پژوهشگر تئاتر: ضعف دانش مهم ترين مشكل تئاتر دانشجويي است

سمنان- ايرنا- پژوهشگر تئاتر گفت: توجه نكردن به علوم و فنون تئاتر دانشجويي و كسب نكردن دانش لازم، از مشكلات اصلي اين هنر در بين دانشجويان است.

شيرين بزرگمهر شامگاه پنجشنبه در حاشيه اختتاميه چهارمين جشنواره ملي تئاتر دانشجويي اردبيبهشت در دانشگاه دامغان در گفت و گو با ايرنا افزود: بسياري از دانشجويان حوزه تئاتر در شناخت صحيح از اين هنر داراي مشكل هستند كه راهكار آن، مطالعه كتاب هاي اين حوزه است.
وي اضافه كرد: اعتماد به نفس كاذب در بين دانشجويان يكي ديكر از مشكلات تئاتر دانشجويي است كه در آن، دانشجويان خود را بي نياز از مطالعه علوم جديد مي بينند و اين ذهنيت غلط منجر به ارائه يك تئاتر ضعيف مي شود.
بزرگمهر تصريح كرد: دانشكده هاي هنر بايد علاوه بر اجراي تئاتر در دانشكده ها، اين اجراها را به صورت تئاترهاي مختلف در بين مردم و در سطح شهر گسترش دهند.
وي در خصوص تمركز زدايي تئاتر از پايتخت و حضور در شهرستان ها گفت: هيچ ضرورتي نسبت به تمركز زدايي تئاتر و گرايش به شهرستان ها وجود ندارد اما مي توان گروه هاي مختلف و قوي موجود در پايتخت را براي ارائه به شهرستان هاي متقاضي ارسال كرد.
بزرگمهر خاطر نشان كرد: شهرستان هايي كه داراي دانشكده هاي هنر هستند بايد هسته هاي تئاتر را در شهرهاي خود بسازند و به سمت گسترش فرهنگ تئاتر گام بردارند.
وي اظهار داشت: هر شهرستان بايد بودجه مشخص و كارشناسي شده اي براي هنر تئاتر در نظر بگيرد و با تبليغ، معرفي و ايجاد فضاي لازم، تئاتر بومي را با الگوهاي شهر تطبيق دهد.
پژوهشگر تئاتر و كارشناس طراحي صحنه دانشگاه هنر تهران تصريح كرد: خلق تئاتر جديد، كيفيت بالاي كار و مخاطب شناسي تهيه كننده تئاتر، با در نظر گرفتن ارتقاء دانش و فرهنگ مخاطب مي تواند از موارد مهم در رونق اقتصاد تئاتر باشد.
به گزارش ايرنا، چهارمين جشنواره ملي تئاتر ارديبهشت دانشگاه دامغان به مدت 6 روز از 24 الي 29 فروردين در دانشكده هنر اين دانشگاه برگزار شد.
شيرين بزرگمهر، سياوش قائدي، فرهاد اميني، زهير نادعلي زاده و ميترا علوي طلب، پنج داور اين جشنواره ملي بودند.
در حال حاضر بيش از پنج هزار و 400 دانشجو در 65 رشته و گرايش در دانشگاه دولتي دامغان تحصيل مي كنند.
9856/7408