1039 شكارچی متخلف در خراسان رضوی دستگیر شدند

مشهد- ایرنا- مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی از دستگیری هزار و 39 شكارچی متخلف و كشف 202 قبضه اسلحه در استان طی سال گذشته خبرداد.

تورج همتی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ماموران یگان حفاظت محیط زیست استان پارسال طی گشتهای مستمر در مناطق و زیستگاههای استان این تعداد شكارچی غیر مجاز را دستگیر و تحویل مراجع قضایی دادند.
وی ادامه داد: این متخلفان در قالب 700 فقره پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند و از آنان 202 قبضه سلاح شكاری و سه هزار تیر فشنگ شكاری نیز كشف و ضبط شد.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: از این شكارچیان لاشه 238 راس پستاندار وحشی از قبیل قوچ، میش، آهوی وحشی، كل، بز و گراز و 407 قطعه پرنده وحشی صید شده به دست آمد.
همتی افزود: بیش از 10 هزار قطعه ماهی و 19 هزار قطعه انواع گونه های جانوری از قبیل 16 هزار عقرب نیز سال گذشته از صیادان كشف شده است.
وی اضافه كرد: محیط بانان خراسان رضوی پارسال موفق شدند 71 متخلف را قبل از اقدام به شكار دستگیر و به جرم شروع به شكار به مراجع قضایی معرفی كنند.
او ادامه داد: یگان حفاظت محیط زیست خراسان رضوی طی سال گذشته نزدیك به 30 هزار راس دام سبك گوسفند و بز كه به طور غیرمجاز در مناطق چهار گانه محیط زیست استان در حال چرا بودند را از این مناطق خارج كرد و برای مالكان متخلف دامها تشكیل پرونده داد.
مدی كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: در سال گذشته از 728 مورد آلودگی منابع آب، هوا و خاك جلوگیری به عمل آمد و برای 567 واحد صنعتی جهت رفع آلودگی اخطاریه های زیست محیطی صادر شد.
همتی افزود: محیط بانان خراسان رضوی علاوه بر وظایف ذاتی خود، در قالب طرح 'یك ساعت با محیط بان' كه با هدف ارتقاء فرهنگ زیست محیطی در مدارس روستاهای استان انجام می شود طی سال گذشته نزدیك به دو هزار نفر- ساعت آموزشهای زیست محیطی ارائه كردند.
وی ادامه داد: محیط بانان طی سال گذشته آتش سوزی در عرصه های طبیعی كشور را به مساحت 133 هكتار خاموش و مهار كردند كه بیشترین وسعت این آتش سوزیها در پارك ملی تندوره رخ داده بود.
مدیركل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: پارسال 38 مورد پرونده تخلف در خصوص تجاوز به طبیعت كه بیشتر شامل بوته كنی و برداشت غیرمجاز شن و خاك می شد هم در خراسان رضوی تشكیل شده است.
همتی با اشاره به این كه متخلفان در سال گذشته مبلغ 30 میلیارد ریال خسارت به محیط زیست خراسان رضوی وارد كرده اند افزود: مقادیری از این جرایم به حساب خزانه واریز شده است و وصول بقیه مبالغ دردست پیگیری است.
20 درصد مساحت 117 هزار و 769 كیلومترمربعی خراسان رضوی زیر پوشش حفاظت محیط زیست قرار دارد. مساحت زیستگاههای این استان دو میلیون و 500 هزار هكتار است. و استان خراسان رضوی به ازاء هر 25 هزار هكتار یك محیط بان در اختیار دارد.
این استان دارای 41 منطقه چهارگانه و شكار ممنوع شامل 28 اثرملی طبیعی، پارك ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و 13 منطقه شكار ممنوع است.
حدود 80 گونه پستاندار، 285 گونه پرنده، دو گونه دو زیست، 68 گونه خزنده و 24 گونه ماهی در طبیعت خراسان رضوی زیست می كنند.
گونه‌های شاخص حیات وحش این استان شامل بز وحشی، قوچ، گوسفند وحشی، آهو، پلنگ، یوزپلنگ، گرگ، كفتار و انواع پرندگان از قبیل پرندگان شكاری، هوبره و كبك است.
1922/7496