محققان آمریكایی مغز یك خوك را پس از مرگ زنده كردند

تهران -ایرنا - محققان دانشگاه ییل در آمریكا توانستند بخشی از مغز خوك را پس از گذشت 4 ساعت از مرگ جانور، به حیات بازگردانند.

به گزارش روز پنج شنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه خبری بی‌بی‌سی نیوز، در این تحقیقات مشخص شد پس از مرگ یك موجود زنده می‌توان مانع مرگ سلول‌های مغز آن شد و حتی می‌توان برخی از اتصالات مغزی را مجددا فعال كرد. با وجود این هیچ نشانی از هوشیاری یا آگاهی در جانور دیده نشد.
برای انجام این تحقیقات مغز 32 خوك از كشتارگاه جمع‌آوری شد و 4 ساعت پس از مرگ جانوران مغز آن‌ها به دستگاهی كه توسط محققان دانشگاه ییل ساخته شده، متصل گردید. این دستگاه مایع خاصی را كه حاوی خون مصنوعی برای انتقال اكسیژن و داروهایی برای كند كردن و جلوگیری از مرگ سلول‌ها بود، به مدت شش ساعت و به طور متناوب درون مغز به گردش درآورد.
در نتیجه این اقدام میزان مرگ و میر سلول‌های مغز كاهش یافت، رگ‌های خونی فعال شدند و برخی از اتصالات مغزی مجددا شروع به فعالیت كردند. محققان توانستند سیناپس‌های فعالی را در مغز جانوران بیابند، همچنین واكنش مغز آن‌ها به داروها كاملا عادی بود. میزان اكسیژن مصرفی مغز نیز با اكسیژن مصرفی مغز جانور در حالت عادی برابری می‌كرد. نكته قابل توجه این كه تمام این وقایع 10 ساعت پس از مرگ جانور در مغز آن روی داد.
با وجود این در نوار مغزی هیچ‌گونه قعالیت گسترده الكتریكی كه نشان از هوشیاری یا ادراك باشد، یافت نشد.
نتایج این تحقیقات نظریات موجود در رابطه با حائل بین حیات و مرگ را به چالش می‌كشد و روش جدیدی را برای انجام تحقیقات در حوزه بیماری‌هایی مانند آلزایمر در اختیار می‌گذارد.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.
علمی **9259**1601**