پويش اهل وفا براي كمك به سيلزدگان ايران در لبنان راه اندازي شد

بيروت- ايرنا- پويش امدادرساني اهل وفا در لبنان براي كمك به سيلزدگان در ايران عصر پنجشنبه طي مراسمي با حضور شماري از شخصيت هاي لبناني ، فلسطيني و ايراني راه اندازي شد.

به گزارش ايرنا، در اين مراسم كه در سالن اجتماعات شهرداري غيبري در جنوب لبنان برگزار شد، شيخ ماهر حمود رئيس اتحاد جهاني علماي مقاومت ، احمد حسيني كاردار جمهوري اسلامي ايران در لبنان، علي فيصل نويسنده فلسطيني و از فرماندهان جبهه دموكراتيك براي آزادي فلسطين، محمد برجاوي مدير كميته امداد امام خميني (ره) در لبنان و جواد فلاح نماينده جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران در لبنان در ارتباط با ضرورت كمك به هموطنان سيل زده در ايران سخنراني كردند.

**ملت ايران اين امتحان را نيز پشت سر خواهد گذاشت
شيخ ماهر حمود رئيس اتحاد جهاني علماي مقاومت در اين جلسه در سخناني گفت: ملت و دولت و رهبري ايران بعد از اين حوادث استوار خواهند ماند همانگونه كه در ده ها سال گذشته در مواجهه با امتحان ها و مصيبت هاي ديگر استوار ماندند.
وي ادامه داد: من به ياد دارم كه در يك سفر با چند تن از شخصيت هاي لبناني به ايران نزد امام خميني (ره) رفتيم و هنگامي كه سيد فضل الله به او گفت شما يك شخصيت عظيم هستيد وي با يك اعتماد به نفس عجيب پاسخ داد : من كاري نكردم بلكه مردم بودند كه اين انقلاب را به سرانجام رساندند.
شيخ ماهر تاكيد كرد، ما اطمينان داريم كه ملت ايران اين امتحان سخت را پشت سر خواهد گذاشت.

**دشمنان ايران در حادثه سيل با انسانيت دشمني كردند
احمد حسيني كاردار جمهوري اسلامي ايران در لبنان هم گفت: من از دست اندركاران اين پويش تشكر مي كنم و از ملت و دولت لبنان هم براي همدردي و روحيه برادري آن ها تقدير مي كنيم.
وي ادامه داد: اين فعاليت هاي انساني در گذر زمان درخشان و جاويدان در صفحات تاريخ و در وجدان و حافظه ملت هاي ايران و لبنان باقي خواهد ماند.
حسيني خاطرنشان كرد: ايران از ده سال گذشته با كم آبي روبرو شده بود و حتي دشمنان ما از جمله نتانياهو مي خواستند با فريب مردم از اين معضل سوءاستفاده كنند.
وي با اشاره به اين كه بعضي ها اميد بسته بودند كه مهاجرت هاي ميليوني از بعضي از مناطق ايران به مناطق ديگر شكل بگيرد، ادامه داد: اين يك چالش بزرگ براي جمهوري اسلامي ايران بود و مي خواستند ايران به همين بهانه از توليد محصولات كشاورزي در اين كشور دست بكشد ولي به فضل خدا نقشه هاي آن ها نقش بر آب شد.
كاردار ايران در لبنان افزود: اين سيلاب ها يك امتحان بزرگ براي ايران و براي دوستداران ايران بود و همه آن ها با سربلندي اين امتحان بزرگ را پشت سر گذاشتند.
حسيني گفت: اين حادثه همچنين يك امتحان براي دشمنان ما بود كه موضع گيري هاي كينه توزانه و دشمنانه و ظالمانه اتخاذ كردند. اين ها قبل از اينكه با ايران در خصوص اين حوادث دشمني كنند با انسانيت دشمني كردند.
وي ادامه داد: دشمنان مي خواستند كه با سوءاستفاده از اين رخداد طبيعي فتنه اي بين ملت ايران و دولت و حكومت ايران ايجاد كنند و با ياري مردم و همت مسئولان اين فتنه متوقف شد.

**سيل در ايران موجب اتحاد شكوهمند شد
'علي فيصل' نويسنده فلسطيني و از فرماندهان جبهه دموكراتيك براي آزادي فلسطين خاطرنشان كرد: اگر اين اتفاق در يكي از ايالت هاي آمريكا روي داده بود، عمليات هاي جنايتكارانه و دزدي به راه مي افتاد در حالي كه ما شاهد يك اتحاد شكوهمند ميان ملت، حكومت، ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامي بوديم.
وي تاكيد كرد: اين اتحاد فقط براي امداد رساني به سيلزدگان شكل نگرفت بلكه براي حفظ كرامت آن ها و كرامت ملت ايران و همه آزادگان در اين منطقه بود.

