فرماندار لاهيجان:مديران در سال رونق توليد تلاشي مضاعف كنند

لاهيجان-ايرنا- فرماندار شهرستان لاهيجان گفت:با توجه به نامگذاري امسال توسط مقام معظم رهبري به نام سال رونق توليد از مديران انتظار مي‌رود در كنار تمام محدوديت‌ها براي تحقيق اين شعار تلاش مضاعف‌تري داشته باشند.

به گزارش ايرنا سيداسماعيل ميرغضنفري روز پنجشنبه در جلسه ديدار چهار مديركل استان گيلان با مردم لاهيجان در فرمانداري اين شهرستان افزود: با توجه به تاكيد مقام معظم رهبري در پيام نوروزي ، همه مديران و مسئولان موظفند كه براي بهبود و رونق توليد و وضعيت اقتصادي تلاش كنند.
وي خاطرنشان كرد: براساس بخشنامه استاندار گيلان مبني بر سفر هفتگي مديران كل به شهرستان‌ها،از مديران كل حفاظت محيط زيست، مديرعامل آب منطقه‌اي گيلان ، مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري گيلان و رييس سازمان جهادكشاورزي استان دعوت شد و اين مديران از صبح پنجشنبه در محل فرمانداري لاهيجان حضور يافتند و در اين ديدار مردمي مشكلات مردم را بررسي كردند.
وي اظهارداشت: لاهيجان با داشتن نزديك به 24هزار هكتار اراضي شاليزاري يكي از قطب‌هاي كشت برنج در استان و شايد در استان هاي شمالي به شمار مي رود و يكي از نگراني هاي اين شهرستان، سنتي بودن انهار آن است كه اين امر كشاورزان را با مشكل آبرساني به مزارع مواجه كرده است.
فرماندار لاهيجان با اشاره به موضوع نرخ گذاري برگ سبز چاي يادآورشد: چايكاران دغدغه‌هايي دارند كه از طريق استاندار گيلان و سازمان چاي پيگير مطالبات آنها هستيم تا بخشي از اين دغدغه‌ها رفع شود.
ميرغضنفري فاضلاب‌هاي شهري و روستايي را از معضلات زيست محيطي لاهيجان دانست و گفت: اين موضوع شهروندان را آزرده خاطر كرده اما در سفر اخير رياست جمهوري به لاهيجان اعتباراتي براي حل اين مشكل در نظر گرفته شده كه اميدواريم با تخصيص به موقع و اجرايي شدن آن بتوانيم پاسخگوي مردم باشيم.
نماينده عالي دولت در شهرستان لاهيجان افزود:عدم اجرايي كردن طرح تفكيك زباله از مبدا و حجم انباشت آن به‌شدت مردم شهرستان را با نگراني جدي مواجه كرده كه پيگيري‌هايي براي رفع اين مشكل صورت گرفته و به زودي به نتيجه خوبي خواهيم رسيد.
وي خطاب به مردم اظهارداشت: ما مدعي نيستيم كه همه مشكلات شهرستان را حل مي كنيم ولي مشكلات و دغدغه هاي شما را پيگيري مي كنيم و اميدواريم كه بتوانيم برخي از اين مشكلات را به سرانجام مناسبي برسند.
در اين جلسه همچنين مديركل حفاظت محيط زيست گيلان گفت:شرق گيلان بويژه شهرستان لاهيجان با پسماند مواجه هستند و اميدواريم با همكاري نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي و مديران با جذب اعتبارات ملي بتوانيم به حل اين مشكل كمك كنيم .
قربانعلي محمدپور افزود:شهرهاي رشت ، انزلي و لاهيجان نسبت به بقيه شهرها وضعيت مناسبتري نسبت به دفع زباله ها دارند و محيط زيست پيگير حل مشكلات زيست محيطي پسماند در شرق گيلان است .
وي خاطرنشان كرد:350ميليارد تومان در حوزه پسماند و 200ميليارد تومان هم براي پسماند از سوي دولت به امر پسماند اختصاص داده شده است.
محمدپور اظهارداشت: با كمك هاي استاندار گيلان و اختصاص مبلغي از محل تالاب ها ،سال گذشته اقدامات خوبي براي تالاب اميركلايه لاهيجان انجام شد و اميدواريم در شش ماه نخست امسال نيز اتفاقات خوبي در اين تالاب رخ دهد و بااجراي طرح هاي خوب به جوامع محلي كمك شود.
وي يادآورشد: با بارندگي هاي اخير، مشكلات كم آبي كه تالاب اميركلايه طي 20سال اخير داشته ، بر طرف شده است .
محمدپور تصريح كرد:روزانه دوهزار و 500تن زباله در گيلان توليد مي شود كه در ايام تعطيلات اين ميزان به سه هزار تن هم مي رسد ولي تاكنون هر اقدامي كه در اين باره شده ، به عنوان مسكن بوده و كار اساسي محسوب نمي شود.
محمدپور گفت:براي حل معضل پسماند بايد فناوري در اختيار داشته باشيم؛ تا زماني كه تكنولوژي در اختيار نباشد تمامي راه حل ها بصورت گذرا و مسكن و در مقاطع كوتاهي صورت مي گيرند و نمي توانند اثرگذار باشند و كم اثرترين اتفاق اين است كه بتوانيم مكان ها را تغيير دهيم.
براساس بخشنامه استاندار گيلان مبني بر سفر هفتگي مديران كل به شهرستان ها، اين هفته مديران كل يادشده با حضور در لاهيجان، مشكلات مردم اين شهرستان را بررسي و از نزديك با آنان گفت و گو كردند و از چند منطقه نيز بصورت ميداني بازديد شد.
شهرستان لاهيجان با دو بخش مركزي و رودبنه، در 40 كيلومتري شرق مركز استان گيلان واقع است.
6029 / 2007