مقام لیبیایی: امارات به دنبال رواج فساد در كشورهای عربی است

تهران-ایرنا- 'خالد المشری' رئیس شورای عالی دولت لیبی امروز (پنجشنبه) با متهم كردن مصر و امارات به حمایت نظامی از نیروهای وابسته به ژنرال حفتر، تاكید كرد كه امارات به دنبال رواج فساد و هرج و مرج در كشورهای عربی برای جلوگیری از برقراری دموكراسی در آنها است.

به گزارش شبكه خبری الجزیره المشری افزود: حفتر پس از ناكامی در حمله به طرابلس پایتخت لیبی، به حملات بی هدف در مناطق مختلف پایتخت متوسل شده است.
شامگاه سه شنبه برخی مناطق طرابلس از سوی نیروهای حفتر هدف چند موشك گراد قرار گرفت كه در اثر آن دو غیرنظامی كشته و هشت تن دیگر زخمی شدند.
وی افزود: ابوظبی قصد دارد با رواج فساد در كشورهای عربی مانع برقراری دموكراسی در آن شود.
المشری در واكنش به درخواست بسیاری از كشورهای اروپایی برای برقراری آتش بس در لیبی گفت: ما هرگز به فقط به آتش بس تن نمی دهیم، بلكه می خواهیم نیروهای وابسته به حفتر (از اطراف طرابلس) عقب نشینی كنند و متجاوزان به طرابلس نیز محاكمه شوند.
رئیس شورای عالی دولت لیبی تصریح كرد: اتحادیه عرب نیز از حفتر جانبداری می كند و موضع مغایر با تلاش های هیات سازمان ملل برای حل بحران لیبی است.
المشری در ادامه مصر و امارات را به حمایت نظامی از نظامیان وابسته به حفتر متهم كرد.
مصر مهم ترین متحد منطقه ای حفتر در منطقه است. در همین راستا وی طی چند روز گذشته با عبد الفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر دیدار و گفت و گو كرد.
در همین حال، عبدالرحمن السویحلی رئیس پیشین شورای عالی دولت وفاق ملی لیبی نیز پیشتر گفته بود: امارات با پول های هنگفت و رسانه های خود، كشور ما را ویران كرده است.
وی افزود: دولتمردان ابوظبی نمی خواهند لیبی نمونه یك تجربه موفقی باشد و به دنبال به شكست كشاندن گفت وگوها میان طرف های لیبیایی هستند.
پایتخت لیبی از 15 فروردین و همزمان با دستور حفتر فرمانده ارتش لیبی به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس؛ بار دیگر متنشج است.
سازمان جهانی بهداشت در خصوص خسارت های درگیری میان گروه های لیبیایی اعلام كرد كه تاكنون این درگیری ها 121 كشته و 561 زخمی برجای گذاشته است.
لیبی از زمان سرنگونی «معمر قذافی» دیكتاتور سابق این كشور در سال 2011 به دو دولت موازی در شرق و غرب تقسیم شده است.
دولت وفاق ملی به ریاست «فایز السراج» در طرابلس غرب این كشور تشكیل شد و مورد حمایت جامعه جهانی است.
خاورم**9329**1275