رصد ماهواره‌ای شیوع بیماری زنگ گندم و جو درمناطق سیل‌زده گلستان

تهران- ایرنا- رئیس مركز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران از رصد شیوع بیماری زنگ گندم و جو در مناطق سیل زده استان گلستان با پردازش تصاویر ماهواره‌ای خبر داد.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از پژوهشگاه فضایی ایران، امید شكوفا رئیس مركز تحقیقات فضایی با بیان این خبر گفت: گروه پژوهشی سنجش از دور این مركز كه از ابتدای وقوع سیل اخیر در خدمت تیم مدیریت بحران استان گلستان بوده و به پایش روزانه سیل پرداخته است، در ادامه خدمت رسانی به هموطنان عزیز در این استان، اقدام به تهیه نقشه دقیق سطح زیر كشت محصولات مختلف و بررسی خسارات سیل به زمین‌های كشاورزی نموده است.
رئیس مركز تحقیقات فضایی ادامه داد: تصاویر ماهواره‌ای، متاسفانه، وقوع بیماری زنگ گندم و جو را به صورت گسترده در مناطق سیل زده نشان می‌دهند.
شكوفا توضیح داد: این شرایط پس از وقوع سیل به دلیل افزایش رطوبت در سطح منطقه و شرایط مساعد برای وقوع بیماری‌های گوناگون از جمله بیماری زنگ گندم و جو به وجود آمده است.
وی خاطرنشان ساخت: این موضوع با بازدیدهای میدانی نیز مورد تایید قرار گرفته است.
رئیس مركز تحقیقات فضایی پژوهشگاه فضایی ایران تصریح كرد: دراین خصوص، لازم است، مسئولان مربوط اقدامات مقتضی به منظور كاهش خسارات را در دستور كار خود قرار دهند.
علمی** 9207**1601**