۲۹ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۷
کد خبر 83283096
۰ نفر
گالري‌گردي در پايان اولين ماه بهار

تهران- ايرنا- گالري‌هاي پايتخت هم‌گام با آخرين روزهاي فروردين ماه ميزبان آثار هنرمندان تجسمي هستند تا بستري براي علاقه‌مندان گالري‌گردي در فصل بهار مهيا كنند.

به گزارش روز پنجشنبه خبرنگار فرهنگي ايرنا، گالري‌ها و مراكز هنري تهران ميزبان نمايشگاه‌هاي جديد براي بازديد اهالي فرهنگ و هنر پايتخت هستند.
رومن رولان نويسنده فرانسوي و مدرس تاريخ هنر در تفسير يكي از نامه‌هاي لئو نيكلايويچ تالستوي نويسنده روس، مي‌گويد كه هنر نبايد حرفه قرار داده شود بلكه بايد عشق و تمايل باشد»، او در ضمن اين جمله روسي را ذكر مي‌كند كه تمايل و عشق معلوم و شناخته نمي‌شود و به ثبوت نمي‌رسد مگر اينكه عالم و هنرمند از راحتي و خوش‌بختي شخصي، براي تعقيب تمايل و عشق خويش چشم بپوشند.

*«دهانه‌ي برخورد» در گالري آب‌انبار
نمايشگاه انفرادي نقاشي هاي طاها حيدري با عنوان «دهانه‌ي برخورد» جمعه ۳۰ فروردين در گالري آب انبار افتتاح مي شود و تا جمعه ۷ تير ادامه خواهد داشت.
اين نمايشگاه در دروازه دولت، خيابان انقلاب، خيابان خاقاني، كوچه روشن منش، پلاك ۲ واقع است.

*«درخشش» در گالري ايوان
نمايشگاه انفرادي نقاشي هاي فريدون اميدي با عنوان «درخشش» جمعه ۳۰ فروردين در گالري ايوان افتتاح مي شود و تا دوشنبه ۹ ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
در بخشي از بيانيه اين نمايشگاه آمده است: «درخشش نور لغزان و آبي دريا گاه روشن و گاه تيره، گاه در عمق و گاه در سطح، نمايش تلالو نور در سرابي از رنگ، كه با هر گردش چشم بيننده، بر موج حركت خطوط مي نشيند و با تكرار اشكال خطي، ضرب آهنگي ريتميك بوجود مي آورد كه با كم كردن تضاد رنگي و هماهنگي هارمونيك تصوير، حساسيت هاي ظريف و تازه تري را تجربه مي‌كنم.»
گالري ايوان در الهيه، خيابان مهديه، خيابان جبهه، كوچه لساني، بن‌بست حميد، شماره ۱ واقع شده است.

*«آب سهم همه» در دانشگاه هنر
نمايشگاه گروهي پوستر يا عنوان «آب سهم همه» با هدف ترويج فرهنگ مصرف بهينه آب، از ۳۰ فروردين تا ۲ ارديبهشت‌ماه ۱۳۹۸ در نگارخانه دانشگاه هنر برگزار مي شود.
اين نمايشگاه به سرپرستي سعيد داداشي و همكاري آتنا صادقي گردآوري شده است و آثاري از زهرا بهنام‌بخش، خسرو سپهري‌راد، فائزه شميمي، كيوان شهيد ثالث، مرجان قانع، مهسا رنج‌بر، هنگامه جعفرزاده، سميرا حسيني اصل، فاطمه رحيمي، مهديه هدايتي، وحيده عامليان، مهران كوليوند، شيما گيوه‌چي، مهسا ولي‌پور، آمنه گل‌محمدي، جسيكا ماه‌گرفته، عاطفه طهماسبي، مريم تيموري، ريحانه مهديان‌فر، مهديه يعقوبي، ثنا فاطمي، مريم نجفي، عارفه شتا، مهسا چالاكي‌مهر به نمايش گذاشته مي‌شود.
نگارخانه هنر واقع در چهارراه وليعصر، كوچه بالاور، ساختمان شماره ۲ معاونت فرهنگي دانشگاه هنر مي باشد.

