بنیاد كارنگی: سیاست جدید آمریكا در خاورمیانه بی ثبات ساز است

تهران - ایرنا - 'بنیاد كارنگی برای صلح' مستقر در پكن امروز (پنجشنبه) گزارش داد: سیاست های جدید آمریكا در خاورمیانه نه تنها تاثیر چندانی در رفع تنش های منطقه ای نداشت، بلكه بر بی ثبات این منطقه نیز افزود.

این اندیشكده در گزارشی از نكات كلیدی یك نشست تخصصی با عنوان 'رویكردهای آمریكا و چین به سیاست های خاورمیانه' نوشت:
'برخلاف ادعای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریكا كه مدتی است تاكید دارد با بازسازی سیاست های خارجی كشورش در خاورمیانه تنش ها را در این منطقه كم كرده است، نه تنها تنش ها از منطقه رخت بر نبسته، بلكه بی ثباتی در این منطقه مهم از جهان بیش از گذشته مشهود است'.
در این نشست كه صبح امروز به عنوان چهارمین نشست از نوع خود از سال 2018 با حضور چهار كارشناس بین المللی در نمایندگی 'تشینگوا'ی بنیاد در پكن برگزار شد، 'مروان معاشر' معاون بنیاد كارنگی برای صلح كه بر مطالعات بنیاد در واشنگتن و بیروت در باره خاورمیانه نظارت می كند، گفت: 'اگرچه رئیس جمهوری آمریكا تصریح می كند كه گروه ترویستی داعش را در این منطقه از بین برده است، اما این گروه هنوز تهدیدی جدی برای بی ثبات سازی منطقه است'.
'پاول هینله' مدیر این مركز نیز در این نشست كه به میزبانی دانشكده مطالعات بین الملل دانشگاه پكن برگزار شد، گفت: 'واشنگتن با نقص توافق بین المللی برای به رسمیت شناختن حاكمیت رژیم صهیونیستی بر بلندی های جولان و انتقال سفارت آمریكا از تل آویو به بیت المقدس بیش از هر زمانی بی ثبات گسترده ای را به منطقه تزریق كرده است'.
'برت مك گورگ' كه تحلیلگر ارشد برنامه های خاورمیانه و سرپرست طرح ائتلاف جهانی برای مبارزه با داعش در وزارت خارجه آمریكا است، تاكید كرد كه آمریكا با سیاست های اختلاف افكنانه جدید خود در خاورمیانه حتی نوعی رقابت میان بازیگران اصلی آن از جمله ایران و عربستان سعودی ایجاد كرده است تا آنها بیشتر بتوانند با دامن زدن به اختلاف ها و تنش ها، به جنگ های نیابتی خود در برخی از كشورهای منطقه ادامه دهند.
در این نشست 'وانگ سوآلو' معاون موسسه مطالعات منطقه ای دانشگاه پكن، با اشاره به سیاست های گسترش نفوذ چین در منطقه خاورمیانه از طریق راه اندازی طرح 'یك كمربند، یك جاده' به سبب وابستگی پكن به منابع انرژی منطقه، تاكید شد كه آمریكا با خروج از توافق جامع قدرت های هسته ای جهان با ایران (برجام) موجب شد تا چین بخواهد دست یاری به سوی اروپا دراز كند تا ثبات در جهان و منطقه خاورمیانه به نحوی كه آمریكا می خواهد، به هم نریزد.
این گزارش در پایان تنها به این نكات كلیدی نشست پرداخت و با محرمانه خواندن مفاد مذاكرات این چهار كارشناس مطالعات خاورمیانه این اندیشكده، از تشریح بیشتر مناظره آنها خودداری ورزید.
آساق**1378**1275