مقام ژاپنی: توكیو همچنان به خرید نفت از ایران متعهد است

تهران- ایرنا- وزیر اقتصاد و تجارت دولت ژاپن امروز جمعه گفت، ژاپن همچنان متعهد به اجتناب از تأثیرات مضر تحریم‌های آمریكا علیه ایران است؛ زیرا این كشور نفتی جایگاه مهمی در امنیت عرضه نفت خام ژاپن دارد.

به گزارش ایرنا به نقل از تارنمای اس پی گلوبال، «هیروشیك سكو» ، وزیر اقتصاد ژاپن با حضور در كنفرانس خبری گفت، حفظ روابط ژاپن با ایران به‌عنوان یكی از كشورهای تولید كننده نفت خام در جهان بسیار مهم است زیرا ما تقریباً تمام نیازهای نفتی خود را از طریق واردات تأمین می‌كنیم.
وی اگرچه از ارائه جزئیات مذاكرات توكیو با مقامات آمریكایی در مورد تحریم‌های ایران اطلاعاتی در اختیار رسانه ها قرار نداد اما گفت، ما قصد داریم كه مذاكرات نزدیك با طرف آمریكایی را برای جلوگیری از تأثیر مضر اقدامات ایالات متحده بر تأمین انرژی پایدار ژاپن و فعالیت‌های شركت‌های خود داشته باشیم.
پیش از این نیز یك مقام ارشد ژاپنی كه خواست نامش فاش نشود در گفت‌ و گو با تارنمای «اس پی گلوبال» گفت كه دور نخست این مذاكرات روز دوشنبه گذشته در حالی پایان یافت كه ژاپن همچنان بر حفظ روند تأمین انرژی خود از ایران اصرار دارد و تلاش خواهد كرد به هر نحو ممكن به این خواسته خود برسد.
این مقام ژاپنی افزود: در هفته گذشته «هیروشی اوكا»، دستیار و مدیركل امور خاورمیانه و آفریقای وزارت خارجه ژاپن و «ساندرا كوودكیرك»، دستیار و معاون اداره منابع انرژی وزارت آمریكا همراه با چند مقام دیگر ژاپنی از وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنایع و وزارت انرژی آمریكا مذاكرات مفصلی را در خصوص تداوم خرید نفت ژاپن از ایران داشتند و قرار است این مذاكرات برای نیل به نتیجه بهتر به‌زودی ادامه یابد.
ژاپن یكی از هشت كشور جهان است كه در ماه نوامبر توانست از دولت آمریكا برای واردات نفتی از ایران به مدت شش ماه معافیت دریافت كند و این معافیت در دوم ماه می (12 اردیبهشت) به اتمام خواهد رسید.
به دنبال عدم شفافیت دولت آمریكا در مورد تمدید و یا عدم تمدید معافیت‌های نفتی ایران، اما پالایشگاه‌های ژاپنی تا اواسط ماه آوریل (اسفند- فروردین) واردات نفت خام از ایران را تكمیل كرده‌اند.
آساق**9473**1211
https://www.spglobal.com/platts/en/market-insights/latest-news/oil/041919-japan-seeks-to-avoid-harmful-impact-from-us-sanctions-on-iran-meti-minister