*«وفاداري؛ نام‌هاي سياست» در گالري محسن‌
نمايشگاه انفرادي اميرحسين بياني با عنوان «وفاداري؛ نام‌هاي سياست» عصر جمعه ۳۰ فروردين در گالري محسن‌ (منفي يك) افتتاح مي‌شود و تا ۲۰ ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
در بخشي از بيانيه اين نمايشگاه آمده است: وفاداري تداوم و پايداري به ادامه‌ حقيقت است آنگاه كه سوژه لحظه‌ي حقيقي تغيير، لحظه‌ حقيقي انقلاب و لحظه‌ي حقيقي خلوص انديشه‌اي را درمي‌يابد. وفاداري كنشي است كه سوژه و منحصرا در اينجا سوژه‌ي سياسي نسبت به يك واقعه دارد؛ فرد وفادار در قامت يك رفتار و با فاعليت خود لحظه‌ حقيقت را والاتر از پيوند با سياست عملگراي زمانه دانسته و موجي برعليه دريا مي‌شود. «وفاداري؛ نام‌هاي سياست» عنوان مجموعه‌ي نقاشي‌هاي اميرحسين بياني است كه در آن با شوري خيال‌پردازانه به ياد ده تن از وفاداران به يك رخداد زمانه‌‌شان به نقاشي پرداخته است؛ برخي قاب‌ها بازنمايي برشي از طبيعت است و برخي ديگر بازخواني آثاري مهم در تاريخ هنر.
اين نمايشگاه در خيابان ظفر، خيابان ناجي، خيابان فرزان، كوچه نوربخش، بلوار ميناي شرقي، پلاك 42 قرار دارد.

*«سياه‌چاله» در گالري محسن‌
نمايشگاه انفرادي صفا‌الدين امامي با عنوان «سياه‌چاله» عصر جمعه ۳۰ فروردين در گالري محسن‌ (پاسيو) افتتاح مي شود و تا ۲۰ ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
در بخشي از بيانيه اين نمايشگاه آمده است:« آينده(ها) اساسا داراي عدم قطعيت است(اند). گذشته‌هاي محتمل و بديل اثباتي بر وجودشان نيست. چگونه ميتوان در جستوجوي چيزي بود يا بر به‌دست نياوردنش پريشان شد وقتي وسيله‌ي تاييدش موجود نباشد؟
چيدمان چندرسانه‌اي «سياه چاله» از مجموعه‌ي «تجزيه‌شدن» اثري است از صفاالدين امامي و فضاسازي‌اش جهاني شبيه‌سازي‌شده را به واقعيتي محتمل از گذشته و آينده‌ي هستي نمايش مي‌دهد كه در آن وهم و تعليق بر ادراكات شنيداري و ديداري سوارند.»
اين نمايشگاه در خيابان ظفر، خيابان ناجي، خيابان فرزان، كوچه نوربخش، بلوار ميناي شرقي، پلاك 42 واقع شده است.

*«قلموي دو لبه» در گالري دلگشا
نمايشگاه انفرادي نقاشي هاي سهيل مختاربا عنوان « قلموي دو لبه» جمعه ۳۰ فروردين در گالري دلگشا افتتاح مي شود و تا ۱۶ ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
نشاني اين نمايشگاه خيابان كريم خان زند، خيابان ايرانشهر، كوچه مهاجر، پلاك ۳۰ است.

