رشد 52.5 درصدی ورود گردشگران خارجی به ایران

زنجان - ایرنا - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: سال گذشته درمجموع حدود هفت میلیون و 800 هزار گردشگر از كشورهای مختلف به ایران سفر كردند كه این میزان در مدت مشابه سال قبل آن پنج میلیون و 100 هزار نفر بود كه میانگین 52.5 درصد رشد را نشان می دهد.

به گزارش ایرنا، ولی تیموری شامگاه پنجشنبه در آیین پنجمین جشنواره بین المللی غذای اكو جاده ابریشم زنجان در جمع خبرنگاران افزود: گردشگران وارد شده با توجه به شرایط خاص كشورمان اغلب از كشورهای منطقه، همجوار و حتی از كشورهای اروپایی و آمریكایی نیز بودند.
وی اظهار داشت: در بازه زمانی یاد شده حدود هفت میلیون نفر گردشگر هم از ایران خارج شده اند كه در مقایسه با مدت مشابه سال ما قبل آن، روند كاهشی داشته است.
به گفته این مسئول، سال 96، 10 میلیون نفر ایرانی به خارج از كشور سفر كرده اند، كه این رقم در سال گذشته كاهش یافت و در این میان مسائل اقتصادی، ارزی و از طرف رویكردهای كشور به سوی گردشگری داخلی، برگزاری نمایشگاه های مختلف و معرفی مقاصد كمتر شناخته شده از جمله علل بروز این مساله بوده است.
به گفته این مسئول در ایام نوروز امسال نیز در مجموع 77 میلیون اقامت شب در كشور ثبت شد به این معنی كه در صورت تقسیم آن به عدد چهار چیزی در حدود 20 میلیون نفر جمعیت ایران در ایام 16 روزه عید سفر كردند كه این عدد با توجه به شرایط آب هوایی حاكم بر كشور رشد 5.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می دهد.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری كشور ادامه داد: بحث اقامتگاه های بوم گردی از جمله اولویت های مهم این سازمان در شهرهای كوچك و روستاهای هدف است در حالی كه هم اكنون با كمبود ظرفیت اقامتی مواجهه هستیم كه در چنین شرایطی حتی ایجاد زیر ساخت هایی نظیر هتل و هتل آپارتمان جوابگو نیست.
وی اظهار داشت: بطور قطع اقداماتی نظیر بوم گردی كه با سرمایه های پایین تری ایجاد می شود، تاثیر بسزایی در جذب گردشگری دارد و این اقامتگاه ها توسعه پایدار گردشگری و معرفی فرهنگ عمومی را نیز به دنبال دارد.

** توزیع سفر سیاست اصلی میراث فرهنگی كشور
این مسئول ادامه داد: بحث توزیع سفر در كشور یكی از سیاست های اصلی حوزه گردشگری كشور به شمار می رود و این مهم بر اساس بررسی و آسیب شناسی در طول سال های گذشته تا به اكنون انجام شده است.
وی اضافه كرد: بخش های مختلفی از كشورمان حجم بالایی از گردشگر را دارند و بخش های دیگر از منافع گردشگری و درآمدهای حاصل از آن، بی بهره هستند كه در این راستا باید راهكارهایی برای گسترش توزیع سفر داشت.
این مسئول یكی از راهكارها را برگزاری جشنواره ها و رویدادهای مختلف ذكر كرد و گفت: سفر به لحاظ زمانی و مكانی در كشورهای توسعه یافته و یا در مسیر توسعه توزیع می شود.
تیموری افزود: یكی از ویژگی های گردشگری فصلی بودن آن است و برای این مساله رویدادهای مختلفی را برگزار می كنند و به عبارتی دیگر یكی از مهمترین ابزارها در توسعه گردشگری به سمت توزیع سفر در كشور است.
این مسئول یاد آور شد: جشنواره اكو در زنجان علاوه بر ویژگی مبتنی بر توزیع سفر گردشگری داخلی از حیث گردشگری بین المللی نیز اهمیت ویژه ای دارد چرا كه این مهم در چارچوب یك سازمان منطقه اكو برگزار می شود.
وی اضافه كرد: حدود 19 كشور علاوه بر 10 كشور عضو سازمان اقتصادی 'اكو ' 9 كشور دیگر هم بر اساس ابتكار جاده ابریشم در این جشنواره حضور یافته اند كه یك فرصت منطقه ای، بین المللی بسیار خوبی است.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ادامه داد: این جشنواره بهانه ای برای مردم، رسانه ها و حتی درمیان كشورهای منطقه است كه با سفر به استان زنجان با ظرفیت های گردشگری، تنوع فرهنگی، تاریخ واقلیمی آن آشنا شوند كه بطور قطع در روند تبادلات و رفت و آمدهای گردشگری بسیار تاثیر گذار است.
به گزارش ایرنا پنجمین جشنواره بین المللی غذای اكو - جاده ابریشم 29 فروردین تا اول اردیبهشت امسال در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی كاسپین زنجان در حال برگزاری است.
9646/6085