معاون دانشكده اقتصاد سمنان: حذف صفر در ارزش پول اثر ندارد

سمنان- ایرنا- عضو هیات علمی و معاون پژوهشی دانشكده اقتصاد دانشگاه سمنان گفت: حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در ارزش پول ندارد و عملیاتی شدن این طرح در شرایط فعلی كشور توصیه نمی شود.

علیرضا عرفانی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: حذف چهار صفر از پول ملی كشور تاثیری بر افزایش یا كاهش ارزش پول ندارد و تنها اثر ناچیز در بخش روحی و روانی در كاهش هزینه ها دارد.
وی ادامه داد: با حذف صفر از پول ملی، به هزار تومان یك تومان گفته می شود و این تنها تغییر در نحوه گفتار است و چه بسا اكنون نیز در گفتار عمومی و محاوره ای در بیان رقم ها این گونه گفته می شود.
معاون پژوهشی دانشكده اقتصاد دانشگاه سمنان ابراز داشت: بر اساس نظریه های تئوری، حذف صفر از پول كشور اثر واقعی و محسوس ندارد.
وی تصریح كرد: در شرایط فعلی كه تورم در كشور قابل توجه است حذف صفر از پول ملی به صلاح نیست و حتی ممكن است موجب افزایش تورم و آثار منفی شود.
عرفانی با بیان این كه حذف صفر از پول ملی در واقع تغییر واحد پول كشور از ریال به تومان است، اضافه كرد: با تغییر واحد پول باید تمام پول ها چاپ جدید شود و این موضوع خود نیازمند هزینه كلان است.
وی یادآور شد: حذف صفر از پول كشور تغییری در ارزش پول ایجاد نمی كند و به طور مثال نمی توان گفت ارزش ملك با حذف صفر كاهش می یابد.
عرفانی بیان كرد: در خرید كالاهای ریز به عنوان مثال در قیمت قدیم 950 تومان بوده با حدف چهار صفر از پول ملی 950 تومان معنی ندارد چرا كه مبنای پول یك تومان است و این خود موجب افزایش قیمت می شود.
عضو هیات علمی دانشكده اقتصاد دانشگاه سمنان گفت: همانطور كه در عرف جامعه مردم در گفت و گو ها از واحد تومان استفاده می كنند، دولت نیز در اسناد از تومان استفاده می كند و این موضوع در واقع تغییر در حرف است و در مبنای واحد پولی تغییری ایجاد نمی كند.
به گزارش ایرنا، حدود 25 سال پیش بود كه بانك مركزی ایران اولین مطالعه های خود را برای حذف صفر از پول ملی آغاز كرد.
14سال بعد، یعنی در سال 86 نیز ایده حذف صفر از پول ملی با دستور محمود احمدی‌ نژاد، رئیس‌جمهوری وقت، در دستور كار قرار گرفت.
با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید نیز این ایده بال و پر گرفت و طبق مصوبه آذر 1395 هیات ‌دولت قرار شد واحد رسمی پول كشور 10 ریال، معادل یك ‌تومان باشد و این موضوع گاه و بی‌گاه به عنوان یك ضرورت ولی بدون پیگیری مطرح می‌ شود.
طرح حذف چهار صفر از ریال و تبدیل تومان به واحد رسمی پول ملی كه مدت‌ها مسكوت مانده بود، اخیرا و با پیشنهاد بانك مركزی، دوباره در دستور كار دولت قرار گرفته و بار دیگر این مهم به صدر اخبار رسانه های داخلی بدل گشته است.
با پیشنهاد بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران، طرح اصلاح نظام پولی كشور در قالب حذف چهار صفر از واحد پولی كنونی و تعریف واحد پولی جدید و بازنگری در اقطاع اسكناس و مسكوك در دستوركار دولت قرار گرفته است.
7342/7408