*«هويت اشكال» در گالري ساربان
نمايشگاه نقاشي‌هاي جوزپه سالواتوره باريلارو با عنوان «هويت اشكال» به كيوريتوري ايوان بيسولي روز جمعه 23 فروردين در گالري ساربان افتتاح مي‌شود. جوزپه‌باريلارو متولد ١٩٨٨ در كاتانزارو و فارغ‌التحصيل از مدرسه هنر سن‌جواني‌اين‌فيوره و آكادمي هنرهاي زيباي‌كاتانزارو است.
او چندين نمايشگاه گروهي و انفرادي در شهرهاي مختلف ايتاليا، شركت در آرت فر ميلان و همچنين جوايز باسيليو كاسلاي بولونيا و هنرهاي ملي ايتاليا در سال هاي ٢٠١٣ و ٢٠١٤ را در كارنامه‌ خود دارد.
سوزاندن چوب، شكافتن و كندن پوست آن و پوشاندن با اكرليك سوخته براي نشان دادن روح، جان و گذشته پيكر برجا مانده، از تكنيك‌هاي اين هنرمند در ارائه‌ آثارش است.
اين نمايشگاه تا روز دوشنبه 2 ارديبهشت در گالري ساربان ادامه‌دارد. علاقمندان براي تماشاي آثار مي‌توانند همه‌روزه به‌جز سه‌شنبه‌ها به گالري ساربان به نشاني سهروردي شمالي، هويزه‌ي غربي، نبش يوسفي، پلاك 130 مراجعه كنند.

** «منظري براي نديدن» در گالري Ag
نمايشگاه انفرادي عكس هاي محسن يزدي‌پور با عنوان «منظري براي نديدن» جمعه 23 فروردين در گالري Ag افتتاح شد و تا جمعه 27 ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
در بخشي از بيانيه اين نمايشگاه آمده است: «مدرنيسم، مختصات زندگي ما را عوض كرده و زندگي در شهر مدرن، ملزومات جابجايي را. مفهوم «سفر» كه پيش از اين به معني خارج شدن از شهر بود، حالا در جابجايي هاي داخل شهر هم كاربرد پيدا كرده است.
اين سبك جديد زندگي، مرا به درك جديدي از زندگي رساند: تقاطع، ناقض چشم‌انداز انسان از زمين است.»
اين نمايشگاه واقع در خيابان كريم‌خان زند، خيابان عضدي جنوبي، پلاك 43 است.

** «ننه مكرمه» در گالري كاما
نمايشگاهي از گنجينه موزه «ننه مكرمه» نقاش خودآموخته مازندراني روز جمعه 23 فروردين در گالري كاما به نمايش در‌آمده و تا 3 ارديبهشت ادامه دارد.
در اين نمايشگاه 30 اثر از اين هنرمند خودآموخته به همراه لوازم شخصي او از گنجينه موزه مكرمه به نمايش در خواهد آمد.
مكرمه قنبري در سال 1307 در روستاي دريكنده بابل متولد شد، از كودكي به نقش و نگار علاقه داشت ولي تا سن 67 سالگي به دلايل شرايط مشقت بار زندگي به نقاشي روي نياورد. وي پس از مرگ همسر وقتي تنها گاوش به فروش مي‌رود به نقاشي روي مي‌آورد.
اين گالري در خيابان پاسداران، گلستان دهم پلاك 44 طبقه دوم واقع شده است.

** «انقلاب هنر» در صبا
همزمان با 20 فروردين ماه، به مناسبت روز هنر انقلاب اسلامي نمايشگاه نقاشي «انقلاب هنر» در نگارخانه خيال صبا فرهنگستان هنر برپا ‌شد.
در اين نمايشگاه بيش از 80 اثر نقاشي از نقاشان معاصر همچون احمد اسفندياري، حبيب الله آيت اللهي، حبيب الله صادقي، كاظم چليپا، مصطفي گودرزي، ناصر پلنگي، مرتضي اسدي، غلامعلي طاهري و آثار اساتيد خيالي‌نگاري با مضامين انقلابي همچون محمد فراهاني، علي اكبرلرني، منصور وفايي و حسين حسيني در معرض ديد علاقه‌مندان قرار گرفته است.
اين نمايشگاه همه روزه تا 10 ارديبهشت ماه، از ساعت 10 الي 19 به جز روزهاي تعطيل ميزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

** «كوه، كوه است» در كانسپت استور ارديبهشت
نمايشگاه انفرادي نقاشي هاي مصطفي فرج‌آبادي جمعه 23 فروردين در گالري افتتاح شد و تا چهارشنبه 4 ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
اين نمايشگاه واقع در خيابان سنايي، خيابان شاهين (خدري)، پلاك 18، طبقه دوم است.

