فرماندار: تشكل های مردمی و بسیج در سیل شیراز جهادی عمل كردند

شیراز-ایرنا- فرماندار شیراز گفت: تشكل های مردمی و بسیجیان در امدادرسانی به آسیب دیدگان از سیل شیراز به بهترین شكل ممكن و جهادی عمل كردند و سریعا به یاری مردم شتافتند.

به گزارش خبرنگار ایرنا،محمدرضا امیری چهارشنبه در آیین تجلیل از بسیجیان جهادگر سیل اخیر شیراز افزود: همه دستگاه‌های دولتی و مردمی از جمله هلال احمر، ارتش، سپاه، بسیج، دستگاه های خدمات رسان ،درمانی،امدادی و ... در سیل اخیر شیراز حداكثر تلاش خود را انجام دادند.
امیری ادامه داد: در این رخداد تلخ هیچ تفكیكی بین پرسنل دستگاه ها و نیروهای مردمی نبود و همه در كنار یكدیگر به آسیب دیدگان كمك رسانی می كردند.
وی با بیان اینكه بین آبگرفتگی و سیل تفاوت وجود داردگفت: روز پنجم و ششم فروردین 98 سیلی بنیان كن در محل دروازه قرآن و محله سعدی شیراز رخ داد كه در 50 سال اخیر بی سابقه بود بگونه ای كه در كمتر از 15 دقیقه قریب 19 میلی متر باران در این شهر بارید و منجر به رخدادی تلخ شد به نحوی كه200 خودرو در هم تنیده شد.
فرماندار شیراز اضافه كرد: با كمك و همت دستگاه های مختلف و مردم ظرف 4 ساعت محل دروازه قرآن پاكسازی و وضعیت ورودی شهر شیراز به حالت عادی بازگشت.
وی اظهار داشت: با كمك نیروهای مردمی مانند بسیج و سایر دستگاه ها بیش از پنج هزار نفر از میهمانان و مسافران نوروزی در شامگاه پنجم فروردین و بعد از بروز سیلاب در شیراز اسكان داده شدند و در مجموع 140هزار نفر ظرف سه روز بعد از این رخداد در سراسر استان فارس اسكان پیدا كردند و عملا حركتی جهادی در این خصوص شكل گرفت.
امیری افزود: روز بعد از سیل دروازه قرآن ده ها فرآیند برای كمك و حمایت از آسیب دیدگان این رخداد تعریف و همان روز نیز اجرایی شد و قریب به 700 میلیون تومان از سوی دولت بصورت نقدی در این روز به آسیب دیدگان پرداخت شد در صورتی كه در شرایط عادی برای هر كدام از این فرآیندها شاید ماه ها زمان صرف شود.
وی در بخش دیگری از صحبتهای خود عنوان كرد: 800 واحد مسكونی در شیراز شناسایی شده كه دچار خسارت ناشی از سیل اخیر شده اند كه از این تعداد 300 واحد آن در محله سعدی قرار دارد كه پرداخت مبلغ پنج میلیون تومان كمك بلاعوض و 15 میلیون تومان وام كم بهره به این خانوارها از فردا پنج شنبه 29 فروردین آغاز می شود.

** فارس با تمدن سازی در جهان شهره است
جانشین سپاه فجر استان فارس در این مراسم گفت: سپاه فجر این استان در سیل اخیر كشور به یاری سیل زدگان لرستان، خوزستان و شیراز رفته است.
سردار یدالله بوعلی افزود: استان فارس و شیراز نه تنها در ایران بلكه در جهان به لحاظ تمدن ساز بودن شناخته شده و تاثیر گذار است و اهالی این خطه باید همیشه تعصب جایگاه این دیار را داشته باشند و هرجا كه كاری به فارس تكلیف می شود باید نام آن بلند و به شایستگی برده شود.
وی با بیان اینكه فارس اولین استانی بود كه روز بعد از رخداد سیل در لرستان به یاری مردم آسیب دیده این استان در پل دختر شتافت،گفت: ظرف سه روز تمام معابر و طی شش روز منازل مردم در منطقه ای از شهر پل دختر كه به سپاه فارس واگذار شده بود پاكسازی شد و 240 هزار متر مكعب رمل و ماسه از این منطقه خارج شد.
بوعلی گفت: تمام دستگاه ها و ادارات استان فارس از جمله شهرداری شیراز كه نانوایی سیاری در لرستان ایجاد و روزانه ده هزار قرص نان بین مردم آسیب دیده توزیع می كند عملكرد مثبتی در این رخداد داشتند.
وی ادامه داد: در حال حاضر در استان خوزستان بیش از 40 روستا و یك شهر در حوزه امداد رسانی دستگاه ها و مردم فارس قرار دارد و به بهترین شكل اهالی این استان در حال خدمت رسانی به هموطنان خوزستانی خود هستند.
جانشین سپاه فجر استان فارس اظهار داشت: شب گذشته اهالی استان فارس جاده خرمشهر به اهواز را كه در اثر سیل مسدود شده بود،بازگشایی كردند و در حوزه البسه،خوراك و كالاهای اساسی نیز روزانه كمك های مردمی ساكنین فارس به دست هم وطنان سیل زده شان در خوزستان می رسد.

**1720 جهادگر بسیجی در سیل شیراز به مردم كمك رسانی كردند
فرمانده ناحیه بقیه الله (عج) شیراز در این مراسم با بیان اینكه صحنه های بی نظیری از ایثار در سیل اخیر در سراسر كشور ثبت شد،گفت: 45 مقر اسكان برای مسافرین و سیل زدگان شیراز از جمله مساجد ،حسینیه ها ،سوله صالحین و مجتمع فرهنگی شلمچه در سیل شیراز ایجاد شد.
سرهنگ پاسدار مجید علیپور افزود: دو هزار و 300 نفر مسافر نوروزی و گاه سیل زدگان محله سعدی شیراز در سیل اخیر این شهر توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اسكان داده شدند.
وی ادامه داد: بعد از سیلاب 70 هزار و 845 وعده غذا اعم از صبحانه،ناهار و شام بین آسیب دیدگان و مسافرین نوروزی شیراز توزیع شد.
در این مراسم از بسیجیان جهادگر در سیل اخیر شیراز و همچنین بسیجیانی كه در حفظ امنیت حرم های مطهر احمدی و محمدی فعال بوده‌اند تجلیل شد.
9873 / 1876