1500 هكتار از اراضی شیبدار سردشت به باغ تبدیل می شود

مهاباد - ایرنا - مدیر جهاد كشاورزی سردشت گفت: یكهزار و 500 هكتار از اراضی شیبدار در دهستان «آلان» این شهرستان به باغ تبدیل می شود.

احمد علیپور روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: طرح احداث باغات در اراضی شیبدار در قالب دستورالعمل های ارسالی سازمان جهاد كشاورزی است كه در مناطق مستعد دهستان آلان واقع در بخش مركزی این شهرستان اجرا می شود.
وی بیان كرد: پیش طرح احداث باغات در اراضی شیبدار در روزهای آتی و در قالب چهار فاز توسط تیم كارشناسی مدیریت جهاد كشاورزی این شهرستان تهیه و جهت بررسی اولیه به معاونت سازمان جهاد كشاورزی استان آذربایجان غربی ارسال می شود.
وی اظهار داشت: در راستای اجرای این دستورالعمل و پس از تامین اعتبارات اجرای طرح، در این سطح از اراضی این دهستان باغات انار، انجیر، زیتون، گل محمدی، سماق و انگور سیاه احداث می شود.
علیپور اظهار داشت: دهستان آلان با شرایط ویژه اقلیمی دارای 2 منطقه گرمسیری و سردسیری بوده كه در خصوص پیش رَسی برخی از محصولات از نظر درآمدزایی و توجیه اقتصادی برای روستاییان مرزنشین این شهرستان حایز اهمیت فراوانی است.
وی با بیان اینكه بخش زیادی از روستاییان دهستان آلان وابسته به درآمدهای مرزی هستند، گفت: این طرح در راستای كاهش نرخ بیكاری در سطح شهرستان تهیه و به عنوان یكی از مطالبات چندین ساله اهالی این دهستان مطرح می شود.
مدیر جهاد كشاورزی سردشت اضافه كرد: طرح احداث باغات در اراضی شیبدار دهستان آلان به 2 صورت دیمی و آبی انجام می شود كه روستاهای همجوار رودخانه زاب در قالب ایستگاه پمپاژ از این طرح بهره مند می شوند و در اراضی زراعی واقع در ترازهای بالاتر به شیوه دیمی اقدام به كشت سماق، انگورسیاه و گل محمدی می شود.
وی با بیان اینكه در این رابطه با معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد كشاورزی استان بحث و تبادل نظر لازم صورت گرفته و قول های مساعدی داده شده است، گفت: برهمین اساس مقرر شده است برای شروع عملیات و جذب اعتبارات طرح در اسرع وقت پیگیری های لازم صورت پذیرد.
وی در رابطه با ساخت ایستگاه پمپاژ نیز گفت: قرار است این موضوع به وزارت جهاد كشاورزی ارسال و در نهایت برای بررسی بیشتر طرح احداث باغات در اراضی شیبدار كارشناسان معاونت باغبانی وزارت جهادكشاورزی در سردشت حضور پیدا كنند.
علیپور از اجرای این طرح برای روستاهای بخش وزینه نیز خبر داد و اظهار داشت: این طرح برای روستاهای میرآباد همچون «نیزه علیا»، «سفلی» و «گرور» تا قلعه تاسیان در سطح هزار و 500 هكتار نیز پیش بینی شده است تا پس از تامین اعتبارات اجرایی شود كه محصول مورد نظر در این باغات انگورسیاه سردشت با سیستم داربستی خواهد بود.
وی ابراز امیدواری كرد كه با اجرای طرح احداث باغات در اراضی شیب دار، سردشت به یكی از قطب های مهم تولید محصولات باغی در منطقه تبدیل شود.
به گزارش ایرنا، مجموع اراضی كشاورزی سردشت 28 هزار هكتار است كه از این میزان هشت هزار هكتار زیر كشت باغ است و 20 هزار هكتار اراضی زراعی است.
عمده ترین محصول باغی سردشت با پنج هزار هكتار انگور دیم است.
دهستان آلان با 1500 خانوار و جمعیت پنج هزار نفری در جنوب شهرستان سردشت و هم مرز با اقلیم كردستان عراق قرار گرفته است؛ در سال های اخیر به علت وابستگی این دهستان به بازارچه مرزی اشكان و انسداد آن از سوی كشور عراق بخش زیادی از مردم این منطقه بیكار شده اند كه اجرای چنین طرح هایی در این بخش از شهرستان زمینه اشتغال پایدار را برای روستاییان فراهم و مانع از كاهش جمعیت روستایی می شود.
7562/6185/7129