۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۳
کد خبر 83283617
۰ نفر
آبادانی رهاورد سیل در سیستان و بلوچستان

زاهدان- ایرنا- بارندگی های شدید و سیل آسا در روزهای اخیر در سیستان و بلوچستان گرچه خسارت هایی به همراه داشت اما بعد از حدود 20 سال خشكسالی پی در پی، آبادانی و سرسبزی را نوید می دهد.

به گزارش ایرنا گرچه سیلاب 23 تا 25 فروردین ماه جاری در سیستان و بلوچستان با خسارت هایی همراه بود اما بارندگی های این مدت بر تن كویری خشكیده این دیار رهاوردی چون رونق تولید، طراوات و نشاط را به ارمغان آورد.
زخم كهنه خشكسالی سیستان و بلوچستان، عدم توازن در میزان آب و در نتیجه كمبود این مایه حیات، نابودی گیاهان، كاهش عمق آب های سطحی و زیر زمینی و بروز پدیده های مختلف نظیر توفان ریزگردها را سبب شد كه اثرات مخرب آن به راحتی در همه بخش ها نظیر حوزه های اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و زیست محیطی قابل لمس و مشاهده بود.
در این میان بیكاری دامنگیر بسیاری از كشاورزان، روستاییان و صیادان سیستان و بلوچستان و مهاجرت برخی از آنان به شهرها و توسعه حاشیه نشینی در زاهدان و سایر شهرها شد، شماری از كشاورزان نیز كه با كمترین آب استحصالی از چاهها اقدام به كشت می كردند به حدی نگران بودند كه نمی دانستند آیا زمین شخم زده شان آبی خواهد دید یا خیر.
این پدیده نامبارك در سیستان و بلوچستان سبب خشكیدن تالاب بین المللی هامون در شمال و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، گرمای زیاد، توفان های مداوم شن و تبخیر بیش از حد نرمال كشور شده است.
اثرات خشكسالی در سیستان و بلوچستان زمانی دردناك تر است كه به دلیل كمبود كارخانه و واحدهای صنعتی زندگی بخش وسیعی از مردم این استان مرزی منطقه كه به كشاورزی، دامپروری و صید و صیادی وابسته بود به سبب نبود اشتغال با مشكلات زیادی رو به رو شده بود.
چشمان مردمان خاك خورده و مصیبت زده از خشكسالی و توفان های شن و ریزگرد در این دیار كهن همواره به آسمان دوخته شده بود و دست به دعا برداشته و نماز باران می خواندند تا اینكه رحمت الهی در این منطقه نازل شد و خوشحالی و شادمانی را به ارمغان آورد و موجب تلطیف هوا و رفع آلودگی هوای این استان شد.
بارندگی گرچه شدید بود و خساراتی به همراه داشت اما چنان خوشحالی بر مردم رنجور این دیار به همراه داشت كه افراد با وجود آسیب منازل و هزاران مشكل تنها خداوند متعال را برای نزول رحمتش شكر می كردند.
قابل وصف نبود شادمانی مردم رنجور سیستان كه همه ساله با وزش توفان های شدید 180 روزه همراه با گرد و خاك و هجوم شن های روان ناشی از خشك شدن تالاب بین المللی هامون روزگار تیره و تاری داشتند.
حدود 20 سال از خشكی تالاب هامون می گذرد و این معضل با تغییر اقلیم منطقه به آب و هوایی گرم و خشك و خشن، زندگی را برای مردم از لحاظ اقتصادی و سلامتی دچار مشكل كرده بود.
توفان های سهمگینی كه معمولا با سرعت 80 تا 120 كیلومتر به حركت در آمده و حجم عظیمی از ماسه و خاك را روانه شهرها و روستاها و خانه و كاشانه مردم كرده و همچون تازیانه های سوزناك بر پیكر خمیده و بی رمق سیستان فرود آورده و خانه های مردم را در زیر شن های روان مدفون كرده و راه نفس كشیدن آنان را بسته و انواع بیماریهای تنفسی و قلبی و ریوی را نصیب مردم مظلوم و محروم منطقه می كرد.

