جانمایی ناشران عمومی در نمایشگاه كتاب تهران آغاز شد

تهران - ایرنا - كمتر از یك هفته تا شروع سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران باقی است، ناشران عمومی تازه جانمایی خود را آغاز كرده اند هرچند مسئولان این نمایشگاه علت تاخیر را تعطیلات طولانی نوروزی ،برگزاری مسابقات قرآن درمحل مصلا عنوان می كنند اما آنها این نوید را هم داده اند كه این رویداد بدون تاخیر و با حضور همه ناشران آغاز شود.

به گزارش روز پنج شنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، نمایشگاه بین المللی كتاب مهم ترین و بزرگترین رویداد فرهنگی كشور در زمینه نشربه به شمارمی آید كه همه ساله همزمان با فرارسیدن اردیبهشت دومین ماه بهار ،فصل تازه ای نیز با بهار كتاب در پایتخت رقم می خورد.
اما امسال به دلیل فرارسیدن ماه مبارك رمضان، تصمیم مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر آن شد كه این رویداد به سبب حضور همه ناشران و فعالان سراسر كشور كمی زودتر از موعد مقرر هر سال برگزار شود از این رو سی و دومین نمایشگاه كتاب تهران یك هفته زودتر (4 تا 14 اردیبهشت 98) میزبان علاقمندان خواهد شد.
با وجود تصمیم‌گیری‌ها برای برگزاری این رویداد در تاریخ یادشده در نخستین جلسه شورای سیاست‌گذاری سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران به دلایلی كه ذكر شد برنامه‌ریزی جانمایی و واگذاری غرفه‌ها تا روز گذشته در بخش ناشران داخلی و عمومی به تاخیر افتاد كه این موضوع موجب نگرانی شماری از ناشران عمومی شده است.
در گفت‌وگوی تلفنی خبرنگارفرهنگی ایرنا روز گذشته با چند ناشر بزرگ و حتی ناشرانی كه برای نخستین بار در نمایشگاه حاضر می‌شوند، مشخص شد محل و ابعاد غرفه های آن‌ها به تازگی معلوم شده است. ضمن اینكه جای‌گیری غرفه و تعداد كتاب‌هایی كه می توانند در نمایشگاه داشته باشند، از مواردی است كه باید هر چه زودتر تعیین تكلیف شود.
این درحالی است كه دست اندركاران این دوره نمایشگاه كتاب در نشست خبری این رویداد ( چهارشنبه 28 فروردین ماه 98) اعلام كردند كه هیچ جای نگرانی برای جانمایی غرفه‌ها در بخش‌های مختلف وجود ندارد و تمامی موارد در زمان مقرر با توجه به كمبود زمان انجام خواهد شد.

** تاكید برجانمایی ناشران در محل های مسقف
قائم‌مقام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی كتاب تهران در گفتگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره موضوع جانمایی غرفه‌ها ،گفت: روند ساخت و ساز در سالن‌های بخش ناشران خارجی، كودك و نوجوان و دیجیتال از كمی پیش‌تر آغاز شده و در مراحل نهایی قرار دارد كه در موعد مقرر كار چیدن غرفه‌ها و دیگر تجهیزات نیز انجام خواهد شد.
«قادر آشنا» به افزایش فضای مسقف نمایشگاه هم اشاره كرد و اظهارداشت: با توجه به قرار گرفتن برپایی نمایشگاه در فصل بهار زمان ریزش باران به عنوان رحمت الهی ،تلاش كردیم اكثر بخش‌ها در فضای مسقف برپا شوند تا در صورت بارندگی شدید یا بروز باد و طوفان به هیچ غرفه ای آسیبی وارد نشود.
به گفته وی هرچند تنها بخش دانشگاهی در فضای مسقف قرار نمی‌گیرد اما مابقی بخش‌ها در رواق‌ها و سالن‌های مختلف مصلا جانمایی شده‌اند.
قائم مقام نمایشگاه كتاب در ادامه با بیان اینكه بخش ناشران خارجی، بین المللی، كودك و نوجوان و آموزشی حضوری آبرومندانه دارند ،تصریح كرد :ایمن‌سازی و مسائل ایمنی هم از اولویت‌های جدی ما بوده و هست كه توانستیم با همكاری نهادهای دست اندركار آن را به پیش ببریم.
برخلاف برخی پیش‌بینی‌ها و اظهارنظرها، امور اجرایی و كار آماده‌سازی نمایشگاه كتاب در این دوره با سرعت بیشتری در حال انجام است.

