كاروان پیك امید به خوزستان و لرستان می‌رود

تهران - ایرنا - بسته‌های فرهنگی كانون بر مبنای نیاز كودكان مناطق سیل‌زده از طریق طرح پیك امید، به مناطق آسیب‌دیده ارسال می‌شود.

به گزارش پنج شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از معاون فرهنگی كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان، طرح پیك امید با هدف خدمت‌رسانی به كودكان مناطق كم‌برخوردار كشور و با حضور داوطلبانه و جهادی مربیان و متخصصان حوزه كودك و نوجوان از سال 97 آغاز شد و از ابتدای سال جاری با توجه به وضعیت سیل در استان‌های مختلف كشور، كاروان پیك امید فعالیت خود را از نخستین روزهای سال آغاز كرد و در حال حاضر هم مربیان كانون در تمامی استان‌های سیل‌زده در حال خدمت‌رسانی به كودكان و نوجوانان هستند.
محمدرضا زمردیان افزود: خوشبختانه همراه با گسترش فعالیت پیك امید و استقبالی كه از این طرح شد امروز بسیاری از دستگاه‌ها، سازمان‌ها و سازمان‌های مردم نهاد متوجه ضرورت توجه و امدادرسانی به كودكان شده‌اند. خدمت‌رسانی به كودكان سیل‌زده از اهمیت بسیاری برخوردار است و جا دارد از همه افرادی كه به این موضوع همت گمارده‌اند، قدردانی شود. البته باید توجه كرد ظرافت كار با كودك و مداخله‌های روانی در بحران مورد توجه قرار گیرد.
وی اضافه كرد: از آنجا كه جمع‌آوری كمك برای كودكان با توجه به مباحث محتوایی، فرهنگی و همچنین بهداشتی دارای است، كانون تلاش كرده تا با تولید بسته‌هایی كه بتواند از نظر فرهنگی و پاسخ‌گویی به نیازهای بهداشتی كمك كودكان مناطق سیل‌زده باشد، خدمات‌رسانی خود را كامل كند و در كنار فعالیت‌های فرهنگی كه با حضور مربیان كانون انجام می‌شود، بسته‌های تهیه شده نیز توزیع ‌شود.
زمردیان از اعزام كاروان پیك امید طی هفته آتی به استان‌های خوزستان و لرستان خبر داد و گفت: با مشاركت بخش‌های مختلف از جمله شورای نظارت بر اسباب‌بازی انجمن تولیدكنندگان اسباب‌بازی و انجمن فروشندگان اسباب‌بازی و پولیش استان تهران هدایای فرهنگی، اسباب‌بازی و... تهیه شده كه در قالب كاروان‌های مختلف پیك امید به استان‌های سیل‌زده ارسال می‌شود.
معاون فرهنگی كانون اضافه كرد: كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان این آمادگی را دارد تا به منظور اثربخشی فعالیت‌ها و تهیه اقلام كارشناسی شده مورد نیاز كودكان سیل‌زده و در زمینه مشاوره برای تهیه و یا در اختیار قراردادن بسته‌های فرهنگی مناسب به سازمان‌ها و دستگاه‌ها و خیریه‌های فعال در زمینه خدمت‌رسانی به كودكان سیل‌زده، همكاری كند.

**بیست كتاب كودك و نوجوان كانون گویا شد
مراسم رونمایی از اولین مجموعه «كتاب آوا» شامل كتاب‌های شنیداری كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان با حضور هنرمندان نام‌آشنای سینما و تئاتر برگزار شد.
این مجموعه با حضور هنرمندانی چون افسانه بایگان، احترام برومند، امین زندگانی، احسان كرمی، حبیب رضایی، رامین ناصرنصیر، الهام پاوه‌نژاد، گلاره عباسی، سروش صحت و منصور ضابطیان تهیه شده است.
چنگیز صیاد، میلاد حجتی و اسماعیل باستانی نیز صدابرداری این مجموعه را بر عهده داشتند.
در این رونمایی، احترام برومند بخشی از رمان «لك‌لك‌ها بر بام»، مصطفی رحماندوست بخشی از داستان «قصه دوتا لاك‌پشت تنها»، افسانه بایگان بخشی از رمان «تیستو سبز انگشتی»، الهام پاوه‌نژاد بخشی از رمان «مادر» و گلاره عباسی بخشی از رمان «پولینا چشم و چراغ كوهپایه» را برای حاضران خواندند.
رحماندوست به بیان خاطره‌ای درباره اولین آشنایی خود با كتاب گویا پرداخت و گفت: سال‌ها است كه كتاب گویا گوش می‌دهم و هدف من از حضور در پروژه «كتاب آوا»، كمك به گسترش فرهنگ مطالعه است. در این روزگار كه مطالعه كم است یكی از بهترین كارها این است كه در كنار چاپ و انتشار كتاب، فعالیت‌های دیگری نظیر تولید كتاب‌های شنیداری انجام شود تا فرهنگ مطالعه گسترش پیدا كند.
افسانه بایگان نیز اظهار كرد: خوشحالم پس از سال‌ها در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان حضور پیدا كرده‌ام زیرا شروع فعالیت‌های هنری من با كانون بوده است. من از 5 یا 6 سالگی با كتاب صوتی آشنا شدم و تأثیر بسیار زیادی در زندگی من داشته است.
الهام پاوه‌نژاد نیز پیش از خوانش بخشی از رمان «مادر»، به پویش «لباس همدلی» برای كمك و حمایت از مردم مناطق سیل‌زده اشاره كرد و گفت: من به عنوان سفیر این پویش كه از سوی خانه تئاتر شكل گرفته، فعالیت می‌كنم. وقتی با امدادگران حاضر در مناطق سیل‌زده گفت‌وگو می‌كردیم متوجه شدیم كه كودكان آسیب دیده این مناطق نیاز به اسباب‌بازی و وسایل سرگرمی دارند تا از بحران افسردگی نجات پیدا كنند.
گلاره عباسی نیز تولید كتاب‌های شنیداری را برای نابینایان بسیار تأثیرگذار و مفید دانست.
آراز وكیلی از اعضای فعال نوجوان كانون نیز در بخشی از مراسم، قسمتی از رمان «كلاس پرنده» را كه در مجموعه «كتاب آوا» از سوی منصور ضابطیان روایت شده است، خواند.
در مجموعه «كتاب آوا» 10 عنوان رمان قدیمی و خاطره‌انگیز و 10 عنوان كتاب كودك كانون پرورش فكری، با صدای هنرمندان سینما، تئاتر و تلویزیون به كتاب شنیداری تبدیل شده‌اند.
فراهنگ ** 9211 ** 1355