ايست قلبي جان 2 نفر را در كهگيلويه و بويراحمد گرفت

ياسوج- ايرنا- رئيس مركز مديريت حوادث و فوريت‌ هاي پزشكي كهگيلويه و بويراحمد گفت: در 24 ساعت گذشته 2 نفر در اين استان بر اثر ايست قلبي جان خود را از دست داده اند.

جلال پوران فرد روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: اورژانس 115 كهگيلويه و بويراحمد در اين مدت به 115 مصدوم ترافيكي و غيرترافيكي در استان خدمات رساني كرده است.
وي افزود: 2 نفر از آنان به دليل ايست قلبي قبل از رسيدن نيروهاي اورژانس 115 كهگيلويه و بويراحمد جان خود را از دست داده بودند.
رئيس مركز مديريت حوادث و فوريت ‌هاي پزشكي كهگيلويه و بويراحمد بيان كرد: در 24 ساعت گذشته نيز 2 نفر از بيماران غيرترافيكي اين استان قبل از رسيدن نيروهاي اورژانس 115 استان به دليل ايست تنفسي در منزل جان باخته بودند.
پوران فرد عنوان كرد: در اين مدت 22 فقره تصادف رانندگي در كهگيلويه و بويراحمد رخ داد كه مصدوميت 30 نفر را به دنبال داشت.
وي ابراز داشت: 27 نفر از اين مصدومان به بيمارستان هاي كهگيلويه و بويراحمد انتقال يافتند و سه نفر نيز از سوي نيروهاي اورژانس 115 استان در محل حادثه درمان سرپايي شدند.
پوران فرد گفت: در 24 ساعت گذشته در مأموريت ‌هاي غيرترافيكي اورژانس جاده اي كهگيلويه و بويراحمد 35 مورد و در مأموريت هاي اورژانس شهري استان نيز 58 مورد به بيماران امدادرساني شد.
وي اظهار داشت: در اين مدت 53 بيمار در شهرها و جاده هاي كهگيلويه و بويراحمد به بيمارستان هاي استان انتقال يافتند و 40 بيمار نيز در محل حادثه و پس از ارائه خدمات درماني لازم مداواي سرپايي شدند.
حوادث رانندگي در كهگيلويه و بويراحمد از سال 1390 تا 1395 افزون بر يك هزار كشته، 30 هزار زخمي و 150 ضايعه نخاعي در پي داشته است.
افزون بر 6 هزار كيلومتر راه ارتباطي شامل اصلي، فرعي، روستايي و بزرگراه در كهگيلويه و بويراحمد وجود دارد.
پزشكي قانوني كهگيلويه و بويراحمد پيش از اين تعداد فوتي هاي ناشي از سوانح رانندگي اين استان در سال گذشته را 163 نفر اعلام كرده بود كه 15 نفر از آنها در حدفاصل دشتروم تا تنگاري بوده است.
بر اساس سالنامه آماري سازمان پزشكي قانوني كشور استان كهگيلويه و بويراحمد در سال 1396 رتبه سوم ميزان مصدومان ناشي از حوادث رانندگي را بر حسب جمعيت داشته است.
كهگيلويه و بويراحمد با جمعيتي حدود 723 هزار نفر داراي هشت شهرستان، 17 بخش و يك هزار و 670 روستاي داراي سكنه در جنوب غربي ايران واقع شده است.
اين استان با داشتن كمتر از 140 كيلومتر بزرگراه و شرايط خاص توپوگرافي و كوهستاني يكي از استان هاي خطرناك در زمينه سوانح رانندگي است.
9868/6110