پاریس نسبت به تحریم های آمریكا علیه سرمایه گذاری ها در كوبا پاسخ می دهد

تهران-ایرنا- وزیر دارایی فرانسه امروز (پنجشنبه) اعلام كرد كه اروپا به هرگونه تحریم اعمال شده آمریكا علیه سرمایه گذاری ها در كوبا پاسخ خواهد داد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، 'برونو لومر' امروز در حاشیه یك رویداد تجاری در پاریس گفت: اگر دولت واشنگتن تصمیم گرفته رژیم تحریم هایی را در قبال سرمایه گذاری در كوبا اعمال كند، ما به آن واكنش نشان خواهیم داد. اروپا نیز به این تصمیم كاخ سفید عكس العمل نشان می دهد.
واشنگتن روز گذشته تحریم های جدید و یكسری تدابیر تنبیهی را علیه كوبا و ونزوئلا اعمال كرد كه یكی از اهداف آن فشار به دولت هاوانا برای پایان دادن به حمایت هایش از دولت نیكلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا می باشد.
مایك پمپئو وزیر خارجه آمریكا روز گذشته اعلام كرد در راستای فشار بر كوبا، به تعلیق معافیت قانون موسوم به 'لیبرتاد' اقدام می كند.
وی افزود: این تصمیم از دوم ماه مه (12 اردیبهشت) اعمال و به طور كامل اجرا می شود. این اقدام فرصتی برای عدالت آمریكایی های كوبایی است. در روز دوم ماه مه، تحت فصل سوم قانون لیبرتاد، شهروندان ایالات متحده قادر خواهند بود علیه قاچاق اموالی كه توسط دولت كوبا مصادره شده اند، اقامه دعوی كنند.
آمریكا همچنین اعلام كرده آن دسته از شركت‌هایی خارجی را كه با كوبا همكاری می‌كنند، تحت تعقیب قضایی قرار خواهد داد.
بر اساس مفاد قانون موسوم به «هلمز-برتون» كه در سال 1996 در آمریكا تصویب شد، آمریكایی‌ها می‌توانند علیه هر شركتی كه در املاك مصادره شده توسط كوبا در جریان انقلاب سال 1959 مشاركت داشته‌اند، در دادگاه‌های آمریكا شكایت كنند.
دولت كانادا نیز روز گذشته به دنبال واكنش تند اتحادیه اروپا، تصمیم آمریكا علیه شركت های خارجی در كوبا را محكوم كرد.
وزیر خارجه كانادا در این راستا گفت: به دنبال تصمیم جدید دولت آمریكا برای مجاز اعلام كردن شكایت از شركت های خارجی فعال در كوبا، كانادا تمهیدات جدیدی را برای مقابله با این اقدام واشنگتن اتخاذ خواهد كرد.
ایین تصمیم جدید دولت آمریكا در راستای مجاز اعلام شدن شكایت از شركت های خارجی فعال در كوبا می تواند آغازگر تنش های جدید میان اروپا با آمریكا شود و نماینده اتحادیه اروپا در كوبا این اقدام كاخ سفید را به شدت محكوم كرد. آلبرتو ناوارو' نماینده اتحادیه اروپا در كوبا به خبرنگاران گفت كه اتحادیه اروپا این اقدام آمریكا را 'به شدت محكوم می كند' .
وی افزود: این اقدام موجب ایجاد سردرگمی بیشتر برای سرمایه گذاری خارجی در كوبا می شود كه برای كمك به ایجاد اشتغال و رفاه در كوبا لازم است.
اروپام**9234**1275