** بارندگی اخیر سبب عبور استان از بحران جدی خشكسالی شد
استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بارندگی های اخیر در سراسر این استان سبب عبور از بحران جدی خشكسالی چندین ساله منطقه شد.
احمد علی موهبتی اظهار داشت: در سالهای اخیر به دلیل خشكسالی های پی در پی شاهد بروز مشكلات فراوان در سیستان و بلوچستان بودیم به طوریكه علاوه بر آسیب جدی به بخش كشاورزی تامین آب آشامیدنی مردم نیز با مشكل جدی روبه رو بود.
وی افزود: شدت خشكسالی در سیستان و بلوچستان به حدی بود كه از 721 منبع آبی روستایی این استان 550 منبع كاملا خشك شده بود كه این امر آبرسانی سیار به بیش از هزار و 500 روستا را به همراه داشت.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: به لطف الهی بارش های اخیر در استان اگر چه مشكلاتی را به همراه داشت اما نتایج مطلوب فراوانی را عاید مردم منطقه كرد.
وی گفت: مردم این استان به دلیل رنج های فراوان ناشی از خشكسالی های حدود 20 ساله با وجود خسارت های متحمل شده از نزول رحمت الهی بسیار خرسند هستند.
موهبتی بیان كرد: بارندگی های اخیر سبب ذخیره سازی منابع آبی خوبی در پشت سدهای سیستان و بلوچستان شد.
وی با اشاره به بارندگی های شدید در افغانستان گفت: در كشور دوست و همسایه افغانستان به دلیل بارندگی های شدید علاوه بر خسارات مالی متاسفانه افزون بر 100 نفر از شهروندان این كشور جان خود را از دست داده اند.
استاندار سیستان و بلوچستان افزود: با توجه به بارندگی خوب افغانستان شاهد ورود سیلاب غیر قابل كنترل این كشور به منطقه سیستان هستیم به طوریكه آورد آب رودخانه هیرمند تا هزار و 200 متر مكعب در ثانیه نیز رسیده است.
وی بیان كرد: همچنین با توجه به شرایط كوه های هندوكش و سرشاخه های رودخانه هیرمند در افغانستان و برف سنگین زمستانه در این كشور این بارندگی ها به ذوب شدن برف ها، گرم شدن هوا و ادامه جریان آب كمك خواهد كرد.
موهبتی تصریح كرد: احتمالا در روزهای آینده تحت تاثیر این پدیده در منطقه سیستان مشكلات جدی به وجود آید.

** بارندگی سیستان و بلوچستان حدود 427 درصد رشد داشت
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بارندگی های سال آبی در این استان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 427 درصد رشد داشته است.
عبدالرحمن شهنوازی اظهار داشت: 106 میلی متر باران در سال آبی جدید(مهر پارسال تا كنون) در سیستان و بلوچستان باران باریده كه نسبت به مدت مشابه با 20 میلی متر بارندگی رشد 427 درصدی را نشان می دهد.
وی بیان كرد: براثر بارندگی های شدید 23 تا 25 فروردین در سراسر سیستان و بلوچستان رودخانه های محلی طغیان، برخی راههای ارتباطی بسته و منازل شماری از مردم جنوب این استان دچار آبگرفتگی شدند.
شهنوازی افزود: براثر بارندگی های اخیر 60 میلیون متر مكعب روان آب در سدهای مخزنی سیستان و بلوچستان ذخیره سازی شد به طوریكه طبق آمار حدود 54 درصد حجم مخازن سدهای این استان آبگیری شده است.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: بارش های این مدت به دلیل سیل آسا بودن به منازل مسكونی شهری و روستایی خسارت وارد كرده است.
وی ادامه داد: براثر بارندگی های اخیر حدود 30 درصد تالاب جازموریان در حوزه این استان و بخشی هایی از تالاب بین المللی هامون در شمال این استان آبگیری شده است.
شهنوازی افزود: همچنین در بارندگی های اخیر براثر طغیان حدود 45 رودخانه محلی، 14 مسیر در سیستان و بلوچستان بسته شده بود كه بخش قابل توجه ای از این مسیر ها با تلاش راهداران و فروكش كردن آب بازگشایی شده است.
وی ادامه داد: همچنان چهار مسیر جلگه به چاه اسحاق، چاهان - زرآباد، فنوج - رمشك و جلگه - ایرانشهر در جنوب سیستان و بلوچستان بسته است.
مدیركل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: همچنین براثر بارندگی به نسبت خوب در حوزه آبریز هیرمند در افغانستان شاهد ورود سیلاب غیرقابل كنترل این كشور به منطقه سیستان هستیم كه در این زمینه تمام تمهیدات لازم برای استفاده بهینه از این سیلاب اندیشیده شده است.
وی تاكید كرد: بارندگی های اخیر در سیستان و بلوچستان علاوه بر خوشحالی مردم دچار خشكسالی های 20 ساله، خسارت هایی را در بخش های امور زیربنایی، كشاورزی، مخابرات و غیره به همراه داشت كه در این زمینه تیم های برآورد خسارت در مناطق مستقر در حال بررسی وضعیت هستند.

