۲۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۱۷:۰۰
کد خبر: 83283764
T T
۰ نفر
ساخت حسگر زیستی برای آزمایش عرق بدن

تهران - ایرنا - محققان انجمن آمریكایی شیمی نوعی حسگر زیستی ساختند كه شبیه به یك بانداژ بوده و قادر است عرق بدن را جمع‌آوری كرده و از طریق اتصال به گوشی هوشمند ساختار شیمیایی آن را تجزیه و تحلیل كند.

به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، عرق بدن در مقایسه با سایر مایعات زیستی از جمله خون، با روش‌های غیرتهاجمی‌تر به دست می‌آ‌ید و مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد.
محققان برای ساخت ابزار به منظور جمع آوری عرق، ‌یك فیلم نازك از جنس پلی استر را با لایه‌ای از محلول سیلیس بسیار آبگریز پوشاندند. سپس حفره‌های بسیار كوچكی را درون سیلیس ایجاد كردند تا عرق در آن جمع شود. محققان در انتهای این حفره‌ها رنگدانه‌هایی را تعبیه كردند كه در اثر تغییر pH یا تجمع كلراید، گلوكز یا كلسیم رنگ آن‌ها تغییر می‌كند. سپس لایه پشت این حسگر زیستی را به نوعی چسب آغشته كرده و آن را به پوست بیمار چسباندند.
در هنگام فعالیت بدنی بیمار، قطرات عرق او درون چاهك‌های ریز بانداژ جمع شده و رنگدانه‌ها شروع به تغییر رنگ كردند. سپس با عكسبرداری از حسگر و تجزیه و تحلیل آن با استفاده از یك نرم‌افزار موبایل مشخص شد pH عرق بیمار بین 6.5 تا 7 و میزان غلظت كلراید عرق او حدود 100 میلی‌مولار است. همچنین توانستند میزان گلوكز و كلسیم موجود در عرق را نیز ردگیری كنند.
محققان در حال حاضر در تلاشند تا میزان حساسیت این حسگر جدید را افزایش دهند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Analytical Chemistry منتشر شده است.
علمی **9259**1601**