۳۰ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۷:۲۳
کد خبر: 83284078
۰ نفر
سوئيس هم به راه ابريشم چين ملحق مي شود

پكن- ايرنا- به رغم مخالفت هاي آمريكا شمار بيشتري از كشورهاي اروپايي علاقه مند به امضاي توافقنامه راه ابريشم نوين با چين هستند و سوئيس پس از ايتاليا براي الحاق به اين برنامه اعلام آمادگي كرده است.

به گزارش ايرنا روزنامه اس سي هنگ كنگ روز جمعه نوشت، ايتاليا با ناديده گرفتن مخالفت هاي آمريكا و برخي از كشورهاي اروپايي يادداشت تفاهم الحاق به اين برنامه را سال جاري ميلادي امضا كرد و حالا نوبت به سوئيس رسيده است و اين كشور امضاي اين سند را براي رشد اقتصادي موثر مي داند.
سوييس اعلام كرده است اگر كشوري بخواهد از رشد اقتصادي حمايت كند بايد برنامه هاي مختلفي داشته باشد و امضاي اين توافقنامه با چين براي همين منظور است.
اين خبر در شرايطي اعلام مي شود شهر پكن پايتخت چين خود را براي برگزاري دومين نشست بين المللي همكاري راه ابريشم در پايان ماه جاري ميلادي آماده مي كند و انتظار مي رود سران و مقام هاي بيش از 40 كشور و مسئولان بيش از 100 كشور و سازمان بين المللي در آن شركت كنند.
'اولي مارور' رييس جمهوري سوئيس در ماه جاري ميلادي از چين ديدار مي كند و ملاقاتي با شي جين پينگ رييس جمهور اين كشور خواهد داشت و بر اساس اين گزارش توافقنامه ملحق شدن اين كشور به راه ابريشم روي ميز است تا به امضاي طرفين برسد .
سوئييس يك وزنه سنگين غربي محسوب مي شود و پيوستنش به برنامه راه ابريشم چين به دليل اينكه اين كشور ميزبان بسياري از بانك هاي بين المللي است و از قدرت اقتصادي بالايي برخوردار است، خبري خوشايند براي چين و ناخرسند كننده براي آمريكا محسوب مي شود.
ايتاليا اولين كشور از گروه هفت بود كه اين توافقنامه را با چين امضا كرد و آمريكا كه درگير يك نبرد تجاري با بزرگ با پكن است، بشدت از اين بابت به خشم آمد.
كشورهاي مختلف دنيا بتدريج در حال مخالفت آشكار با راهبردهاي يكجانبه آمريكا هستند و پيوستن ايتاليا به عنوان نخستين كشور غربي به اين برنامه نشان مي دهد كه رشد همكاري هاي اقتصادي و تجاري كشورها اولين گزينه آنهاست و در اين ميان آنها به مخالفت هاي آمريكا توجهي نشان نمي دهند.
وزارت دارايي سوئيس با انتشار بيانيه اي از امضاي اين توافق در جريان سفر روزهاي 28 و 29 آوريل رييس جمهوري اين كشور به چين خبر داده و آن را باعث گسترش همكاري هاي مالي، زيربنايي و سرمايه گذاري فراتر از مرزهاي چين و آسياي مركزي و اروپا دانسته است.
آساق**231**1904**