**2087 سیل زده سیستان و بلوچستان اسكان داده شدند
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان گفت: نیروهای هلال احمر 2 هزار و 87 نفر سیل زده شهرستان های مهرستان، كنارك، دلگان، چابهار و ایرانشهر را اسكان دادند.
رسول راشكی اظهار داشت: براثر بارندگی های شدید 23 تا 25 فروردین مشكلات فراوان برای مردم به وجود آمد به طوری كه 155 روستای 14 شهرستان این استان گرفتار سیلاب شدند.
وی افزود: نیروهای امدادی هلال احمر با آماده باش كامل در زمان بروز بارندگی و سیلاب امداد رسانی به مردم سیل زده سیستان و بلوچستان را در دستور كار قرار دادند به طوریكه در این مدت 382 تخته چادر بین آسیب دیدگان توزیع شد.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان هزار و 46 تخته پتو، 473 تخته موكت، 2هزار و 188 كیلوگرم نایلون، و مقادیر قابل توجه ای برنج و حبوبات، آب معدنی، كنسروجات و نان را از دیگر اقدامات نیروهای هلال احمر به سیل زدگان استان برشمرد.
راشكی گفت: نیروهای امدادی هلال احمر در این مدت به سه هزار و 491 نفر آسیب دیده امداد رسانی كردند.
جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان با بیان اینكه بیشترین خسارت وارده این مدت در شهرستان ایرانشهر با 40 روستا گزارش شده است، افزود: 168 تیم در این حوادث به آسیب دیدگان امدادرسانی كردند.
وی رها سازی 25 دستگاه خودرو گرفتار در سیلاب زابل را از دیگر اقدامات این نهاد ذكر كرد.
راشكی افزود: با توجه به شدت بارندگی و طغیان رودخانه های محلی خدمات رسانی به سیل زدگان سیستان و بلوچستان همچنان ادامه دارد.
به گفته رئیس گروه پیش بینی و هشدار اداره كل هواشناسی سیستان و بلوچستان در چند روز اخیر شدت و گستره مكانی فعالیت سامانه بارشی در استان گسترش یافت به طوریكه در این مدت از 150 ایستگاه هواشناسی استان بارندگی گزارش شد.
علی ملاشاهی افزود: بیشترین بارندگی این مدت سیستان و بلوچستان با 84 میلی متر در هیچان نیكشهر گزارش شد.
سیستان و بلوچستان به لحاظ شرایط جغرافیایی و وسعت زیاد در برخی مواقع همزمان چندین پدیده از جمله توفان، خشكسالی، بارندگی، سیل و مواج شدن دریا را تجربه كرده است.
هر چند بارندگی ها و سیلاب اخیر تاحدودی سبب ذخیره سازی آب در سدها و منابع دیگر استان شده اما تا رسیدن به سرسبزی و آبادانی 20 سال پیش و تكمیل ظرفیت سدها و بندهای آبی استان هنوز فاصله است كه امیدواریم با تداوم این نعمت الهی نه تنها كشاورزی و صیادی به رونق گذشته برسند بلكه كشاورزان و روستاییان مهاجرت كرده نیز به خانه و كاشانه خود بازگردند و به تحقق رونق تولید همت گمارند.
7316 **6081