گزارش روزنامه انگلیسی ازحضور گسترده سپاه در كمك به سیل زدگان

تهران - ایرنا - روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز روز پنجشنبه در گزارشی از ایران به نقش سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در كمك رسانی به مناطق سیل زده درایران پرداخت ونوشت:در هفته ای كه آمریكا نام این نیرو را درلیست گروههای تروریستی قرار داد، آنان چهره متفاوتی از خود به تصویر كشیده و به كمك قربانیان این سیل شتافت.

به گزارش ایرنا، این گزارش با به تصویركشیدن حضور برجسته نیروهای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در یك منطقه سیل زده و برجسته كردن نحوه كمك رسانی آنها به سیل زدگان، عملكرد این نهاد موثر انقلابی را در هفته های گذشته مورد بررسی قرار داد.
در این گزارش آمده است:'در هفته ای كه دولت آمریكا نام سپاه را در لیست سازمان های ترویستی خارجی قرار داد، اعضای داوطلب این نهاد ایرانی چهره متفاوتی از آنچه دیگران به تصویر می كشند از خود نشان داد و به كمك سیل‌زدگان مناطق روستایی خوزستان شتافت تا از این طریق به كمك قربانیان این سیل بپردازند'.
براساس این گزارش، مدیر یك موسسه پزشكی در شهر مشهد با گذر از بیش از یك هزار كیلومتر از خاك ایران خودش را همراه با سایر نیروهای داوطلب سپاه به روستای سیل زده 'دهلاویه' رسانده تا با هم بتوانند برای ارسال تجهیزات به خانواده‌های نیازمند به این كمك ها، یك مسیر برای آنها حفر كنند.
پارسایی در مصاحبه با این نشریه انگلیسی گفت:'ما برای شش هزار نفر صبحانه، نهار و شام آماده می كنیم و آنها را با قایق به روستاهایی كه زیر آب رفته‌اند، می‌رسانیم'.
به گزارش فایننشال تایمز، او همچون 10 تن دیگر از اعضای داوطلب سپاه پاسداران، این امداد رسانی را بدون چشمداشت مادی انجام داده و گفت:'آنچه كه ترامپ از درك آن عاجز است این است كه پول در اعتقادات من هیچ جایگاهی ندارد.بنابراین انقلاب اسلامی ایران نیز به دلیل ایثارگری حامیانش همچنان پابرجا است'.
فایننشال‌تایمز در ادامه با پرداختن به ابعاد گسترده وفاجعه بار سیل اخیر درایران و خسارت های جانی و مالی ناشی از آن افزود:'نقش پیشگام سپاه در فعالیت‌های كمك‌رسانی بعد از وقوع سیل ویرانگری كه جان 76 نفر را در ایران گرفت و 8 میلیارد دلار خسارت به بار آورد، بیانگر نقش رو به گسترش این گروه در جامعه ایران است'.
این روزنامه سپس ضمن پرداختن به پیشینه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بعد از انقلاب، پیش بینی آمار كلی آن، فعالیت های مختلف فرهنگی و اقتصادی آن ازجمله در حوزه سازندگی و فنی و مهندسی، به تشریح تصمیم اخیر دولت ترامپ برای نامگذاری این نهاد انقلابی و شاخه خارجی آن (نیروهای قدس سپاه) به عنوان یك سازمان تروریستی خارجی پرداخت و سعی كرد ، نقش پیشتاز این نیرو در كمك‌رسانی به قربانیان سیل را برجسته كرده و نیز به بررسی نقش گسترده اعضای آن در جامعه ایران بپردازد.
این گزارش همچنین با اشاره به تلاش های امدادرسانی سپاه در دیگر حوادث غیرمترقبه در ایران از جمله زلزله سال گذشته كرمانشاه، به جزئیات كمك رسانی مردم به مناطق سیل زده پرداخت و نوشت: 'در روستای حمیدیه خوزستان، گروهی از روحانیون جوان به نیروهای داوطلب سپاه پیوسته و اقدام به آماده كردن غذا با برنج و مرغ برای قربانیان سیل كردند.
استانهای گلستان، خوزستان و لرستان از اواخر سال گذشته با بارش شدید باران دچار سیل در شهرهای مختلف خود شدند كه خسارت های مالی زیادی بر جای گذاشت و جان 76 نفر از شهروندان را نیز گرفت.
آساق**1378**1590