اميدواري نماينده سازمان ملل به خروج نيروهاي درگير يمني از الحديده

تهران - ايرنا - «مارتين گريفيتس» نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور يمن روز پنجشنبه ابراز اميدواري كرد كه نيروهاي درگير در استان الحديده طي هفته هاي آينده از اين شهر خارج شوند.

به گزارش خبرگزاري رويترز، گريفيتس در مصاحبه با اين خبرگزاري گفت: طرف هاي درگير احتمالا نيروهاي خود را از شهر بندري الحديده طي هفته هاي آينده خارج خواهند كرد.
وي افزود: اين اقدام يك گام مطلوب براي زمينه سازي انجام مذاكرات سياسي با هدف پايان جنگ در يمن است.
نماينده ويژه سازمان ملل متحد در امور يمن اعلام كرد كه روز يكشنبه تماس تلفني از دولت مستعفي يمن و انصارالله دريافت كرده است و آن ها با اجراي مرحله نخست توافق سوئد موافقت كردند.
گريفيتس در ادامه گفت كه هنوز طرف هاي درگير درخصوص حضور نيروهاي امنيتي پس از خروج نيروهايشان از شهر الحديده به توافق نرسيدند.
اين درحالي است كه با وجود سپري شدن حدود 4 ماه از نهايي شدن توافق صلح سوئد براي برقراري آتش بس در الحديده يمن، نيروهاي وابسته به رئيس جمهوري فراري اين كشور كه از حمايت ائتلاف به رهبر عربستان برخوردار هستند با پايبند نبودن به توافق صلح، در اجرايي بودن آن ترديدهايي را به وجود آورده اند.
با افزايش دامنه درگيري به ويژه در بندر راهبردي الحديده و محاصره اين شهر توسط ائتلاف حمله به يمن، در دسامبر گذشته مذاكرات صلح يمن با نظارت سازمان ملل ميان نمايندگان وابسته به دولت مستعفي يمن و گروه مردمي انصارلله در سوئد برگزار شد.
13 دسامبر (22 آذرماه) «آنتونيو گوترش» دبيركل سازمان ملل اعلام كرد كه دو طرف به برخي توافق ها از جمله برقراري آتش بس در بندر الحديده دست يافتند و روز 14 دسامبر (23 آذر) هم گريفيتس اعلام كرد كه ناظران بين المللي در اين شهر مستقر خواهند شد.
در 18 دسامبر (27 آذر ) برپايه برخي گزارش ها از دامنه نبردها كاسته شد و در 22 دسامبر (يكم دي) تيمي از ناظران سازمان ملل براي نظارت بر اجراي توافق آتش بس در الحديده مستقر شدند.
تاكنون چندين بار براي پايان دادن به جنگ يمن تحركاتي صورت گرفته اما هر بار با كارشكني عربستان و متحدان آن به بن‌بست رسيده است.
عربستان از ششم فروردين سال 94 در قالب ائتلافي از چند كشور عربي و با كمك و چراغ سبز آمريكا،حملات گسترده اي را عليه يمن فقيرترين كشور عربي آغاز كرد تا به بهانه بازگرداندن رئيس جمهوري مستعفي اين كشور به قدرت، به اهداف و زيادخواهي هاي سياسي خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به يمن تاكنون منجر به كشته شدن بيش از 16 هزار يمني بي گناه و ويراني زير ساخت هاي اين كشور شده است.
شبك**9365**1392