*«بهرام گوهري» در گالري گلستان
نمايشگاه انفرادي عكس هاي بهرام گوهري جمعه ۳۰ فروردين ماه در گالري گلستان افتتاح مي شود و تا تا ۴ ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
اين عكاس در استيتمنت نمايشگاه خود آورده است: «انسان و انسانيت از ابتدا تا به حال سوژه كارهايم بوده و خواهد بود. گاهي پوشش حجاب و چادرهاي دوره قاجار و گاهي ايستاندن آدم‌هايي در كنار تخت جمشيد و فرهنگ كهن ايران. گاهي نيز جستجو در زير پوست انسان در استخوان‌ها و جمجمه‌هاي زندگي پس از مرگ و گاهي با بيگ بنگ و پيدايش جهان هستي سوژه عكس‌هايم بوده است. اكنون زندگي روزمرگي در ميان رنگ‌ها و نورها سوژه كارهايم است.»
نمايشگاه بهرام گوهري در تاريخ ۳۰ فروردين از ساعت ۴ تا ۸ شب در گالري گلستان به آدرس دروس، خيابان كماسايي، پلاك ۳۴ برگزار خواهد شد.

** «تكرار» در گالري اِمكان
نمايشگاه انفرادي عكس هاي غزاله هدايت با عنوان «تكرار» جمعه 23 فروردين در گالري اِمكان افتتاح شده است و تا جمعه 6 ارديبهشت ادامه خواهد داشت.
اين نمايشگاه واقع در خيابان ميرزاي شيرازي، كوچه دوم، پلاك 3، زنگ يك است.

** «منحني فراموشي» در گالري سيحون
همچنين نمايشگاه انفرادي نقاشي فريبا گرجيان با عنوان «منحني فراموشي» 23 فرودين در گالري سيحون افتتاح شده و تا آثار تا چهارم ارديبهشت ماه در معرض ديد عموم خواهد بود.
اين گالري در خيابان وزرا، خيابان چهارم، پلاك 11 واقع شده است و از شنبه تا پنجشنبه از ساعت 11 تا 19 و جمعه‌ها از ساعت 16 تا 20 امكان بازديد دارد.

** «بي‌شمار» در گالري شيرين
نمايشگاه انفرادي فرح سلطاني با عنوان «بي‌شمار» كه در تاريخ 23 فرودين ماه در گالري شيرين افتتاح شد تا چهارم ارديبهشت ماه ميزبان اين نمايشگاه خواهد بود و همچنين نمايشگاه گروهي با عنوان «نورچشمي‌هاي اتاق آئينه» از نخستين نمايشگاه‌هاي سال 98 اين گالري محسوب مي‌شود.
اين گالري در خيابان كريمخان زند، خيابان سنايي، كوچه 13، پلاك 5 واقع شده است. ساعت بازديد از اين نمايشگاه نيز هر روز به غير از دوشنبه‌ها از ساعت 11 الي 19 اعلام شده است.

** «جنگجو» در گالري والي
نمايشگاه گروهي «جنگجو» از 23 فروردين تا سوم ارديبهشت ماه در گالري والي در حال برگزاري است.
گالري والي در ميدان ونك، خيابان شهيد خدامي، پلاك 72 واقع شده و ساعت بازديد نيز از هر روز (به غير از شنبه‌ها) 12 الي 20 و جمعه‌ها 16 الي 20 اعلام شده است.
فراهنگ**9031** 9053