۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۸
کد خبر 83283503
۰ نفر
بازتاب پرواز جنگنده های ساخت ایران در رسانه های خارجی

تهران – ایرنا – پرواز جنگنده های ساخت جمهوری اسلامی ایران در رژه امروز در رسانه های خارجی بازتاب داشت و این رسانه ها نوشتند كه این هواپیماها در رژه روز 18آوریل(29فروردین) ارتش به نمایش گذاشته شدند.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری آسوشیتدپرس روز پنجشنبه از تهران گزارش داد كه جت های جنگنده ساخت ایران با پرواز در مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت روز ملی ارتش بر فراز تهران، به نمایش گذاشته شدند.
به نوشته این خبرگزاری، شبكه تلویزیونی دولتی ایران تصاویری از پرواز این هواپیماها را هنگام برگزاری رژه نیروهای مسلح پخش كرد كه شامل تازه ترین جت جنگنده كاملا ساخت این كشور به نام كوثر بود.كوثر درفرهنگ اسلامی نام رودخانه ای در بهشت و همچنین عنوان سوره ای از كتاب مقدس قرآن است.این هواپیمای دو نفره كه شبیه جت جنگنده اف – 5 آمریكاست در سال 2017 با پخش تصاویری از نشستن حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به مدت كوتاهی در كابین آن درون آشیانه و پیش از آغاز مراسم، شروع به كار كرد.
جنگنده دیگر ساخت ایران به نام صاعقه (آذرخش) نیر در این رژه به نمایش گذاشته شد. نیروی هوایی ایران از هواپیماهای ساخت ایالات متحده و سوخوی ساخت روسیه نیز بهره می برد.
خبرگزاری رویترز نیز با بازتاب رژه روز ارتش و صحبت هایی رئیس جمهوری اسلامی ایران نوشت: در ایران یك رژه نظامی در روز ارتش برگزار شد تا آخرین تجهیزات نظامی این نیرو در میان تنش های شدید با ایالات متحده به نمایش گذاشته شود.
این خبرگزاری افزود: در این مراسم كه به طور مستقیم از تلویزیون ایران پخش شد، از هواپیماهای جنگنده طراحی شده و ساخته شده بومی برای نخستین بار در یك نمایش هوایی رونمایی شد.ایران همچنین موشك ها، زیردریایی ها،خودروهای زرهی،رادارها وسامانه های جنگ الكترونیك را به نمایش گذاشت.
خبر پرواز جنگنده های ساخت ایران به ویژه كوثر در چندین رسانه خبری و روزنامه كشورهای جهان مانند واشنگتن پست آمریكا، شین هوا و گلوبال تایمز چین، روزنامه لاوانگاردیا اسپانیا، اسپوتنیك روسیه، المصدر نیوز - لبنان وهاآرتص رژیم صهیونیستی به نقل ازخبرگزاری آسوشیتدپرس و دیگر منابع، با این عنوان منتشر شده است كه در این رژه، ایران اولین جنگنده خود به نام كوثر را رونمایی كرد.
امروز همزمان با رژه مشترك یگان های ارتش جمهوری اسلامی ایران در جوار مرقد مطهر امام خمینی(ره)، جنگنده بومی كوثر به اجرای نمایش هوایی پرداخت.
جنگنده كاملا ایرانی كوثر پس از پرواز از فرودگاه مهرآباد تهران، برای نخستین بار بر فراز جایگاه در مقابل دید همگان به نمایش هوایی پرداخت.
دراین مراسم نظامی علاوه بر جنگنده های بومی كوثر وصاعقه، هواپیماهای میگ 29، اف4، اف14 و سوخت رسان 747 و 707 كه از پایگاه‌های تبریز، مهرآباد، همدان و اصفهان اعزام شده بودند، بر فراز جایگاه گذشتند.
اروپام**1486**1590