد به نتیجه برسم، منطقی نیست.

ایرنا: چرا؟
علی: خب من همه موارد را سبك و سنگین كردم. خیلی فكر كردم اما دلم راضی نشد. به هر حال هر ورزشكاری عمر قهرمانی دارد. من هم این موضوع را می دانم و دوست داشتم كه در اوج كنار بروم. همچنین این فرصت برای جوان ها ایجاد می شود كه از ابتدا بیایند و با تیم ملی جلو بروند و به موفقیت برسند. من با این شرایط احساس كردم كه بهترین فرصت است تا این تصمیم را بگیرم و عملی كنم. شاید حالا نتیجه تصمیم من مشخص نباشد اما شك نكنید كه چند سال دیگر كاملا مشهود خواهد بود.

ایرنا: اما حالا این حس ایجاد نمی شود كه به تیم ملی سه نفره تحمیل می شوی؟
علی: نه اصلا اینطور نیست. بسكتبال سه نفره هم نبود، من این تصمیم را گرفته بودم. اصلا این طور نیست كه من برای تیم ملی سه نفره از تیم ملی پنج نفره خداحافظی كرده ام. حتی اگر بسكتبال سه نفره نداشتیم هم من این تصمیم را عملی می كردم.

ایرنا: بحث جدا شدن بسكتبال سه نفره از پنج نفره را چه طور ارزیابی می كنی؟
علی: در تمام دنیا بازیكنان بسكتبال سه نفره در تیم ملی پنج نفره هم حضور دارند. ما چند سال فعالیت نداشتیم و اكنون بازیكنان تیم پنج نفره در سه نفره ایران هم هستند و با انگیزه كار می كنند. با این حال در تمام دنیا بازیكنانی كه در تیم سه نفره هستند در تركیب اصلی پنج نفره هم به میدان می روند. تیم ملی استرالیا كه به ایران آمد، چند بازیكن داشت كه در تیم ملی سه نفره هم به میدان می رفتند و من آنها را شناختم. در تیم ملی آمریكا، ایتالیا و كشورهای دیگر نیز این چنین است. نكته مورد نظر من این است كه جدا شدن این دو بخش، در دنیا هم عرف نیست و من در حال حاضر با جدا شدن بسكتبال سه نفره و پنج نفره موافق نیستم. شاید در آینده انقدر از نظر كمی و كیفی بازیكن رشد كنیم كه این اتفاق بیفتد.
ورزشی**9219**9129