** شرایط قبل نمایشگاه كتاب متفاوت بادوره های قبل
سخنگوی سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران در پاسخ به این سوال خبرنگار فرهنگی ایرنا كه چرا جانمایی غرفه‌های ناشران داخلی هنوز شروع نشده است، گفت: امسال به طور كلی شرایط ما برای برگزاری نمایشگاه كتاب متفاوت با دیگر دوره شد به طوریكه معمولا از مدت زمانی جلوتر بسیاری از اموركاری و اجرایی نمایشگاه بعد از تعطیلات كوتاه نوروزی آغاز می‌شد و این روند تا حدود ابتدای ادیبهشت پایان می یافت اما امسال تعطیلات بلند مدت و طولانی نوروزی از یك سو و تقارن برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن كریم در قسمت شبستان مصلای امام خمینی (ره) باعث شد تا با كمی تاخیر روند فوق‌الذكر عملی و اجرایی شود.
«ایوب دهقانكار» ادامه داد: این درحالی است كه دیگر جانمایی‌های این دوره نمایشگاه در رواق‌های غربی و شرقی انجام گرفته و آماده بهره برداری است.
وی با اشاره به اتمام مسابقات بین المللی قرآن در محل شبستان مصلا ،گفت :روند جانمایی در این بخش آغاز شده و با سرعت در حال انجام است لذا تلاش می كنیم بصورت شبانه روزی هم كه شده كار جانمایی ها انجام و به موقع كار غرفه سازی و غرفه آرایی توسط خود ناشران انجام و به هنگام افتتاحیه نمایشگاه مشكلی در این زمینه نداشته باشیم.
آنچه حائز اهمیت است اینكه در مسیر روند امور اجرایی اعم از جانمایی، تجهیز، غرفه آرایی تمامی اقدامات و تلاش های دست اندركاران نمایشگاه به كار بسته شده تا جایی برای دغدغه ناشران از بابت عدم تحویل به موقع و اعلام جانمایی و دیگر امور باقی نماند.
ناشران خود نیز بر مواردی كه ذكر شده آگاه بوده و نهایت همكاری را با معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشته و دارند، در این میان همگان بر محور همكاری و همدلی دست در دست داده‌اند تا نمایشگاهی در شان فرهنگ جمهوری اسلامی ایران برگزار كنند.
هرچند بسیاری از ناشران نیز برگزاری نمایشگاه بین المللی كتاب تهران در محل نمایشگاهی «شهر آفتاب» را مناسب و در شان این نمایشگاه با این عظمت عنوان كرده و معتقد هستندكه در این محل همه ظرفیت ها برای برگزاری نمایشگاه بین المللی وجود داشته و دیگر دغدغه های ذكر شده بالا را نخواهند داشت.
آنها با اشاره به برخی مشكلات پیش آمده در یكی دوسال برگزاری نمایشگاه بین المللی كتاب تهران در محل نمایشگاه شهرآفتاب مانند آب گرفتگی و ... كه به دنبال بارندگی ها ایجاد شده بود ،عنوان می كنند كه با توجه به اعلام مسئولان این نمایشگاه مبنی بر رفع تمامی مشكلات و موانع موجود ،بنظر می رسد محل نمایشگاهی شهرآفتاب یكی از مناسبت ترین گزینه ها برای برپایی نمایشگاه بین المللی كتاب تهران است.
آنها با اشاره به برگزاری همه ساله مسابقات بین المللی قرآن ،برپایی نمازجمعه تهران و دیگر مناسبت های مذهبی در محل مصلا به ویژه از سال آینده كه مصادف با فرارسیدن ماه مبارك رمضان نیز خواهد شد، تاكید دارند كه مصلا محل برگزاری اینگونه برنامه هاست از این رو مصلا محل مناسبی برای برپایی نمایشگاه بین المللی كتاب نیست و مسئولان باید در این زمینه به ویژه اختصاص محل دائمی برای برپایی این رویداد بزرگ فرهنگی كشور فكری اساسی و در خور شان این نمایشگاه و كشور بیاندیشند.
ناشران از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ویژه شخص وزیر فرهیخته فرهنگ درخواست دارند با توجه به اینكه سال آینده آغاز ماه مبارك رمضان همزمان با هفته ابتدایی اردیبهشت ماه خواهد شد از حالا به فكر جایگزینی محل مناسبی برای برپایی این نمایشگاه باشند.
سی و دومین نمایشگاه بین المللی كتاب تهران از چهار تا 14 اردیبهشت با شعار «خواندن، توانستن» در مصلی تهران میزبان كتاب دوستان خواهد بود.
گزارش از منیره زینلی
فراهنگ ** 9211 ** 1355