سفير ايران: شرايط عراق مستعد همكاري در حوزه شهرداريهاست

بغداد - ايرنا - 'ايرج مسجدي' سفير جمهوري اسلامي ايران در بغداد گفت: عراق ظرفيت بسيار بالايي براي جذب همكاري در زمينه هاي مرتبط به حوزه شهرداري ها و شركت هاي مرتبط ايراني دارد.

به گزارش ايرنا، 'پيروز حناچي' شهردار تهران و 'شهربانو اماني' عضو شوراي اسلامي شهر تهران روز پنجشنبه در محل سفارت ايران در بغداد، با ايرج مسجدي سفير جمهوري اسلامي ايران ديدار و گفتگو كردند.
مسجدي در اين ديدار با تشريح موفقيت هاي عراق در سالهاي اخير در زمينه شكست تروريسم و گسترش امنيت و ثبات، فضاي بازار كار و سرمايه عراق را براي حضور هر چه جدي تر شركت هاي ايراني در عرصه هاي مختلف بازسازي و توسعه عراق بسيار مناسب دانست.
وي همچنين با اشاره به تجربيات و توانمندي هاي شهرداري هاي ايران بويژه شهرداري كلان شهر تهران از جمله در حوزه مديريت و خدمات شهري، پسماند، مترو و مرمت آثار تاريخي، تلاش براي ايجاد زمينه هاي همكاري ميان اين شهرداري با شهرداري بغداد را براي تقويت هر چه بيشتر روابط دو كشور موثر دانست.
در اين ديدار همچنين در خصوص ابعاد مختلف همكاري شهرداري تهران در تسهيل و خدمات رساني به زائران ايراني و غير ايراني در ايام اربعين حسيني (ع) بحث و بررسي شد.
سفير ايران در اين ديدار با اشاره به اهميت بحث اربعين گفت: دولت و مردم عراق با برنامه ريزي و ميزباني بسيار خوب هر سال پذيراي بيش از 14 ميليون زائر اربعين و از جمله نزديك به سه ميليون زائر ايراني هستند و جمهوري اسلامي ايران نيز سعي مي كند در كنار برادران عراقي اين امر را تسهيل كند.
وي خدمات شهرداري در اربعين را بسيار موثر و مفيد دانست و گفت: نهادهاي ايراني تا زمان تكميل ساختارهاي و زيرساخت هاي لازم در عراق براي خدمات رساني كافي به اين حجم از زائر حسيني كه در يك دوره بسيار كوتاه زماني وارد كربلا شده و از آن خارج مي شوند، به طرف عراقي كمك مي كنند تا زائران ايراني با مشكلات كمتري بتوانند اين سفر زيارتي را انجام دهند.
پيروز حناچي شهردار تهران نيز با تشريح توانمندي ها و زمينه هاي همكاري مجموعه تحت مديريت خود و نيز شركت هاي همكار با شهرداري براي فعاليت و همكاري با طرف عراقي، براي كمك لازم به تسهيل زيارت اربعين بويژه از طريق تشويق و ساماندهي گروههاي مردمي اعلام آمادگي كرد.
'شهربانو اماني' نيز طي سخناني، اقدامات شوراي پنجم را در تدوين قوانين و تامين شفافيت لازم در مشاركت و فعاليت شهرداري تهران در موضوع اربعين را تشريح و آمادگي شوراي اسلامي شهر تهران را براي همكاري همه جانبه در اين زمينه اعلام كرد.
شهردار تهران و هيات همراه چهارشنبه شب به دعوت رسمي 'ذكري علوش' همتاي بغدادي خود براي گسترش همكاري ها بين بغداد و تهران به پايتخت عراق سفر كرده است.
خاورم*2**380*