**كميته امداد لبنان براي سيلزدگان كمك جمع آوري مي كند
محمد برجاوي مدير كميته امداد امام خميني (ره) در لبنان هم در سخناني گفت كه در دهه هاي گذشته هنگامي كه مردم لبنان به دليل نوسانات و مشكلات اقتصادي زندگي سختي را مي گذراندند، مردم لبنان از امام خميني (ره) درخواست كمك كردند.
وي ادامه داد: امام خميني (ره) در يك فرماني به موسسان كميته امداد ايران دستور داد كه براي كمك به مردم لبنان در اين كشور نيز كميته امداد تاسيس شود و اين كميته به كمك ايشان تاسيس شد.
برجاوي خاطرنشان كرد: كميته امداد لبنان الان به مرحله اي رسيده است كه كاملا به طور مستقل از ايران كمك هاي مالي به نيازمندان لبناني را جمع آوري مي كند.
وي افزود: الان كميته امداد از مردم دعوت كرده تا در توان خود براي سيلزدگان ايران نيز كمك هاي مالي جمع آوري كند.

** ما از مشاهده آسيب ديدگان در ايران رنج مي بريم
'عمرو ناصيف' از نويسندگان و روزنامه نگاران لبناني نيز در اين جلسه در سخناني گفت : ما از مشاهده آسيب ديدگان در ايران رنج مي بريم، به خصوص كودكاني كه تاوان اين فاجعه طبيعي و محاصره اقتصادي را مي دهند،اين محاصره حتي مانع از رسيدن كمك هاي انساندوستانه به اين كودكان مي شود.
وي ادامه داد: اين پويش نه جنبه سياسي و نه جنبه ايدئولوژيك دارد و اختلافات هيچ جايگاهي در آن ندارد و براي ما هيچ اهميتي ندارد كه كودكان آسيب ديده فارس باشند يا عرب، كرد باشند.
ناصيف افزود: براي ما فرقي نمي كند كه آسيب ديدگان بلوچ ، مسيحي يا مسلمان باشند. شيعه ، سني ، زرتشتي و يا ايزدي باشند . براي ما فقط انسان بودن آن ها اهميت دارد و اينكه آن ها كودك هستند و اينكه اين حادثه يك امتحان براي وجدان ما و انسانيت ما است.
وي خاطرنشان كرد: كمك هاي مالي كه در اين پويش جمع آوري مي شوند، واكنش انساني به محاصره وحشيانه آمريكا و هياهوهاي رسانه اي اين كشور است و اين يك پاسخ مناسب به كساني است كه از آسيب ديدن كودكان خوشحال مي شوند.

** حضور لبناني ها از اولين ساعت براي كمك به سيلزدگان ايران
دكتر جواد فلاح نماينده جمعيت هلال احمر جمهوري اسلامي ايران در لبنان نيز در اين مراسم گفت: مردم لبنان و مهاجران فلسطيني در اين كشور از اولين ساعات حادثه نسبت به وضع سيل زدگان در ايران ابراز همدلي و همدردي كردند.
وي افزود: آنان با وجود مشكلات موجود اقتصادي كمك هاي با ارزشي را از حيث ابراز محبت و برادري دو ملت به اين نمايندگي هلال احمر در لبنان تحويل دادند كه جاي تشكر و قدرداني دارد.
در اثناي اين برنامه نيز فيلم هايي در ارتباط با اظهارات برخي شخصيت هاي لبناني ، عراقي ، فلسطيني ،سوري و الجزايري در ارتباط با كمك به سيلزدگان در ايران همراه با تصاويري از كودكان ايراني سيل زده پخش شد.
تاكنون در دو مورد كمك رساني مبلغ 30 هزار دلار جمع آوري و براي كمك به سيلزدگان ايران ارسال شده است.
در روزهاي آينده نيز با توجه به حركت ها و پويش هاي راه اندازي شده مقادير ديگري كمك نقدي جمع آوري و به ايران ارسال مي شود.
در همين حال برخي كمك هاي جنسي از قبيل پتو به ميزان يك كانيتنر و مقادير قابل توجهي لباس نيز در لبنان براي سيلزدگان ايران جمع آوري شده كه در حال حاضر هماهنگي ها براي ارسال آنها به ايران با توجه به حجم آن در حال انجام است.
يكي از مشكلات ارسال كمك ها از لبنان به ايران تحريم هاي اقتصادي امريكا است كه به همين خاطر كمك ها به صورت نقدي تحويل سفارت ايران در لبنان مي شود.
در چند هفته اخير نيز دو حساب بانكي يكي در شعب بانك صادرات در لبنان و ديگري در بانك قرض الحسن در اين كشور براي جمع آوري كمك هاي مردم لبنان به سيلزدگان ايران اعلام شده است.
شبك**خاورم*1436**1392