۲۹ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۷:۰۵
کد خبر: 83283047
۰ نفر
رئيس‌جمهوري پيشين پرو براي فرار ازمحاكمه خودكشي كرد‎

تهران - ايرنا - «آلن گارسيا» رئيس‌جمهوري پيشين پرو، چهارشنبه شب هنگام ورود ماموران پليس براي بازداشتش، با شليك گلوله خودكشي كرد.

به گزارش ايرنا از رويترز، گارسيا ساعتي پس از آن كه به سر خود شليك كرد در بيمارستاني در ليما پايتخت پرو از دنيا رفت.
پليس در ارتباط با يك پرونده رشوه‌خواري قصد بازداشت گارسيا را داشت كه وي به محض ورود نيروهاي پليس به منزلش خودكشي كرد.
«مارتين ويسكارا» رئيس جمهوري پرو در توئيتر خود نوشت: از دنيا رفتن رئيس جمهوري پيشين مرا ناراحت كرد، اين واقعه را به خانواده و دوستدارانش خالصانه تسليت مي گويم.
«كارلوس موران» وزير كشور پرو هم پس از اين واقعه در يك كنفرانس مطبوعاتي گفت: وقتي پليس به منزل گارسيا رسيد، به اتاقش رفت و گفت، با وكيلش صحبت مي كند.
كارلوس افزود: پس از آن صداي شليك يك گلوله به گوش رسيد و موجب شد كه نيروهاي پليس در اتاق را بشكنند، درحالي كه گارسيا بر روي صندلي نشسته و آثار گلوله در سرش هويدا بود.
پس از اين حادثه، وي به بيمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحي قرار گرفت، اما تلاش پزشكان براي نجات وي بي نتيجه ماند و در بيمارستاني در پرو از دنيا رفت.
گارسيا 69 ساله چند دهه رهبر حزب آپرا (حزب آپريست پرو) بود. او در ميان سال‌هاي 1985 تا 1990 به عنوان يك ملي‌گرا رئيس‌جمهور شد و سپس با تغيير موضع خود به عنوان حامي نظام بازار آزاد دوباره در سال 2006 براي يك دوره پنج ساله به رياست ‌جمهوري رسيد.
گارسيا در پرونده فساد مالي مربوط به شركت ساختماني برزيلي «اودلبرچت» تحت پيگرد قرار گرفت. اين پرونده بزرگترين رسوايي فساد مالي در تاريخ معاصر آمريكاي لاتين است.
وي سال 2016 اعتراف كرد كه با پرداخت رشوه توانسته است در يك مناقصه سودآور در منطقه آمريكاي لاتين برنده شود.
گارسيا كه سال گذشته پس از جلوگيري از فرارش از كشور، ممنوع الخروج شد، از اروگوئه درخواست پناهندگي سياسي كرد كه مقام هاي آن كشور تقاضاي او را رد كردند.
شبس**9363**1859