روسیه باتحریم های آمریكا علیه ونزوئلا و كوبا مقابله می كند

مسكو - ایرنا - معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام كرده است كه كشورش علاوه بر اینكه تحریم های جدید آمریكا علیه كوبا و ونزوئلا را غیرقانونی می داند با تحریم ها علیه این كشورها مقابله خواهد كرد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، سرگئی ریابكوف با بیان این مطلب به خبرگزاری ریانووستی روسیه گفته است: ما هر كاری برای پشتیبانی از شركای استراتژیك خود در این منطقه انجام خواهیم داد.
ریابكوف با اشاره به تحریم های اخیر واشنگتن گفت: 'ما از اقدامات مداوم آمریكا علیه كشورهای منطقه آمریكای لاتین نگران هستیم چرا كه تصمیمات واشنگتن علیه دیگر كشورها به شكل كاملا غیرقانونی گرفته می شود.
وی افزود: ونزوئلا و كوبا متحدان و شركای استراتژیك روسیه در آمریكای جنوبی هستند و روسیه از هیچ كاری برای حمایت از آنها دریغ نخواهد كرد.
گفتنی است، آمریكا دیروز چهارشنبه دور تازه ای از تحریم ‌ها را علیه ونزوئلا اعمال كرده كه براساس آن بانك مركزی این كشور نیز در فهرست تحریمی قرار گرفته است.
دلیل آمریكا برای دور تازه تحریم ها علیه كوبا نیز نقض حقوق بشر و همچنین حمایت از نیكلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا عنوان شده است.
«جان بولتون» مشاور امنیت ملی آمریكا نیز پس از اعلام تحریم های جدید علیه این دو كشور گفت كه این اقدام واشنگتن هشداری به تمامی بازیگران خارجی در ونزوئلا از جمله روسیه است.
از آغاز بحران ونزوئلا، آمریكا چندین بار بخش های نفتی، بانكی و چند تن از مقامات این كشور را تحریم كرده است.
بحران در روابط ونزوئلا و آمریكا از سوم بهمن ماه پارسال تشدید شد چرا كه خوان گوایدو در خیابان های كاراكاس خود را رئیس جمهور خواند و دولت آمریكا نیز در كمتر از نیم ساعت او را به عنوان رئیس جمهور خودخوانده به رسمیت شناخت و خواستار سرنگونی مادورو شد.
نیكولاس مادورو در تازه ترین واكنش به دور جدید تحریم های آمریكا، از آنها استقبال و اعلام كرده كه تحریم ها، فرصت های جدیدی پیش روی مردم ونزوئلا می گذارد.
اروپام ** 1346**