۲۸ فروردین ۱۳۹۸،‏ ۲۳:۰۶
کد خبر: 83282951
۰ نفر
افشای نقش مدیر سیا در اخراج دیپلمات های روس از آمریكا

تهران- ایرنا- روزنامه نیویورك تایمز روز چهارشنبه افشا كرد: پس از مسمویت «سرگئی اسكریپال» و به رغم مخالفت ترامپ، مدیر سازمان اطلاعات آمریكا سرانجام با ارائه پرونده های مختلف رئیس جمهوری امریكا را برای اخراج 60 تن از دیپلمات های روس متقاعد كرد.

به نوشته روزنامه آمریكایی، خانم «جینا هاسپل» مدیر كنونی سازمان سیا نقش اساسی در متقاعد كردن دونالد ترامپ برای اخراج 60 تن از دیپلمات های روسیه و بستن كنسولگری روس داشته است.
نیویورك تایمز به نقل از منابع خود می نویسد: به رغم مخالفت دونالد ترامپ برای پذیرفتن درخواست انگلیس در مورد پرونده اسكریپال، اما مدیر سیا با نشست های مكرر در ماه مارس 2018 سرانجام رئیس جمهوری را متقاعد به پیروی از انگلیسی ها كرد.
بر اساس این گزارش، مدیر سیا علاوه بر این، دولت واشنگتن را برای اخراج 60 تن از دیپلمات های روسیه متقاعد كرده و به ترامپ توضیح داده كه اسكریپال و دخترش تنها پرونده ترورهای شیمیایی روسیه نبوده اند.
«جینا هاسپل» همچنین در توضیحات خود از تصاویر كودكان مبتلا به بیماری عصبی و عكس اردك هایی كه به علت عملیات نامطلوب 'كارشناسان اطلاعاتی روسیه' جان خود را از دست داده اند به منظور تحریك احساسات استفاده كرده است.
به گفته نیویورك تایمز، با توضیحات مدیر سیا، سرانجام دولت واشنگتن به پیروی از اقدامات اتحادیه اروپا و انگلیس برای اعمال تحریم های شدید علیه روسیه به دلیل پرونده ترور اسكریپال پیوست.
در تاریخ 4 مارس (13 اسفند 97) «سرگئی اسكریپال» جاسوس سابق روسیه و دخترش یولیا، در حالت بیهوشی در یك مكان عمومی در شهر سالزبری انگلیس یافت شدند. مقامات انگلیسی بعداً اعلام كردند كه تحقیقات انجام شده حاكی از آن است كه این دو نفر توسط یك گاز اعصاب مورد استفاده در تسلیحات شیمیایی كه منحصراً در اختیار دولت روسیه قرار دارد، مسموم شده‌اند.
سرگئی اسكریپال مأمور اطلاعاتی سابق روسیه، در دهه 1990 و پس از آن برای بریتانیا جاسوسی می‌كرد. او در سال 2004 در روسیه دستگیر و به 13 سال حبس محكوم شد اما در سال 2010 و پیش از پایان دوران محكومیت در جریان مبادله جاسوسان از زندان آزاد شد و در بریتانیا پناهندگی گرفت.
دولت بریتانیا در اعتراض به آنچه كه دست داشتن دولت روسیه در حمله شیمیایی در خاك خود خواند، ٢٣ تن از كاركنان سفارت روسیه را از خاك خود اخراج كرد. روسیه نیز متقابلاً دستور اخراج همین تعداد از كاركنان سفارت بریتانیا را در مسكو داد.
دولت روسیه ارتباط با حمله شیمیایی به اسكریپال‌ها را تكذیب و كشورهای اروپایی و آمریكا را به 'چاپلوسی' در برابر بریتانیا متهم كرده است.
شبس**9473**1589